Vedno več staršev spoznava, da kakovost življenja ni odvisna le od materialnih dobrin, ampak da so pomembni predvsem medčloveški odnosi. Prve izkušnje otroke namreč zaznamujejo za vse življenje.
Večina zasebnih vrtcev temelji na poudarku duhovnosti, kot na primer eden najbolj znanih zasebnih vrtcev Waldorfski. Povsem drugače pa deluje zasebni vrtec Pingvin.

Vrtec Pingvin
Vrtec je zelo podoben javnemu vrtcu. Lastnica Tadeja Gomol Ambrož pravi, da je vrtec ustanovila zato, ker je kot mama ugotovila, koliko časa staršem vzamejo otrokove popoldanske dejavnosti.
Vrtec je zasnovan tako, da otroci že od 3 leta dalje obiskujejo različne dejavnosti. Nekatere od njih potekajo v vrtcu, na ostale jih vozijo drugam. Tako imajo otroci vsak dan eno uro angleščine, te ure vodi lastnica sama, po poklicu je namreč predmetna učiteljica angleškega jezika. V vrtec prihaja tudi umetnostna zgodovinarka Petra Skaberne, ki otrokom predstavlja našo kulturno dediščino in jih seznanja z različnimi običaji in navadami, vodi pa jih tudi v galerije, muzeje in druge kulturne ustanove. V svet glasbe jih po metodi Edgarja Williamsa uvaja prof. Mateja Tomac Calligaris. Otroke vozijo tudi v teniško šolo, plesno šolo Urška in plavalno šolo. Pri poučevanju računalništva pa sodelujejo z računalniško šolo.
Skupina Aeternia
V Ljubljani pa v okviru javnih vrtcev že skoraj petnajst let deluje skupina Aeternia. Ustanovljena je bila na pobudo staršev, ki so želeli drugačen vrtec in gostuje v vrtcu Najdihojca, v enoti Biba.
Skupina je nastala kot samoorganizacija staršev, ki so za svoje otroke iskali bolj prijazen vrtec, predvsem pa so želeli imeti večji vpliv na vzgojo v vrtcu. Starši v tej skupini zelo aktivno delujejo, saj soodločajo o vsem, kar se v skupini dogaja. Med drugim tudi izbirajo vzgojitelje, velikokrat pa tudi sami sodelujejo pri varstvu svojih otrok. Skupina je majhna, vanjo so vključeni otroci od tretjega leta starosti pa do vstopa v šolo.

"Otroci so manj tekmovalni. Ker so starostno tako različni, je nujno, da sodelujejo, da si pomagajo med seboj, da počakajo. Med njimi je manj rivalstva in tudi socialno so bolj zreli,“ je povedala vzgojiteljica Alenka Kranjc. Poseben poudarek pa namenjajo zdravemu načinu življenja. Vzgojiteljica Bianca Količ je v skupino vpeljala vaje joge, ki jih je ustrezno prilagodila otrokom. Ugotovila je, da vaje otroci zelo radi izvajajo, zelo dobro pa so jih sprejeli tudi starši. Bianca meni, da stres ne prizadane le odraslih, ampak so mu podvrženi tudi otroci in to je eden od načinov, kako premagovati stresne situacije v vsakdanjem življenju. Moto njihove skupine je: "Življenje posvečeno ekologiji, zdravemu načinu življenja in pa pozitivno gledanje na življenje." So vrtec, ki otrokom ponuja vegetarijansko prehrano. Hrano dobivajo iz ekoloških kmetij.
Psihoanalitična skupina
Druga skupina, ki deluje v okviru javnih v vrtcev na Jamovi pa je psihoanalitična skupina. Skupina je plod raziskovalnega projekta, ki sta ga pred približno 14 leti zasnovala psihologinja Renata Bačer in psihiater Matjaž Lunaček.
Tudi tu je ustanovitvi botroval osebni motiv. Dr. Lunaček pravi: "Sam sem imel dva otroka v vrtcu. Programi so se mi zdeli na nek način neustrezni, preveč so poudarjali otrokov kognitivni razvoj in premalo njegova čustva." V tem vrtcu gre za nekakšen družinski model obravnave otrok. Skupina je majhna, saj je vključuje le 10 otrok. Otroci so različnih starosti in sicer so vedno v starostnih parih, skupino pa vodita vzgojitelj in vzgojiteljica, ki tudi predstavljata starševski par. Tu je funkcija očeta močno poudarjena. Odnosi med vzgojiteljema in otroci so v tej skupini zelo osebni in veliko bolj čustveni kot v ostalih vrtcih. Dr. Lunaček pravi, da je eden od razlogov, zakaj so otroci različnih starosti, tudi ta, da večji otroci razvojno potegnejo naprej majhne otroke, mlajši pa starejšim omogočajo, da se spustijo na nižji nivo in podoživijo nekaj, kar niso poprej dobro predelali.
PRIHODNJIČ: Predstavili vam bomo Waldorfski vrtec.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV