Bibaleze.si

Naravne rešitve zoper drisko pri dojenčku in otroku

Bibaleze.si

Zdrav otrok

0
24. 10. 2023 05.00

Driska pri otrocih je pogosta bolezen, za katero je značilno tekoče, vodeno blato, ki se pojavlja pogosteje kot običajno. Pogosto jo povzročijo virusne ali bakterijske okužbe, slabe higienske navade, onesnažena hrana ali voda ali spremembe v prehrani.

trebuh

Driska je način, na katerega se telo želi znebiti mikrobov, in običajno traja od tri do sedem dni. Driska se lahko pojavi skupaj z vročino, slabostjo, bruhanjem, krči, dehidracijo in celo izpuščajem. Nadomeščanje vode in elektrolitov je glavni ukrep, s katerim preprečimo izsušitev organizma (dehidracijo). Kako zdraviti drisko pri otrocih in kakšna je najboljša dieta? 

Pri otrocih, mlajših od treh mesecev, se je ob pojavu driske treba posvetovati z zdravnikom, ravno tako pa tudi pri mlajših otrocih, če driska traja več kot 1 do 2 dni. Posebno pozornost je treba nameniti dojenčkom in majhnim otrokom, kadar drisko spremljata bruhanje in povišana telesna temperatura, otrok odklanja pijačo in hrano ali so že prisotni tudi znaki izsušenosti (suha usta, zaspanost, udrte oči ...). V tem primeru se pri otrocih ne odločimo za samozdravljenje in je nujen obisk zdravnika.

PREBERI ŠE: Simptomi in zdravljenje rotavirusa: kaj morajo starši vedeti?

Driska je način, na katerega se telo želi znebiti mikrobov, in običajno traja od tri do sedem dni.
Driska je način, na katerega se telo želi znebiti mikrobov, in običajno traja od tri do sedem dni. FOTO: Shutterstock

Obstaja nekaj naravnih rešitev in strategij, ki lahko pomagajo pri obvladovanju driske pri otrocih:

Raztopina za peroralno rehidracijo (ORS)

ORS je raztopina, ki pomaga preprečevati dehidracijo zaradi driske. Vsebuje natančno razmerje soli in sladkorjev za nadomestitev izgubljene tekočine in elektrolitov. ORS lahko kupite v lekarni ali pripravite doma z ustreznimi sestavinami in po priporočenem receptu. Med epizodami driske je pomembno, da ORS dajemo pogosto v majhnih požirkih.

Dojenje

Če se otrok še vedno doji, nadaljujte dojenje na zahtevo. Materino mleko vsebuje bistvena hranila, protitelesa in tekočine, ki lahko pomagajo preprečiti dehidracijo in zagotavljajo prehrano med epizodami driske.

Probiotiki

Probiotiki so koristne bakterije, ki lahko pomagajo obnoviti ravnovesje črevesne flore in izboljšajo zdravje prebave. Na voljo so v obliki dodatkov, naravno pa jih najdemo v nekaterih fermentiranih živilih, kot je jogurt. Probiotiki lahko v nekaterih primerih pomagajo zmanjšati trajanje in resnost driske, vendar je pomembno, da se posvetujete z zdravnikom, preden jih daste otroku.

PREBERI ŠE: Kaj povzroča adenovirus in kako ga zdraviti?

Otrok naj pije vodo ali nesladkane čaje.
Otrok naj pije vodo ali nesladkane čaje. FOTO: Shutterstock

Zadosten vnos tekočine

Spodbujajte otroka, naj pije veliko tekočine, da preprečite dehidracijo. Poleg ORS so druge primerne možnosti voda, bistre juhe, razredčeni sadni sokovi brez dodanega sladkorja, nekateri zeliščni čaji in kokosova voda. Izogibajte se sladkim pijačam, pijačam s kofeinom in gaziranim pijačam, saj lahko poslabšajo drisko.

Dieta

Dieta pomeni, da uživate določena živila, ki so lažja za prebavni sistem, to so banane, riž, jabolčni pire in toast. Ta živila veljajo za lahko prebavljiva in lahko pomagajo pri vezavi blata med epizodami driske. Vendar je pomembno upoštevati, da tovrstna dieta sama po sebi morda ne bo zagotovila vseh potrebnih hranil, zato jo je treba upoštevati le kratek čas. Ko se otrokov apetit izboljša, postopoma ponovno uvedite uravnoteženo prehrano s sadjem, zelenjavo, pustimi beljakovinami in polnozrnatimi izdelki.

Higiena

Vzdržujte dobro higieno s temeljitim umivanjem rok z milom in vodo pred pripravo hrane ali hranjenjem otroka, po uporabi stranišča in po menjavi plenic. To pomaga preprečiti širjenje okužb, ki lahko povzročijo drisko. Pomembno je spremljati otrokovo stanje in poiskati zdravniško pomoč, če driska ne preneha, če obstajajo znaki dehidracije (kot so suha usta, zmanjšano izločanje urina ali letargija) ali če ima otrok druge skrb vzbujajoče simptome. Zdravnik lahko postavi pravilno diagnozo, ponudi posebne smernice in priporoči ustrezne posege glede na otrokove individualne potrebe.

Nekaterim živilom in pijačam se je najbolje izogibati med epizodami driske, saj lahko potencialno poslabšajo simptome ali prispevajo k nadaljnjim prebavnim motnjam. 

PREBERI ŠE: Slovenski pediater: 'Bolni otroci naj ostanejo doma'

Poskrbite za ustrezno higieno rok.
Poskrbite za ustrezno higieno rok.FOTO: Shutterstock

Nekaj živil, ki se jim je med drisko bolje izogibati:

Mleko in mlečni izdelki

Mlečni izdelki, zlasti mleko, so lahko med epizodami driske težko prebavljivi. Laktoza v mleku lahko poslabša simptome pri tistih, ki ne prenašajo laktoze. Na splošno je priporočljivo, da se izogibate mleku, siru in drugim mlečnim izdelkom, dokler se driska ne umiri.

Sladka hrana in pijača

Hrana in pijača z visoko vsebnostjo sladkorja, kot so gazirane pijače, bonboni in sladice, lahko poslabša drisko, tako da potegne vodo v črevesje in potencialno poslabša mehko blato. Med epizodami driske je najbolje omejiti ali se izogibati tem sladkim izdelkom.

Začinjena in mastna hrana

Začinjena in mastna hrana lahko draži prebavni sistem, kar vodi do povečanega nelagodja in potencialnega poslabšanja driske. Priporočljivo je, da se izogibate začinjene hrane, ocvrte hrane in mastnih jedi ali zmanjšate njihovo uživanje, dokler se simptomi ne izboljšajo.

Banana je lahko prebavljivo živilo.
Banana je lahko prebavljivo živilo.FOTO: Adobe Stock

Vlakninska živila

Medtem ko je prehrana z veliko vlakninami na splošno priporočljiva za dobro prebavo, je med epizodami driske morda najbolje, da začasno zmanjšate vnos živil z veliko vlakninami, kot so polnozrnate žitarice, surovo sadje in zelenjava ter stročnice. Ta živila so lahko težje prebavljiva in lahko poslabšajo simptome driske. Namesto tega se odločite za lahko prebavljivo hrano, kot so kuhan riž, kuhan krompir in dobro kuhana zelenjava.

Pijače s kofeinom in gazirane pijače

Pijače s kofeinom ter gazirane pijače lahko spodbudno vplivajo na prebavni sistem in lahko poslabšajo simptome driske. Priporočljivo je, da se izogibate ali omejite uživanje teh pijač in namesto njih raje uporabite vodo, zeliščne čaje ali bistre juhe.

Ne pozabite, da je pomembno poslušati svoje telo in biti pozoren na to, kako določena hrana in pijača vplivata na vaše simptome. Vsak posameznik je drugačen in nekatera živila, ki lahko poslabšajo drisko pri eni osebi, morda ne bodo enako vplivala na drugo osebo. Če imate posebne prehranske pomisleke ali vprašanja, je najbolje, da se posvetujete z zdravnikom.

PREBERI ŠE: Kako se lahko izognemo okužbi z rotavirusi?

Obstaja več zeliščnih čajev, ki na splošno veljajo za varne za pitje med epizodami driske. Ti čaji lahko pomagajo pomiriti prebavni sistem in poskrbijo za hidracijo:

Kamilični čaj

Kamilični čaj je znan po svojih pomirjevalnih lastnostih in lahko pomaga pomiriti prebavila. Lahko pomaga ublažiti želodčne krče in spodbuja sprostitev. Vrečko kamiličnega čaja ali posušene cvetove kamilice za nekaj minut namočite v vročo vodo, preden jih popijete.

Čaj iz komarčka

Čaj iz komarčka se običajno uporablja za podporo prebave in lajšanje prebavnih težav, kot sta napenjanje in plini. Ima blag okus, podoben sladkemu korenu. Zdrobljena semena komarčka za nekaj minut namočite v vroči vodi in pred pitjem precedite.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863