Odzivi na gonge so tako različni, kot so različni otroci. Ob gongih lahko zadremajo in zelo globoko zaspijo, se zgolj umirijo, sprostijo in končno zadihajo s polnimi pljuči. Lahko se smejejo ali jočejo, se potijo, stresajo, migajo, se premetavajo, lezejo. Lahko pojejo, mrmrajo, govorijo, nekateri jih želijo zaigrati sami. Čisto vsem pa zdravilna melodija gongov prinese mir, ravnovesje in svobodo, spodbudi jih k mislim o dobrem, boljšem, pozitivnem. Učinki so vidni in občutni. Pri otrocih se po terapijah okrepi imunski sistem in izboljša spanec, bolj so srečni in umirjeni, v njih se prebudi ustvarjalnost, začne delovati njihova neskončna domišljija. Lažje se osredotočijo, so bolj samozavestni, se vzljubijo, so bolj sočutni do sebe in drugih. Lažje se soočijo s (težkimi) čustvi, stresom in tesnobo. Na splošno se jim izboljša počutje, omilijo se zdravstvene težave, utrdi se odnos s starši in - kar je najpomembneje - spoznajo, da so popolnoma v redu taki, kot so.

Zvočna kopel je blagodejna in primerna za vse starosti - za dojenčke, malčke, najstnike in odrasle. Po izkušnjah Mirjane Šafran Blažič, dipl. ped., and. in prof. soc., ki izvaja zvočno terapijo z gongi, pa so ravno otroci še posebej dovzetni za glasbo gongov in pojočih skled. Melodijo občutijo slušno v obliki zvoka in telesno kot vibracije, ki jih zaznajo po celem telesu. Sprva so globje in močnejše, nato se počasi razširijo in izzvenijo. Dihanje med zvočno kopeljo postane bolj pravilno, popusti napetost v mišicah, sprosti se simpatični živčni sistem. Delovati začne hormon ljubezni in sreče oksitocin, umiri se srčni utrip, izgine morebitna tesnoba. Um najde svoj mir, skrbi v svetu popolnega zvoka gongov postanejo le še oddaljen bled spomin.
Ampak, kako in zakaj gongi delujejo? "Vse je energija, ko spremenimo energijo, spremenimo vse," je pojasnila Mirjana Šafran Blažič. Tudi vibracije so povsod okoli nas, obdaja nas zvočni prostor, vse živo vibrira, torej vibriramo tudi mi in naši otroci. In človeka lahko dejansko primerjamo z instrumentom - ko je srečen, zadovoljen in opolnomočen, je uglašen in v harmoniji, ob žalosti, jezi, travmah in tesnobah je - nasprotno - razglašen. Tedaj lahko pomaga zvočna kopel z gongi, ki uglasijo telo in duha in poskrbijo, da vnovič odkrijemo potrebno ravnovesje. Služi ne samo odraslim, temveč tudi otrokom, ki so v modernem svetu pod čedalje večjimi pritiski in pričakovanji, ko je vse več motilcev iz okolja. Po opažanjih Šafran Blažičeve je čedalje več ljudi in tudi otrok v modernem svetu razglašenih in skrajni čas je, da se ustavimo in si vsak dan privoščimo čas za umiritev. Načini sproščanja so različni in eden izmed njih so lahko terapije z gongi, s katerimi se lahko zatečemo v varno mesto zvoka.
Mirjana Šafran Blažič se ukvarja tudi s starši, saj je - kot poudarja - v prvi vrsti ključna njihova uglašenost s samim seboj. "Vzemimo denimo mamice, ki si nenehno prizadevamo biti dobre, ampak v bistvu moramo najprej poskrbeti, da smo me dobro. Namreč če sem mati kot instrument dobro in uglašena, vibriram dobro in vsak, ki je okoli mene, je dobro," je ponazorila. Seveda velja tudi obratno - če je mati razglašena, so razglašeni otroci in cela družina. Če starši niso pomirjeni, zadovoljni in srečni, tudi otrok ne bo. Tako je mogoče z gongi izpeljati družinske terapije, terapije posamično z otroki, pa tudi v skupinah z vrtci in šolami. Vsaka terapija je individualna in na vsakega deluje drugače. "Gong je neskončen instrument z neskončno zvoki. Ponuja neskončno poti. Katero bo izbralo telo, je odvisno od trenutka in človeka," je opisala.
Vibracije gongov delujejo v telesu še vsaj 14 dni po terapiji. Čiščenje in uglaševanje je postopno in obnovitev se priporoča na 14 dni ali mesečno, dokler ne dosežemo ravnovesja. A življenje je potovanje, ves čas se spreminja in vmes je dobro biti uglašen v zavedanju samega sebe. Mirjana Šafran Blažič zato staršem in otrokom priporoča jutranje in večerne rituale, sproščanja, lahko tudi z gongi ali pojočimi skledami. "Ritual je lahko kar koli, s čimer telesu pomagamo uglasiti se, da se počuti dobro," je poudarila. Vse poziva, naj se trudijo biti v sozvočju s seboj, naj si dovolijo biti to, kar so in naj obvezno tudi otrokom dopustiti samo biti samosvoj. "Torej, če je otrok jezen, mu dovolite, da izrazi jezo. Če pade, naj joka, objemite ga, naj joka. Dovolite mu, da se izraža. Vaša naloga je varovati ga, da se telesno in čustveno ne poškoduje," je poudarila.

Gonge priporoča predvsem družinam, ki se sicer zavedajo pomena čustvenega zdravja svojih otrok, a so morda hkrati preveč "razumske, preveč stavijo na glavo, se naslanjajo na možgane in ne toliko na dušo in celo telo". Svetuje jih predvsem staršem, ki preveč premlevajo, analizirajo, tekmujejo, se trudijo slediti navodilom ali ustaljenim smernicam znanstvenih doktrin. Ob terapijah bodo v sozvočju s seboj in bodo posledično lažje prisluhnili sebi in potrebam družine brez obremenitvenih misli o pričakovanjih okolice in družbe. "To je tudi čas, ko se med starši in otroki razvijajo zdravi medsebojni odnosi, predvsem pa otroke učimo s svojim zgledom, da je treba poskrbeti tudi zase in na kakšen način lahko to naredimo. Čustveno zdravje otrok je namreč prvi pogoj za telesno zdravje, samo telesno zdrav otrok pa ima v sebi moč in voljo za premagovanje vsakodnevnih zahtev življenja," je poudarila.
Otroci niso nepopisani listi, temveč so zelo dojemljivi, imajo veliko znanja, modrosti. "Imajo majhna telesa, ampak so lahko večje duše kot odrasli. V sebi lahko nosijo veliko več univerzalnega znanja, od njih se lahko ogromno naučimo," je poudarila. "Do otrok moramo biti vedno zelo spoštljivi, ker nam dejansko kažejo, kako pravilno živeti. Mi jih pa skušamo naučiti, kako naj živijo, jim vsiliti naše norme in pravila," je opozorila Mirjana Šafran Blažič. Da, odrasli in družba jih skušamo ukalupiti, jih navaditi na določena pravila, žugamo jim, da se neprimerno obnašajo. Zato doživljajo stiske. "Gong je ena od tehnik sproščanja, ki otrokom ponudi možnost vnovične uglasitve s samim seboj in občutenja, poskrbi, da otrok pade v svoj naravni ritem, da pride v svojo zavest. Gre za nekakšno čiščenje čustvene posode, kajti mi smo instrument in če je naš instrument razglašen (in bolj kot je razglašen, težje nam je), nas gong povrne v našo izvorno vibracijo," je pojasnila.

Gongi obenem izredno pomagajo otrokom z vedenjskimi motnjami in težavami pri učenju, ki so na žalost dandanes obremenjeni z diagnozami in posledično z občutkom, da je nekaj narobe z njimi, da so glavni krivci za težave, da niso v redu. V svetu popolnega zvoka ti otroci odkrijejo sami sebe in z gongi se njihove težave lahko omilijo. Otroci z velikimi vedenjskimi, čustvenimi in telesnimi težavami doživljajo zvočne kopeli zelo močno, z njimi se zdravijo in čistijo. "Takrat so lahko še bolj nemirni. Prva izkušnja, ki sem jo imela z gongi in otroki, je bila, da so se potili, kar je v bistvu dobro, saj so se sproščali," je opisala. Drugi otroci, ki so morda v življenju bolj pomirjeni, pa medtem lahko lepo zaspijo in odpotujejo v svoj svet bitja.
A - kot že omenjeno - vsako telo se drugače odzove. Mirjana se spominja, kako je nekoč punčka ob poslušanjih gongov globoko zaspala, lepo in neprecenljivo izkušnjo je doživela, ko je deklica s posebnimi potrebami, ki ni mogla hoditi, med poslušanjem gongov v skupini prilezla do nje in začela igrati na gonge. "Otroci s posebnimi potrebami se zelo zavedajo sami sebe in zanimivo je bilo, ko je ona začela igrati po svojem notranjem bitju, v celotno skupino se je naselil tak mir ... Igrala je po normah nepravilno, a za skupino in zase popolnoma pravilno. In neprecenljivo je, ko si dovoliš izraziti resnično bitje, tako, kot je," je zaključila.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV