Bibaleze.si

Vse o parazitu, ki je eden največjih človekovih škodljivcev

S.B.

Zdrav otrok

0
18. 10. 2023 07.32

Za razliko od večine drugih parazitskih bolezni so gliste v razvitem svetu zelo razširjene, slabe higienske razmere ter toplo in vlažno podnebje pa so jim izjemno naklonjeni. Preverite, kakšni so simptomi in kako se jih znebiti.

gliste

Otroške gliste spadajo v skupino parazitov, ki jih imenujemo gliste ali podančice. Glede na različne značilnosti, kot sta zgradba telesa ali način razmnoževanja, ločimo male in velike gliste. 

Obe vrsti glist sta zelo razširjeni po svetu in letno za njima zboli od pol milijarde do milijarde ljudi. Paraziti, ki okužijo ljudi, so bolj razširjeni, kot bi si mislili. Gliste so eden največjih človekovih škodljivcev, pa tudi najbolj razširjen človekov škodljivec nasploh. 

Pri otrocih so okužbe toliko pogostejše, ker si neumite roke velikokrat dajejo v usta. Prav tako se okužba širi z uživanjem slabo opranega sadja ali zelenjave ter z onesnaženo vodo ali raznimi predmeti (skupne igrače).

Gliste se med otroki hitreje širijo, saj otroci večkrat neumite roke nesejo k ustom.
Gliste se med otroki hitreje širijo, saj otroci večkrat neumite roke nesejo k ustom. FOTO: Shutterstock

Podančice (Enterobius vermicularis) ali otroške gliste živijo v gostitelju v zadnjem delu tankega in na začetku debelega črevesa. Hitro napadejo tanko in debelo črevo, so majhne, blede, moške podančice so velike od 3 do 5 milimetrov, ženske okrog 13 milimetrov. Ženske so aktivnejše, njihovo prisotnost pa lahko odkrijete v blatu, vidite jih lahko tudi s prostim očesom.

Samice nosijo jajčeca, spustijo se proti zadnjiku, skozi katerega predvsem ponoči aktivno izstopajo in odlagajo lepljiva jajčeca na kožo genitalnega predela, pa tudi v nožnico, mehur in maternico ter celo v trebušno votlino. Po tem umrejo.

Človek se okuži, če takšna jajčeca zaužije. V tankem črevesu se iz njih sprosti ličinka, ki se dvakrat molti in postane odrasla. Gliste živijo približno 2 meseca. Mala glista je izjemno razširjena tudi v razvitih državah. V blatu so vidne kot bele, manj kot centimeter dolge in kot las tanke nitke, ki se gibljejo. 

Okužen otrok se praska in ker so jajčeca lepljiva, jih s praskanjem prenese pod nohte, na spodnje perilo, rjuhe, tla, plišaste igrače in v hrano, posledično je širjenje glist med otroki izjemno hitro. 

Kakšni so simptomi pojava glist pri otroku?

- Otroka ponoči srbi predel okrog zadnjične odprtine,
- pojavijo se bolečine v trebuhu, 
- neredna prebava, 
- nespečnost, 
- zadah, 
- slabost ter 
- neješčnost in hujšanje. 

Starši lahko pogledamo blato, če so v njem gliste. Pri deklicah pogosto pride še do vnetja nožnice. Zaradi praskanja si otrok poškoduje sluznico in kožo, kar lahko privede do dodatnih bakterijskih okužb kože.

Higienski ukrepi pri pojavu glist:

- temeljito umivanje rok z milom pod toplo tekočo vodo po uporabi stranišča, pred vsako jedjo, po stiku z živalmi, po prihodu z igrišča, vrtca ipd.;

- uživanje dobro opranega sadja in zelenjave;

- redno striženje nohtov na kratko;

- redno umivanje zadnjične odprtine;

- uporaba svoje brisače;

- pranje spodnjega perila, posteljnine, brisač in pižam pri visokih temperaturah;

- z levo roko brišemo zadnjico, z desno pa odpiramo pipo;

- pranje igrač in po možnosti za nekaj časa pospravimo igrače, ki jih je težje oprati (plišaste igračke), prav tako naj otroci svojih igrač ne posojajo drugim otrokom.

Temeljito umivanje rok je izjemno pomemben ukrep za preprečevanje okužb.
Temeljito umivanje rok je izjemno pomemben ukrep za preprečevanje okužb.FOTO: Shutterstock

 Kdaj k zdravniku?

Ob sumu na gliste otroka obdržimo doma, da ne bi prenesel okužbe dalje na druge otroke. Ob pojavu simptomov kontaktiramo otrokovega zdravnika, ki bo določil termin pregleda. Na pregledu zdravnik s pomočjo lepilnega traku otroku z zadnjične odprtine odvzame bris, ki ga pogledajo pod mikroskopom, zdravnik pa mu na osnovi potrjenega laboratorijskega izvida predpiše ustrezno zdravljenje z zdravilom na recept. 

Če je okužba s strani zdravnika potrjena, je pomembno, da jo čimprej saniramo. To storimo tako, da se vsi družinski člani, vključno z otrokom, držimo higienskih ukrepov, med katere v prvi vrsti spada redno in temeljito umivanje rok, hkrati pa upoštevamo navodila glede jemanja zdravil, ki jih je predpisal zdravnik. 

Prvi odmerek zdravil uniči odrasle zajedavce, ne uniči pa jajčec, kar lahko povzroči ponovno okužbo. Zato je potrebno zdravljenje čez 14 dni ponoviti. Pomembno je tudi, da ob pojavu glist pri otroku obvestite učiteljico ali vzgojiteljico, da bo skupaj z ostalimi starši lahko pozorna na druge otroke in morebiten pojav simptomov v skupini. 

Okužba z glistami lahko izzove bolezen, ki ji rečemo 'Enterobious' in se zlahka širi med družinskimi člani, zato je pomembno, da zdravilo istočasno vzamejo vsi družinski člani, starejši od 1 leta. Režim jemanja zdravila je enak kot za bolnika: tableta mebendazola ali albendazola v enkratnem odmerku in ponovitev čez 14 dni. Zdravilo predpiše zdravnik, ki zdravi bolnika tudi za družinske člane. Zdravili mebendazol in albendazol nista primerni za zdravljenje otrok, mlajših od 1 leta.

Težava lahko nastane že, če samo eden od staršev tega ne stori, ker se sramuje ali se mu to ne zdi dovolj pomembno. Tako se lahko skupina otrok znajde v začaranem krogu ponavljajočih se okužb.

Vir: roditelji.story.hr, lekarna-kocevje.si

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855