
Je bombaž naraven?
Včasih smo zmotno prepričani, da je nekaj, kar je vzgojeno v naravi, v naravnem okolju, tudi zdravo. Bombaž predstavlja podobo narave, čiste, bele, puhaste tkanine, zdrave in okolju prijazne alternative sintetičnim tkaninam.
Resnica pa je žal drugačna – običajna pridelava bombaža je v veliki meri vezana na pesticide, pridobljene iz petrokemikalij (naftnih kemikalij), med obdelavo pa uporabljajo zelo nevarna belila in barvila.
Tradicionalni bombaž
Čeprav raste bombaž na samo 3 % vseh obdelovalnih površin, zanj porabijo kar četrtino letne proizvodnje pesticidov. To pomeni, da kar osemkrat več pesticidov uporabijo na enem hektarju bombaža, kot na hektarju zemlje, posejane z običajnimi prehrambenimi pridelki. Pri njegovi pridelavi uporabljajo pet od devetih najbolj nevarnih pesticidov. To so cyanid, dicofol, naled, propargit in trifluralin, ki so znani po svoji rakotvornosti.
Žal pa se problem s pesticidi še zdaleč ne konča na polju. Ko bombaž predelajo v oblačila in ostale izdelke, mu na vsaki stopnji obdelave dodajo številne pesticide. In oblačila iz tega bombaža nosimo mi, nosijo ga naši otroci, naši dojenčki!
Organski bombaž
Organski bombaž je ekološko pridobljen bombaž. Raste v zemlji brez dodanih pesticidov, herbicidov in drugih strupov. Semen organskega bombaža niso pridobili z genetskimi mutacijami. Med predelavo oblačilom ne dodajajo strupenih kemikalij, težkih kovin, nevarnih belil in barvil. Organski bombaž je vzgojen in pridelan pod strogim nadzorom in standardi.
Zaradi še nedozorelega imunskega sistema so dojenčki in otroci toliko bolj nagnjeni h kemičnim zastrupitvam. Za tiste s kroničnimi kožnimi bolezenskimi stanji ali za tiste, katerih imunski sistem je šibkejši zaradi kakršnih koli drugih razlogov, je tveganje še večje in uporaba ekološko pridelanih produktov še toliko bolj nujna.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV