Bibaleze.si

Zakaj otroci tako radi izdelujejo utrdbe in šotore?

Bibaleze.si

Malček

0
09. 02. 2025 05.00

Tudi vi se gotovo spomnite, kako zelo ste radi iz rjuh in odej izdelovali razna skrivališča, utrdbe in šotore, ki ste jih potem napolnili z najljubšimi igračami in osvetlili s svetilko. Pravljično vzdušje, kajne?

otrok

S kančkom domišljije in nekaj rjuh se lahko dnevni prostor v hipu spremeni v pravljični kraj. Zakaj je otrokom tako zelo všeč na kup nametati vse blazine in odeje ter s pomočjo rjuh ustvarjati razne kotičke in šotore? Lahko bi rekli, da smo skoraj vsi kdaj v življenju poskusili izdelati kakšen šotor na podoben način in da smo v tem prav gotovo uživali. A kaj je tisto, zaradi česar imajo otroci potrebo po izdelovanju tovrstnih utrdb?

Malčki so izjemno navezani na starše in bližnje in so v vsakem trenutku radi v njihovi bližini. Kar spomnite se, kolikokrat so prišli za vami v kuhinjo ali kopalnico, ko ste si želeli le nekaj trenutkov zase. Vendar pa z odraščanjem tudi sami začnejo razvijati potrebo po intimi in umikanju v lasten, idealen in miren kotiček, v kraj, kjer so na varnem in skriti pred radovednimi pogledi preostalih članov družine. Zato začnejo izdelovati razne utrdbe, šotore in skrivališča, ki jim pomenijo zavetje.

Otrokom šotori in utrdbe pomenijo varno zavetje.
Otrokom šotori in utrdbe pomenijo varno zavetje.FOTO: Shutterstock

Da so bili šotori vedno del otroštva, trdi David Sobel, profesor na oddelku za izobraževanje na Univerzi v Antiohiji in avtor knjige "Children's Special Places: Exploring the Role of Forts, Dens, and Bush Houses in Middle Childhood".  Pri nekje štirih letih starosti naj bi otroci doma začeli postavljati šotore in utrdbe, je ugotovil Sobel in dodal, da nekje pri šestih ali sedmih letih začnejo graditi utrdbe izven doma, kot so razni bunkerji iz vej v gozdovih, to pa se potem razvija naprej. Na ta način naj bi si otroci želeli ustvariti svoj kotiček intime, v katerega ne spustijo vsakega. Ta kotiček jim predstavlja merico zasebnosti, ki jo enostavno potrebujejo. Poleg tega na ta način tudi izražajo svojo ustvarjalno žilico. Otroci se na ta način počutijo izpopolnjeno, ker so uspeli sami nekaj narediti, hkrati pa jim to predstavlja tako fizično kot čustveno varnost. Gre za njihov zaseben in varen prostor, v katerem se počutijo dobro. Ravno tako pa se ob tem neizmerno zabavajo in se igrajo, kar je za otroke izjemnega pomena

Otroci se skozi igro učijo in spoznavajo svet ter izražajo svojo ustvarjalnost.
Otroci se skozi igro učijo in spoznavajo svet ter izražajo svojo ustvarjalnost.FOTO: Shutterstock

Medtem vzgojiteljica in avtorica knjige "The Out-of-Sync-Child," Carol Stock Kranowitz, trdi da tovrstne utrdbe otrokom pomagajo, da resetirajo ali obnovijo svoje možgane. Predvsem zanimiva za otroke je umetno ustvarjena tema, ki jim poleg fizičnega udobja in samote omogoča tudi, da se vsi nepotrebni motilci umaknejo in se povečajo njihovi drugi čuti. S pomočjo igre ustvarjanja utrdb in šotorov se otrok hkrati nauči ogromno drugih reči, zatrjuje psiholog Michael Thiel iz Hamburga. Na ta način naj bi se otrok namreč privajal na samostojnost in vse bolj odganjal prirojen strah, da bi ostal sam. "Otroci na ta način spoznavajo celotno paleto čustev, od smeha in zabave do strahu, zato jih morajo starši pri tem podpirati," svetujejo psihologi. Pri tem pa naj se držijo prvega pravila postavljene utrdbe, ki veleva, da je odraslim prepovedan vstop. No, razen če vas otrok sam povabi vanjo. Pomembno je namreč, da otroku omogočimo tudi zasebnost, ki jo tako kot vsako individualno bitje enostavno potrebuje. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831