Otroci, ki vadijo jogo, se znajo bolje in učinkoviteje spoprijeti s pritiski in izzivi, ki jih vsakodnevno in neprestano doživljajo v šoli, pri športu, med igro z vrstniki. Že zelo zgodaj v življenju se lahko naučijo tehnik samosproščanja ter se zavedajo ključnosti notranjega zadovoljstva in vsesplošnega zdravja. Zaradi joge so tudi bolj samozavestni in se lažje soočajo z morebitnimi ovirami v življenju. Ob vadbi se namesto tekmovalnosti naučijo sodelovanja in sočutja, obenem pa krepijo tudi telo.

"Joga je vadba za dušo in telo," pravi inštruktorica joge in specialna pedagoginja Sonja Trplan, ki se je z jogo prvič srečala v osemdesetih letih prejšnjega stoletja. Že 20 let se ukvarja tudi z jogo za otroke in v Knjižnici Ivana Potrča Ptuj soustvarja Pravljice z jogo, "ki umirjajo in dobro denejo za telo, uho in duha". Potekajo tako, da pravljičarka in knjižničarka Liljana Klemenčič najprej pripoveduje pravljico, ki ji sprva sledi sproščanje. Nato izvajajo različne položaje joge, ki se ponavadi navezujejo na prej povedano pravljico, ko denimo posnemajo različne živali. Največkrat sodelujejo predšolski otroci, stari od štiri do šest let, ki po njenih besedah praviloma že znajo lepo posnemati položaje in prisluhniti, k izvajanju pa povabijo tudi njihove starše.
Po pravljici se otroci lahko objamejo z mamico, očkom, babico, dedkom, da se umirijo z dotikom. V tišini ali ob sproščujoči glasbi poslušajo bitje srca, umirjeno dihajo, se masirajo. Sledijo vaje joge, ki jih Sonja Trplan vselej prilagodi starosti, vzdušju in zmožnostim otrok. Ima izkušnje, saj je veliko prakticirala jogo z otroki v osnovni šoli in tudi v vrtcu. Po njenih besedah je ključno, da se vaje prilagajajo sposobnostim, pri otrocih pa je še posebej pomembno imeti dovolj smisla in epatije. "Da znate začutiti, kako se počutijo, česa so sposobni, kaj si želijo," je poudarila. Drugače je treba recimo pristopiti k zelo živim in nemirnim otrokom, v vsakem primeru pa vaje izvajati glede na njihov fizične, duševne in duhovne zmožnosti in po njenih izkušnjah so otroci praviloma zelo navdušeni.

"Pri otrocih je ob izvajanju joge še posebej nežen, igriv pristop. Nikoli jih ne silimo v nič in sami se odločijo, ali in koliko bodo sodelovali," je pojasnila. "Osebno mi je zelo pomembno, da vsaj za nekaj časa usmerimo otrokovo pozornost na vznotraj, da se osredotoči nase in na svoje telo, da se začuti in da obenem prepozna, kako kar najbolj pravilno narediti določeno vajo," je razložila. "Vaje z otroki niso zgolj fizične in telesne, ampak izvajamo tudi preproste dihalne vaje in kratke vizualne meditacije. Sprva na kratko zapremo oči, se osredotočimo na dihanje in bitje srca," je razložila. Zatem preidejo na jogo, pri čemer se ne zadržujejo predolgo v zgolj enem določenem položaju, temveč bolj prehajajo iz položaja v položaj. Spodbujajo predvsem naravno gibanje, kot so plazenje, skakanje, hoja po vseh štirih, tek, kotaljenje.
V spodnjem video posnetku si oglejte izvajanje joge za otroke s Sonjo Trplan:
"Joga je kontinuirano delo tako pri otroku kot pri odraslem. Zato je fino, če jo starši in otroci vsakodnevno izvajajo tudi doma," je razložila Sonja Trplan. A določenih vaj ni priporočljivo izvajati v predšolskem obdobju in tudi sicer pri še razvijajočih se otrocih. Ni dobro denimo delati vaj, ki obremenijo sklepe, ki preveč poudarjajo mišično moč, ki morda vplivajo na hormoski sistem. Prav tako joge ne bi smeli izvajati utrujeni in bolni otroci z vročino. Ob pravilnem vodenju pa otroci od joge ogromno odnesejo.

Ob jogi se igrajo, vadijo, krepijo telo in duha. Z rednim izvajanjem vaj se jim med drugim izboljšajo koordinacija gibanja, motorika, bolj se zavedajo telesa tako navzven kot tudi navznotraj. Bolj so umirjeni, lažje se osredotočijo ter bolj sproščeno in samozavestno pristopijo k vsakodnevnim izzivom. Sočutno se povežejo z drugimi živimi bitji, okolico, naravo. Slednje je izredno pomembno za kakovostno življenje in srečo. Kaj več bi si lahko še želeli za svoje otroke?
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV