Bibaleze.si

'Ali naj med nosečnostjo preneham kaditi?'

L. E.

Zdrava nosečnica

5
02. 03. 2020 08.34

Idealno bi bilo, če bi partnerja nehala kaditi že, ko se šele odločita, da bi imela otroka. "To je pomembno, ker bo imel otrok čisto drugačno izhodišče že od samega začetka," pove mag. Jožica Mesarič, prof. zdr. vzg. Škodljive snovi iz cigaret namreč v nosečnosti prehajajo do ploda, prav tako jim je otrok prek materinega mleka izpostavljen med dojenjem.

Zaradi kajenja ima otrok manjši dostop do hranil in kisika.

"Če kadite v nosečnosti, prek vas kadi tudi vaš otrok," piše v knjižici Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) z naslovom: Ste noseči, dojite ali načrtujete otroka? Zdaj je pravi čas, da opustite kajenje in živite v prostorih brez tobačnega dima.

Ena od treh avtoric je tudi mag. Jožica Mesarič, prof. zdr. vzg., iz Zdravstvenega doma Ljubljana Moste - Polje, ki svetuje popolno prenehanje kajenja že v fazi načrtovanja otroka. To bo tudi izboljšalo možnosti za spočetje. Ker je kajenje razvada, ki povzroča odvisnost in včasih ni najlažje prenehati, pa poudarja, da tudi vsaka cigareta manj pomaga otroku. "Najbolje je prenehati, a že če je zmanjšan vnos teh snovi, je bolje."

Zakaj kajenje tako škodi plodu in nato otroku?

"Zaradi kajenja ima plod na voljo veliko manj razpoložljivih hranil, pa tudi kisika. Oboje je za njegov razvoj zelo pomembno. Raziskave kažejo, da imajo zaradi manjšega dostopa do hranil in kisika takšni otroci pogosteje nižjo porodno težo,"  razlaga Mesaričeva. A to ni edina slaba posledica kajenja.

Kot piše v knjižici, ki jo je pripravil NIJZ, prenehanje kajenja pomeni manj možnosti za pojav prirojenih nepravilnosti, slabši psihofizični razvoj, prezgodnji porod in celo mrtvorojenost. Ko se otrok rodi, se zmanjša tveganje za tako imenovano smrt v zibki, to je nenadna smrt otroka. Ko otrok odrašča, "se zmanjša tveganje za zdravstvene težave, kot so astma, pogostejše okužbe dihal in srednjega ušesa ter slabši psihofizični razvoj."

"Koristi so za otroka in ne smemo pozabiti - tudi za mamo," dodaja strokovnjakinja. "Nosečnost je drugačno obdobje. Če ne bo kadila, bo imela več energije in bo lažje prenašala nosečnost."

"Koncentracija nikotina v mleku je podobna koncentraciji v krvi."
"Koncentracija nikotina v mleku je podobna koncentraciji v krvi."FOTO: Shutterstock

Zakaj ima otrok kadilke na razpolago manj kisika?

Kot razložijo v knjižici: "Če smo zdravi, se v pljučih kri napolni s kisikom dejansko do 100 odstotkov. Pri kadilcih je predihanost nižja, ker se ogljikov monoksid iz tobačnega dima bolje veže na hemoglobin kot kisik. S tem sta motena prenašanje kisika v telesu in njegova poraba. To pomeni, da so tkiva slabše preskrbljena s kisikom." Prenehanje kajenja to prepreči. "Že po osmih urah nekajenja se predihanost normalizira in vaš otrok je bolje preskrbljen s kisikom."

Zato otroku koristi tudi, če prenehate kaditi, ko ste že noseči. "Kadar koli vam uspe prenehati, se izplača, saj se vrednost kisika v telesu tako hitro normalizira," poudarja Mesaričeva.

Prenehanje kajenja zelo dobro vpliva tudi na zdravje žil, na njihovo pretočnost. Tudi posteljica ima svoje žilje in bolj zdravo žilje mamice pomeni, "da bo lahko žilje posteljice bolje opravljalo svojo vlogo pri prenašanju kisika in hranljivih snovi," pojasnjujejo v knjižici.

Ne kadite niti med dojenjem

Slabe stvari, ki so v cigareti, se znajdejo tudi v mleku, s katerim mati doji otroka. "Koncentracija nikotina je v mleku podobna koncentraciji v krvi. Raven nikotina v materini krvi je odvisna od števila pokajenih cigaret, števila in globine vdihov, deloma od vrste cigaret in filtra, zelo pomemben je tudi čas od zadnje pokajene cigarete." 

Škodljiva je seveda še izpostavljenost pasivnemu kajenju. "Pasivno kajenje je še vedno kajenje, le da v telo prehajajo druge snovi in da njihova koncentracija ni tako velika kot pri aktivnem kajenju," pove Mesaričeva.

Ko je pasivnemu kajenju izpostavljen otrok, so denimo znanstveniki našli možne povezave celo z limfomom in možganskimi tumorji, potem pa so ugotovili še, da pomeni povečano tveganje za vnetje dihal, bronhitis, razvoj astme ali njeno poslabšanje, kronično vnetje srednjega ušesa ... Še bi lahko naštevali.

V knjižici poleg tega zapišejo, da je eden od razširjenih mitov, da je za otroka stresno, če mati v nosečnosti preneha kaditi. Kljub morebitnemu stresu, ki ga lahko v takih okoliščinah doživlja, naj bi bili pozitivni učinki prenehanja kajenja še vedno večji.

Astma je ena od več zdravstvenih težav, ki so jih znanstveniki povezali s kajenjem.
Astma je ena od več zdravstvenih težav, ki so jih znanstveniki povezali s kajenjem.FOTO: Shutterstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863