Kaj sploh je hipnoza?
Hipnoza je povsem naravno stanje našega uma, v katerega vsakodnevno zaidemo, a morda v nekoliko drugačni obliki, kot si marsikdo predstavlja. To se zgodi recimo, tik preden potonemo v spanec in preden se zbudimo, ko nam misli odtavajo med vožnjo z avtobusom, ko smo močno zatopljeni v knjigo ali film, skratka v vseh trenutkih, ko smo bolj v svojem svetu, kot pa se zavedamo okolice. Otroci pa so v tem stanju zamaknjenosti predvsem med igrami, dnevnim sanjarjenjem ali ko so močno osredotočeni na nalogo. Otroški um je namreč poln ustvarjalnosti in domišljije, ki sta obenem tudi orodji, ki ju uporablja hipnoterapija. Ker so otroci zaradi manj življenjskih izkušenj tudi bolj sugestibilni, lažje sprejmejo hipnotske sugestije oziroma predloge. Če poenostavimo, imajo veliko manj omejitev, pomislekov in zavor kot odrasli, ki se pogosto sprašujejo, ali bo to sploh delovalo, in imajo pomisleke, da nanje že ne bo vplivalo in da hipnoza ne deluje. Zanje je hipnoza neke vrste igra, ki jih ponese čisto v svoj svet, zato pa se tudi kaže kot učinkovita.
Najpogostejši odzivi otrok po izkušnji hipnoze so: "Bilo je magično, čudovito. Nič takšnega ni bilo, kot v risanki. Kot bi spal, pa v resnici nisem. Zdaj sem pa tako sproščen. Tako žive podobe sem videl. Bil sem super junak v zgodbi!" V mnogih primerih se otroci odzovejo z veseljem in ponosom, včasih pa nekateri ne želijo govoriti o svoji izkušnji, kar je treba spoštovati. Mnogi priznani psihiatri, psihologi in psihoterapevti uporabljajo hipnoterapijo kot dopolnilno ali samostojno metodo pri svojem delu.
V tem domišljijskem, zelo osredotočenem stanju je otrok bolj dovzeten za pozitivne sugestije, lažje dostopa do svoje domišljije in virov, da bi izpolnil svoj potencial in premagal težave.

V katerih primerih lahko hipnoterapija pomaga
S pomočjo hipnoze začne otrok razvijati spretnosti, ki mu omogočajo, da se zna zazreti vase, zaupa v lastno presojo in ima dostop do vrste tehnik, ki mu lahko pomagajo v težavnih in izzivalnih situacijah. Najboljša stvar pa je, da te veščine nosijo s seboj vse življenje. Ob tem se verjetno marsikdo sprašuje, pri kakšnih težavah je hipnoterapija smiselna. Nekateri starši se odločijo za otroško hipnoterapijo v primerih:
- močenja postelje,
- ločitvene tesnobe,
- različnih strahov in fobij,
- stresa, povezanega z učenjem in izpiti,
- težav z motivacijo,
- sesanja palca,
- grizenja nohtov,
- različnih kompulzivnih navad,
- tikov,
- pomanjkanja zaupanja in nizke samopodobe,
- nočnih mor in
- bolečin, ki so psihičnega izvora (v tem primeru je potrebno potrdilo zdravnika, da bolečine nimajo organske osnove).
Koliko mora biti otrok star?
Čeprav nekateri hipnoterapevti izvajajo hipnoze pri otrocih, starih od treh let naprej, se najboljši rezultati kažejo pri starosti od petih let naprej, ko otrok že govori o svojih čustvih, doživljanju in izkušnjah. Odveč je tudi strah, da bi otrok ostal v hipnotičnem stanju, saj gre za povsem naravno stanje in je podobno, kot bi rekli, da bo ostal zataknjen v spanju ali sanjarjenju.
Je hipnoterapija primerna za vse otroke?
Hipnoterapija se odsvetuje otrokom, ki:
- težko sledijo navodilom,
- so preveč prestrašeni, da bi se sprostili,
- imajo epilepsijo,
- imajo čustvene ali duševne motnje.
Ker se hipnoterapija za odrasle nekoliko razlikuje, je pomembno poiskati usposobljenega terapevta medicinske hipnoze, ki dela tudi z otroki. Ti namreč pri svojem delu uporabljajo različne domiselne metafore, zgodbice, ki morajo biti primerne otrokovi starosti in se ujemati z njegovimi interesi ter osebnostjo. Tudi tu je na mestu opozorilo, da je na trgu veliko hipnoterapevtov, ki nimajo kliničnega predznanja o psihologiji in svoje znanje pridobijo na spletnih tečajih. Vedno temeljito preverite hipnoterapevta, povprašajte za reference, izkušnje pri delu z otroki in kje so pridobili znanje. Dober hipnoterapevt najprej pridobi informacije o otrokovih hobijih, najljubših knjigah in televizijskih programih, kar ne pomaga le sprostiti otroka, temveč terapevtu omogoča prepoznati najboljša orodja za delo v otrokovi domišljiji. Cilj je, da se otrok med seanso počuti varno, podprto in pod nadzorom. Pomembno je tudi omeniti, da hipnoza nikakor ni kontrola uma, pravzaprav gre za eno zelo opolnomočujočih izkušenj, ne glede na starost.
Viri: ChoosingTherapy / HypnotherapyForKids
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV