Ko priprava na pisanje postane ritual …
Dnevnik že dolgo ni več namenjen le odraščajočim najstnikov in odraslih, ampak postaja vse bolj priljubljena prostočasna metoda tudi pri otrocih. Pomembno je le, da jim pisanje dnevnika predstavimo na zanimiv način. Pri tem lahko začnemo že s samo podobo dnevnika, ki ima lahko priljubljene motive – največkrat so to liki iz risank. Zraven seveda sodi tudi primerno pisalo (lahko tudi barvice in flomastri), ki je lahko namenjeno izključno pisanju dnevnika. Dnevnik ima lahko tudi posebno ključavnico, kar bo otroku še bolj zanimivo.
Nekaj idej za tematske dnevnike za manjše otroke
Dnevnik je lahko odlična dejavnost za otroke, ki neradi pišejo ali v nekaterih primerih neradi govorijo. Široka uporaba dnevnika se kaže tudi v tem, da ga je mogoče prilagoditi starosti, potrebam in zanimanju otroka. Ker za razliko od najstnikov manjši otroci potrebujejo več spodbude, jim lahko pisanje približamo s pomočjo različnih tem. Ena od teh je denimo sanjski dnevnik, v katerega otrok zapisuje svoje sanje. Otroci o sanjah radi pripovedujejo, zakaj jih torej ne bi prenesli še na papir? Otrok lahko zapiše podrobnosti sanj, pa tudi svoje občutke, ki jih je doživljal ob tem. Če otrok nima veliko potrpljenja, se lahko pisanja loti s pomočjo mikrodnevnika, pri katerem je za začetek dovolj že stavek, dva ali tri, kar se pogosto razvije v daljše zapise. Odlična ideja je tudi umetniški tip dnevnika, ki je zlasti primeren za otroke, ki imajo raje druge oblike izražanja – je pa dovolj prilagodljiv, da zajame vse stile. Umetniški dnevnik lahko vključuje pisanje, kolaž, lepljenje, slikanje z akvareli … Umetniški dnevniki se pogosto razvijejo v klasične dnevnike, otroku moramo dati le priložnost, da se izraža v svojem tempu. Vsem dobro znan je tudi dnevnik hvaležnosti, ki je eden najpreprostejših načinov za način povezovanja s svetom. Otroka na ta način spodbudimo k razmišljanju, kaj vse ima, kaj mu je bilo v dnevu všeč, koga vse ima rad ob sebi … Otrokom je pogosto zanimiv tudi počitniški dnevnik, ki se nanaša izključno na počitnice in bivanje v drugem kraju. Ta je namenjen zapisom o doživetjih, zabavi, pa tudi risanju, lepljenju drobnih spominkov.

Koristi pisanja dnevnika pri otrocih
→ Pomaga izboljšati in krepiti veščine pisanja in črkovanja: znano je, da redno pisanje pozitivno prispeva k boljšemu prepoznavanju črk, izogibanju napakam, fini motoriki in samozavestnemu branju. Veščine pisne komunikacije se izpopolnjujejo s prakso, vodenje dnevnika pa je idealen način za spodbujanje otrokove želje po pisanju. To še posebej velja za mlajše otroke, ki se z učenjem pisanja šele srečujejo ali so začetniki.
→ Izboljšanje bralnega razumevanja: sposobnost branja mora biti združena z razumevanjem besedila. Dnevnik za otroke je odličen način za spodbujanje bralnih veščin. Otrokom tako ni treba vedno brati teksta drugih, ampak lahko bere svoje zapise v dnevniku na glas, kar mu pomaga najti in popraviti morebitne napake.
→ Smiselno izražanje misli: pisna komunikacija mora biti strukturirana in logično izražati otrokove misli. Ta veščina je ključnega pomena za uspeh v srednji šoli in na fakulteti, kjer je pomembno znanje pisanja esejev. Pri pisanju dnevnika je pomembno otroke spodbujati k izražanju misli in čustev.
→ Omogoča zdrave tehnike sproščanja čustev: če otrok preživlja težje obdobje ali se sooča z različnimi izzivi, beleženje svojih čustev deluje razbremenilno in pomaga razumeti izkušnjo. To je še posebej primerno za introvertirane otroke, tesnobne otroke in tiste, ki imajo težave z izražanjem čustev. Na ta način raziskuje in prepoznava čustva, izraža strah in negotovost, razvija čustveno inteligenco. Otrok tako spremlja občutke in misli skozi čas.

→ Krepi ljubezen do pisnega izražanja: pisanje dnevnika je zelo zabavno, saj lahko poleg teksta vključuje tudi risanje, barvanje, lepljenje sličic in podobne dopolnitve. Na ta način otrok razvija ljubezen do pisanja, ki se lahko v intenzivnejši obliki nadaljuje tudi v odraslosti.
→ Spodbuja ustvarjalnost: pisanje tvori nevronske poti, ki so povezane z ustvarjalnostjo. Otroku lahko damo v začetku pisanja tudi izziv in nato preverimo, kako se znajde ter kakšna je njegova domišljija.
→ Zavedanje pomena hvaležnosti: s spodbujanjem pisanja dnevnika hvaležnosti se otrok osredotoči na pozitivne vidike življenja, kar vpliva na dobro počutje. Otroci imajo s pisanjem dnevnika hvaležnosti lahko prav toliko koristi kot odrasli; pogosto prav ti zapisi postanejo odličen vir, ko postanejo starejši in razmišljajo o svojem življenju.
→ Spodbuja odprto komunikacijo z vrstniki in družino: otroci navadno bolj uživajo v pisanju, če jih tema zanima. Pri tem je v pomoč zgoraj omenjeni tematski način pisanja dnevnika, saj se osredotoča na teme, ki so otroku blizu, obenem pa svoje pisanje deli še z ostalim.
Nas že spremljate na Facebooku? Pridružite se nam in bodite na tekočem vedno in povsod!
Viri: VeryWellFamily / EverythingMom
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV