Da bi telo razvilo protitelesca in okrepilo imunski sistem, so potrebna leta in leta, zato so naši malčki med najdovzetnejšimi za prehladna obolenja, saj se njihov imunski sistem še ni dodobra razvil. Obstaja kar okoli 200 različnih virusov, ki povzročajo prehlad, ne moremo pa jih zdraviti s pomočjo antibiotikov, zato so domači pripravki in preventiva v takšnih primerih nadvse pomembni.
Najpomembnejši je počitek
Počitek in kakovosten spanec sta za človeški organizem izjemnega pomena. Takrat se namreč naše telo spočije od vseh dnevnih aktivnosti, pa tudi bolezni. Pomembno je, da otroci dovolj počivajo in da se držijo dnevne in večerne rutine spanca, da bi imeli dovolj energije čez dan. Otroci bi morali spati od 8 do 10 ur v kosu in po potrebi, če so še predvrtčevski, pa jim je treba omogočiti tudi popoldanski počitek. Če otrok pokaže slabo počutje, naj počiva, dokler se ne bo počutil bolje. Med počitkom naj pije tudi zadostne količine tekočine, najbolje vode ali nesladkanega čaja. Otroku pa lahko ponudite tudi juho ali mleko.
Ravno tako je pitje tekočine pomembno, če:
– ima otrok visoko telesno temperaturo,
– se pojavita slabost in bruhanje ali
– se otrok prekomerno poti.
Pitje zadostne tekočine bo otroku tudi omogočilo lažje izkašljevanje in sproščanje simptomov zamašenega nosu. Pri zadostni količini popite tekočine bi moral biti urin svetlo rumene barve. Če je barva urina temnejša, potem to pomeni, da otrok premalo pije.

Na kakšen način naravno nižati telesno temperaturo?
V primeru, da otrok, starejši od treh mesecev, kljub povišani telesni temperaturi od 38,5 do 39 stopinj Celzija popije dovolj tekočine, da je živahen, neprizadet in dovolj lula, potem lahko z zdravljenjem počakate. Če pa vročina vztraja dlje kot tri dni, je potreben posvet pri zdravniku, še posebej če opažate motnje spanja, dihanja, kašelj, bruhanje, spremembe v otrokovem vedenju ali izsušeno kožo. Pomembno je torej, da pozorno spremljate stanje otroka in se temu primerno odzovete. Telo mora namreč s pomočjo vročine krepiti imunski sistem in se boriti z boleznijo. Če to otroku ne uspeva in vročina naraste preko 39 stopinj Celzija ali pa se pojavijo kakršne koli spremembe v vedenju, se posvetujte z osebnim zdravnikom oz. pediatrom. Pri zniževanju telesne temperature pa lahko pomagajo naslednje metode.
Pomembna je hidracija telesa
Otrok z vročino potrebuje več tekočine, da se njegovo telo ne izsuši. Izsušitev namreč še dviguje vročino. Napitke naj si otrok izbere sam, najbolj pa mu bodo prijali tisti na sobni temperaturi. Pije lahko tudi sok rdeče pese, lipov čaj ali sok jasminovih plodov, ki v ljudski medicini že dolgo veljajo za zniževalce vročine.
Oblecite ga v lahkotna oblačila in ga ne pokrivajte
Otrok naj bo oblečen v lahka oblačila, perilo naj bo tanko in zračno. Temperatura bivalnega prostora naj se giblje okrog 20 stopinj Celzija.
Mlačne kopeli
Otroka golega položimo v kad (temperatura vode naj bo okrog 36 stopinj Celzija), nato počasi prilivamo mrzlo vodo, dokler ne dosežemo temperature do 29 stopinj Celzija. Po nekaj minutah ga vzamemo iz kadi, dobro obrišemo in oblečemo. Nikar naj vas ne skrbi, da bi se otrok pri tem prehladil. Videli boste, da mu bo odleglo.

Mlačni ovitki
Otroka slečemo in zavijemo v rjuho, ki smo jo prej namočili v mlačno vodo. Potem ga pokrijemo še s suho rjuho. Počakamo nekaj minut in postopek ponovimo od dva- do trikrat. Nato otroka dobro obrišemo in oblečemo.
Nikoli ne smemo uporabiti premrzle vode, ker je to lahko za otroka prehud stres.
Na kakšen način lahko otroku lajšate dihanje?
Pri prehladnih obolenjih je najpomembnejše, da otroku redno in dovolj pogosto čistite zamašen nos. To boste najlažje storili tako, da boste s fiziološko raztopino spirali nosno votlino. Pri tem si lahko pomagate tudi z različnimi nosnimi aspiratorji. Ravno tako pa vam pri lajšanju težav z dihanjem lahko pomaga uporaba inhalatorja, ki ga napolnite zgolj in samo s fiziološko raztopino, ki bo rahljala sluznico in sproščala dihala. V prostor lahko namestite tudi vlažilec zraka in vanj kapnete kakšno kapljico eteričnih olj, ki pozitivno vplivajo na dihala, na primer olja različnih vrst borovcev in agrumov. Če je koža okoli nosu in nosnic suha in razpokana, jo lahko namažete z vazelinom. Ravno tako pa boste otroku olajšali dihanje, če mu boste vzglavnik privzdignili pod kotom do 30 stopinj.
Kako lajšati simptome bolečega grla?
Simptome bolečega grla lahko otrok blaži s pitjem toplih zelenjavnih juh. Če je otrok starejši od osmih let, pa lahko poskusi tudi z grgranjem slane vode.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV