Miofunkcionalna terapija zajema postopke in vaje, s katerimi poskušamo izboljšati občutek, propriocepcijo, gibljivost, koordinacijo in moč nekaterih obraznih, ustnih in vratnih struktur.
Komu je namenjena in katere težave lahko odpravimo s pomočjo te terapije, nam je obrazložila Klavdija Slapar, diplomirana babica, IBCLC svetovalka za dojenje, miofunkcionalna terapevtka, magistrica zakonskih in družinskih študij ter stažistka zakonske in družinske terapije.
Kaj so orofacialne miofunkcionalne disfunkcije ali motnje (OMD) in zakaj pride do njih?
Orofacialne miofunkcionalne disfunkcije so različna patološka stanja, do katerih pride zaradi motnje v funkciji sotmatognatskega sistema, primarno v povezavi z žvečenjem, dihanjem in požiranjem.
Poznamo kar 30 različnih OMD. Najbolj opazne ali znane so dihanje skozi usta, odprta drža ust tudi v budnem stanju, ankiloglosija (priraščen jezik/ustnica), disfunkcija obraznih mišic, hipotonija mišic, povečana žrelnica/mandlji, bolezni tempomandibularnih sklepov (TMJ) oziroma pri bolečinah v čeljustnem sklepu, spalna apneja, bruksizem, različne navade (sesanje prsta, dude ...), nepravilen ugriz, smrčanje, tinitus, sesljanje, težave pri izgovorjavi glasu R in drugi izzivi na področju govora ter izzivi pri hranjenju, ki se lahko pojavijo tudi pri dojenčkih.

Na kakšen način jih lahko ublažimo oz. odpravimo?
S pomočjo miofunkcionalne terapije lahko vse omenjene izzive ublažimo in v nekaterih primerih tudi odpravimo. V nekaterih primerih pa je potrebna tudi interdisciplinarna obravnava, kar pomeni, da se vključi tudi obravnavo s strani zobozdravnika, ortodonta, ORL specialista, alergologa, tudi logopeda ter drugih strokovnjakov.
Namen orofacialne miofunkcionalne terapije je poleg dobre diagnostike in izboljšanja stanja tudi to, da vsakega posameznika podpremo na področjih, kjer zaznamo odstopanja. In včasih brez priporočil za nadaljnjo obravnavo pri drugih strokovnjakov ne gre.
Kako deluje miofunkcionalna terapija, komu je namenjena?
Miofunkcionalna terapija je neinvazivna specializirana oblika zdravljenja, ki je namenjena odpravljanju nepravilnega delovanja mišic, povezanega z OMD. Terapijo se svetuje tudi posameznikom, ki se pretirano slinijo, imajo alergije, spalne motnje, napihnjenost po hranjenju, migrene, pogoste glavobole, bolečine v vratu, pogoste vrtoglavice, za tiste, ki pri govoru ali požiranju potiskajo jezik naprej, tudi ven iz ustne votline, ipd.
Miofunkcionalna terapija vključuje vaje in tehnike, katerih cilj je ponovno usposobiti mišice obraza in ust za optimalno delovanje. Te vaje so usmerjene v določene mišične skupine in spodbujajo pravilno držo jezika, učenje pravilnega vzorca požiranja in izboljšanje dihalnih navad. Terapija je primerna za posameznike vseh starosti, od dojenčkov, majhnih otrok do odraslih. Terapija traja vse od 2 do 12 mesecev, odvisno od razsežnosti težav.
Sam potek terapije se deli na intenzivno fazo, ko odpravljamo navade in so srečanja bolj pogosta (tedenska), nato sledi delo na popravljanju neoptimalnih vzorcev gibanja in pozneje na krepitvi ravnovesja vseh struktur. Za konec pa se osredotočamo na srečanjih le še na ohranjanje novo naučenih stvari.

Kako učinkovita je miofunkcinalna terapija pri odpravljanju težav?
Glede na raziskave je miofunkcionala terapija učinkovita pri vseh prej omenjenih izzivih. Predvsem učinkovitost izstopa v sodelovanju z drugimi strokovnjaki, kjer se nato klienta lahko podpre tako z invazivnimi metodami kot tudi s samo terapijo. Izrazito pa vpliva na okrevanje po prerezu podjezične vezi, kar pa tudi sama v praksi vidim praktično vsak dan tako pri dojenčkih kot tudi pri otrocih ter odraslih.
Res pa je, da je v veliki meri uspešnost terapije odvisna tudi od motiviranosti klienta – bolj kot redno izvajajo vaje in so pri njih dosledni, bolj uspešna je terapija. Gre za sodelovanje med terapevtom in klientom, ki v resnici prinese največ uspešnih rezultatov.
Ali miofukncionalne terapije delujejo tudi pri odpravljanju smrčanja?
Seveda. Smrčanje je ena od OMD, ki jo z miofunkcionalno terapijo lahko učinkovito odpravimo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV