RNU ali bolezen rok, nog in ust je virusna okužba, ki se najhitreje širi v vrtcih med otroci. Najpogosteje namreč zbolevajo malčki do 5. leta starosti.
Prva znaka in simptoma, ki nakazujeta na okužbo z boleznijo rok, nog in ust, sta vročina in bolečina v žrelu. Poleg tega lahko pri otroku zaznate splošno slabše počutje, utrujenost in oslabelost v mišicah. Vročina ponavadi traja dan ali dva, nato pa se na predelu ust ali žrela pojavijo lezije ali poškodbe tkiva kože, ki znajo biti precej boleče. Otrok lahko zavrača hrano in pitje tekočin, kar lahko privede do dehidracije, zato ga pozorno spremljajte.
Pojavi se značilen izpuščaj v obliki pikic
Na predelu stopal, rok in ust (včasih pa tudi na drugih delih telesa, kot so trebuh, hrbet ali zadnjica) se pojavi izpuščaj v obliki drobnih rdečih pikic ali makul, ki se lahko spremenijo tudi v mehurčke. Pikice ne srbijo, vendar so obrobljene z rdečino, pogosto lahko tudi pokajo in na tem mestu povzročijo boleče razjede. Poleg naštetih simptomov se lahko pri otroku pojavita razdražljivost in jokavost.

Bolezen navadno traja približno en teden
Okužba se širi z direktnim stikom preko sline, izločkov nosu, blata. Lahko pa se prenese tudi pri indirektnem/posrednem kontaktu z okuženimi površinami. Ob znakih bolezni je o tem zaradi visokega tveganja za okužbo skupine nujno potrebno obvestiti tudi vrtec, ki ga otrok obiskuje.
Kdaj k zdravniku?
Če starši prepoznajo navedene simptome, morajo obiskati pediatra. Na podlagi kliničnih ugotovitev, kot tudi brisa ust in analize blata, se postavi diagnoza bolezni rok, nog in ust. Na žalost ne obstaja terapija, ki bi direktno vplivala na virus kot vzrok bolezni, niti cepljenje, ki bi preprečilo pojav bolezni. Zato je osnovni cilj pediatra, da svetuje ukrepe za blaženje težav otroka.

Kako poteka zdravljenje?
Zdravljenje RNU poteka simptomatsko. To pomeni, da znižujemo povišano telesno temperaturo, blažimo bolečine v žrelu in ustih. Za preprečevanje bolezni skrbimo tudi za temeljito umivanje rok s toplo vodo in milom, uporabo alkoholnih razkužil za roke, razkuževanje igrač, površin in drugih predmetov, izogibanje stikov z bolniki. Pomembno je tudi pogosto prezračevanje, saj se okužba hitreje širi v zaprtih prostorih.
Kdaj gre otrok lahko v vrtec oz. v šolo?
Ko mehurčkov/izpuščajev ni več na njegovem telesu. Ampak ne pozabite, da otrok virus vseeno izloča, zato je treba obvezno upoštevati zgornje preventivne ukrepe.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV