Bibaleze.si

5 najpogostejših starševskih napak, zaradi katerih so otroci pogosto bolni

S.B.

Zdrav otrok

0
30. 10. 2023 05.00

Današnje generacije otrok bi morali nekoliko bolj utrditi, se strinjajo strokovnjaki. Pomembno je, da delamo na preventivi, kar poleg rednega in doslednega umivanja rok in raznolike prehrane pomeni tudi čim več gibanja na svežem zraku.

vrocina

V želji, da bi ohranili svoje otroke zdrave, starši naredijo tudi kakšno napako, ki namesto, da bi krepila otrokovo zdravje, nanj vpliva ravno obratno. Predstavljamo vam 5 najpogostejših starševskih napak, zaradi katerih so otroci pogosteje bolni:

Otroke oblačijo pretoplo

Starši imajo ponavadi zelo dober občutek za to, kako novorojenčka ali dojenčka obleči, veliko pa jih tega občutka nima in običajno so oblečeni preveč. Velja pravilo, naj ima vedno oblečeno eno plast več, kot jo imamo sami. Če imamo mi na primer oblečeno majico z dolgimi rokavi, novorojenčku oblečemo dve. Če imamo sami oblečeno majico s kratkimi rokavi in se dobro počutimo, potem našemu naraščaju oblečemo majico oziroma bodi z dolgimi rokavi. Za ven pa je novorojenček oblečen tako kot za noter, dodamo pa še plišasto jopico in hlačke in ga pokrijemo s tanjšo odejico. Pri nižjih temperaturah poskrbimo za toplejše nogavičke in jaknico ter trakec ali kapico. Pogosto imajo novorojenčki hladne rokice in nogice, a jih sicer ne zebe. Vzrok temu je še slabo razvita cirkulacija krvi, zato vedno raje potipajte njegovo zatilje. Če je koža na tem predelu vlažna in topla, mu je vroče.

Pri malčkih, ki že hodijo, imejte v mislih, da so neprestano v gibanju. Da tečejo in se igrajo in posledično se hitreje spotijo. Oblecite jim več tanjših slojev, ki jih lahko potem primerno prilagajate glede na situacijo in vremenske razmere. Nikakor pa otrok ne oblačite že jeseni, v jesenskih temperaturah, v debele, zimske, podložene jakne. Te prihranite za zimo. Kadar zunaj ni vetrovno in mrzlo, so trakovi za ušesa in pokrivala odveč. Bodite pozorni, da boste otroke oblekli tako, da jim ne bo pod vsemi oblačili vroče, saj je to lahko kasneje razlog za prehlad in obolenja.

Topla, pletena oblačila prihranite za zimske temperature.
Topla, pletena oblačila prihranite za zimske temperature. FOTO: Shutterstock

Ne dovolijo jim stika z živalmi 

Druženje otrok s psički in drugimi kosmatimi domačimi ljubljenčki je koristno za otrokovo zdravje, ugotavljajo raziskovalci v kanadski študiji. Izkazalo se je, da izpostavljenost nosečnic in otrok ljubljenčkom okrepi prisotnost dveh vrst bakterij v otrokovem črevesju, ki sta povezani z nižjim tveganjem za alergije in debelost. Ugotovili so, da prisotnost psov in mačk v domačem okolju spremeni črevesni mikrobiom, in sicer na pozitiven način – okrepi otrokov imunski sistem.

Pretirano razkužujejo površine in ohranjajo higieno 

Neprestano razkuževanje prostora in ohranjanje sterilnih površin lahko otroku naredi več škode kot koristi. Takšno početje bo namreč onemogočilo otrokovemu imunskemu sistemu, da se postavi in okrepi, zato bo postal dovzeten za bolezni. Majhni otroci bi namreč morali v svojem otroštvu preboleti kar precej okužb, da bi njihovo telo zgradilo zdravo obrambo proti vsem vrstam mikrobov. Odpornost organizma pa postaja vse manjša, ker starši zaradi pretiranega čiščenja in pretirane uporabe agresivnih čistilnih sredstev otrokom onemogočajo stik z bakterijami. 

Pretirano čiščenje in sterilni prostori niso priporočljivi.
Pretirano čiščenje in sterilni prostori niso priporočljivi.FOTO: Shutterstock

Ne dovolijo jim igre v blatu in naravi skrbi jih, da bi se umazali 

Da bi otrok bil zdrav in brezskrben, je nujno, da dovolj časa preživi zunaj. Poleg tega, da mu to pomaga pri razvoju fizičnih sposobnosti, čas, ki ga preživi zunaj, ohranja fizično in duševno zdravje otroka in razvija otrokovo domišljijo, ustvarjalnost in samozaupanje. Dovolite otrokom, da se igrajo v peskovnikih, blatu in v naravi, saj bodo na ta način srečni in zadovoljni, kar bo blagodejno vplivalo na njihovo zdravje. Razlog za sproščujoči občutek pri igranju so znanstveniki našli v neškodljivih bakterijah, ki se zadržujejo v blatu. S poskusi na miših so ugotovili, da mikrobakterije učinkovito spodbujajo dobro razpoloženje ne pri miškah, pač pa tudi pri rakavih bolnikih. Te bakterije, še posebej pa Mycrobacterium vaccae, spodbujajo izločanje hormona sreče – serotonina. Pravi razlog otroške sreče pri čofotanju torej ni le otroška igrivost, pač pa k dvojni dozi hormona sreče prispeva tudi kemija. Dovolite jim torej, da si umažejo dlani in oblačila. Gibanje v naravi bo vsekakor pozitivno vplivalo na njihovo duševno in fizično zdravje.

Za vsak znak prehlada bi želeli otroku dati antibiotik

Nekatere starše je težko prepričati, da otrok ne potrebuje zdravljenja z antibiotiki, saj so silno razočarani, če odidejo brez recepta. Spet drugim pa je težko dokazati, da ga morajo dobiti. Predvsem v primerih, ko obstaja tveganje za vnetja ušes. Takrat otroci enostavno potrebujejo zdravljenje z zdravili. Najbolj pomembno v primeru prehladnih obolenj, je redno čiščenje noskov s fiziološko raztopino in redne inhalacije. Fiziološka raztopina bo namreč sprostila dihalne poti in otroku omogočila lažje dihanje. Redno zračite notranje prostore, poskrbite da bodo otroci pili zadostne količine tekočin in zmanjšajte zaužito količino sladkorjev. Nekaj minut na dan pa namenite crkljanju, smehu in zabavi, ki bodo pozitivno vplivali na zdravje vseh članov družine.

Dovolite otrokom več igre v lužah in blatu in posledično več veselja.
Dovolite otrokom več igre v lužah in blatu in posledično več veselja. FOTO: Dreamstime
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855