
V Italiji je v skladu z zakonom, sprejetim julija 2017, obvezno cepljenje otrok do 16. leta starosti. Do začetka veljave zakona so morali starši predložiti potrdilo, da so njihovi otroci cepljeni proti desetim boleznim, med njimi proti otroški paralizi, ošpicam, noricam in mumpsu.
Preberite še: Ošpice v Sloveniji: kdo je zaščiten, komu se svetuje še en odmerek in kako do njega
Starši necepljenih otrok, mlajših od šest let, ne morejo vpisati v vrtec oziroma so otroci iz vrtcev izključeni. Staršem necepljenih otrok, starih med šest in 16 let, pa grozi denarna kazen v višini 500 evrov.
"Zdaj so imeli vsi dovolj časa," je za časnik La Repubblica dejala italijanska ministrica za zdravje Giulia Grillo. "Ni cepljenja, ni šole," je poudarila in dodala, da so pravila preprosta.
Po poročanju italijanskih medijev so zaradi neustrezne dokumentacije v Bologni in Modeni okoli 300 otrok od 8000 vpisanih že začasno izključili iz vrtcev. V Italijanski deželi Ligurija pa so začasno izključili okoli 1600 otrok. O tovrstnih primerih poročajo še iz nekaterih drugih delov države. Ponekod pa so še dodatno podaljšali rok za predložitev potrdila. Enkrat so ga sicer podaljšali že pred tem.
Preberite še: Vse o najpogostejših otroških boleznih
Za uvedbo obveznega cepljenja se je tedanja italijanska vlada leta 2017 odločila zaradi izbruha ošpic v Italiji. Stopnja precepljenosti proti tej bolezni je padla pod 95 odstotkov, kar je po merilih Svetovne zdravstvene organizacije raven, ki še omogoča preprečitev epidemije. Precepljenost otrok, rojenih leta 2015, je zdaj že zelo blizu 95 odstotkom.
Tako je v Sloveniji
Cepljenje ni pogoj, so pa starši dolžni predložiti potrdilo pediatra o zdravstvenem stanju otroka, iz katerega izhaja, da je otrok zdravstveno sposoben za vključitev v institucionalno varstvo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV