Strokovnjaki ocenjujejo da ima kar 33 odstotkov otrok do 12. leta starosti težave s škrtanjem zob ali bruksizmom. Kaj to pomeni in kako poteka zdravljenje, nam je pojasnila Bibina strokovnjakinja Urška Šavli, dr. dent. med.
Kaj je bruksizem pri otroku?
Bruksizem je nezavedno škrtanje z zobmi. Opazimo ga lahko ponoči ali čez dan. Velikokrat je prehodne narave, npr. ko otroku izraščajo zobje in v ustih čuti napetost. Večkrat pa ga spregledamo, saj se pojavi pri starejših otrocih, ki večinoma ne spijo več s starši.
Prvi, ki opazi posledice bruksizma, je lahko zobozdravnik, ki vidi skrajšane, močno obrabljene zobe, lahko celo do te mere, da začnejo boleti. Prvi znaki so vidni na podočnikih (tretji zob), ki so naravno koničasti. Pri otroku, ki škrta z zobmi, so ti zobje izravnani. Posledica bruksizma so lahko tudi bolečine v čeljustnem sklepu ali jutranji glavoboli.
PREBERI ŠE: Vaje, ki lahko pomagajo pri izgovorjavi določenega glasu

Kaj pomeni, če otrok škrta z zobmi?
Otrok, ki škrta z zobmi, ima v predelu ust ali obraza neko napetost. Lahko gre za nepravilen ugriz, oteženo nočno dihanje na nos, izraščanje zob, povečan stres ali anksioznost. V resnici pa ne poznamo točno določenega vzroka, zakaj otroci ali odrasli škrtajo z zobmi. To je tudi razlog, da nimamo prave terapije, ki bi odpravila težavo.
Kako poteka zdravljenje?
Odraslim v primeru bruksizma izdelamo opornico iz trde plastike, ki preprečuje obrabo zob in omili posledice škrtanja zob. Za otroke pa taka rešitev ni sprejemljiva, ker jim čeljust raste in se zobovje menja iz mlečnega v stalnega. Pri otrocih lahko poskusimo z mehkejšimi opornicami, ki razbremenijo napetost v čeljusti.
PREBERI ŠE: Kako otroku očistimo prve zobke?
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV