Bibaleze.si

Kako in kdaj zavarovati otroka?

Bibaleze.si

Zdrav otrok

0
15. 07. 2022 04.15

Ko se odločite za družino, je dobro vedeti, kaj vse morate po rojstvu otroka storiti. Za svojega novorojenčka morate starši urediti vrsto postopkov in dokumentacije ter poleg tega skleniti tudi zavarovanje. S tem starši poskrbite za svojo finančno varnost in s tem tudi varnost otroka.

kako kdaj zavarovati otroka

Dokler novorojenček ne dopolni starosti 60 dni, se zanj uporabljajo zdravstvene storitve na zavarovanje enega od staršev oziroma skrbnika, ki ima sklenjeno obvezno zdravstveno zavarovanje. Kasneje novorojenčku izvajalci zdravstvenih dejavnosti ne morejo več nuditi storitev, če zanj ni urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje.

Kdaj za otroka urediti obvezno zdravstveno zavarovanje?

Dobiti otroka je najlepši trenutek v življenju, a ste s tem čudovitim dogodkom dobili tudi obveznosti. Po rojstvu otroka je priporočljivo najprej pridobiti kopijo rojstnega lista, za katerega zaprosite na matičnem uradu.

Čimprej, najpozneje pa v roku 60 dni, morate starši novorojenčka prijaviti v obvezno zdravstveno zavarovanje. To stori katerikoli zaposleni starš, oziroma tisti po katerem bo otrok zavarovan. Na podlagi posredovanega rojstnega lista bo pravzaprav prijavo takoj opravil delodajalec.

Na podlagi posredovanega rojstnega lista bo pravzaprav prijavo takoj opravil delodajalec.
Na podlagi posredovanega rojstnega lista bo pravzaprav prijavo takoj opravil delodajalec.FOTO: Arhiv naročnika

Otrok bo kot družinski član zavarovan do dopolnjenega 15.leta starosti, če se šola pa vse do starosti 18 let. Če se otrok odloči še za nadaljevanje študija, mu obvezno zavarovanje velja le do dopolnjenega 26. leta starosti oziroma do konec študijskega leta.

Kje urediti obvezno zdravstveno zavarovanje za otroka?

Če ste v delovnem razmerju, potem bo osnovno zavarovanje na zavodu za zdravstveno zavarovanje Republike Slovenije za vašega otroka uredil delodajalec. V primeru, da izgubite službo, morate za osebno zavarovanje zase in za otroka urediti sami.

Študentje in dijaki imajo obvezno zdravstveno zavarovanje sklenjeno preko starša ali skrbnika toliko časa, dokler jim velja status, a zagotovo le do dopolnjenega 26. leta starosti oziroma do konca študijskega leta. Če oseba po dopolnjenem 18. letu nima statusa, si mora obvezno zavarovanje urediti na izpostavi ZZZS z oddajo obrazca M-1.

Je dopolnilno zdravstveno zavarovanje za otroka potrebno?

Če ste kot družinski član svojega otroka obvezno zdravstveno zavarovali, potem so mu vse zdravstvene storitve v celoti krite iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Zaradi tega za otroka ni potrebno posebej skleniti dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.

Da otroka nezgodno zavarujete, je pametna odločitev.
Da otroka nezgodno zavarujete, je pametna odločitev.FOTO: Arhiv naročnika

Dodatna zavarovanja za otroka po rojstvu

Ko otroci prijokajo na svet, se s tem pojavijo tudi dvomi in skrbi. Bo moj otrok zdrav? Mu bom znal pomagati v primeru bolezni in poškodb? Kako bom zanj poskrbel, če sam zbolim? Takšna in podobna vprašanja nas silijo v razmišljanje, kako otroka zavarovati in zanj varčevati.

Nezgodno zavarovanje

V času aktivnega odraščanja vašega otroka bodo pri odkrivanju sveta, igri in športu, poškodbe in nezgode lahko stalni spremljevalec. Zaradi tega je pametna odločitev, da otroka nezgodno zavarujete, saj vam to olajša morebitne finančne težave, ki lahko nastanejo v času zdravljenja. 

Kako ga izbrati?

Največkrat si vprašanje, ali otrok potrebuje nezgodno zavarovanje starši postavite v ustrezna kritja, ni napačno. Če se odločite za paketne ponudbe akcijskih nezgodnih zavarovanj, ti običajno ne omogočajo poljubne izbire zavarovalnih kritij. To je možno le v primeru individualnih zavarovanj.

Koraki, po katerih izberete nezgodno zavarovanje za vašega otroka:

1. Največ pozornosti namenite nadomestilu za trajno invalidnost.

2. Preverite višino zavarovalne vsote za težje poškodbe.

3. V nezgodno zavarovanje vključite kritje za najpogostejše poškodbe.

4. Preverite višino in način izplačila.

5. Pozanimajte se kaj pokrije dnevno nadomestilo.

6. Upoštevajte dodatne ugodnosti in popuste.

Življenjsko zavarovanje ali varčevanje za prihodnost?

Če želite sebi in otroku več kot le varnost, potem sklenite življenjsko zavarovanje, s katerim boste poskrbeli za mnogo več kot zgolj izplačilo v primeru najhujšega. Vsa kritja imate lahko obsežnejša, saj sebi in otroku lahko zagotovite varnost tudi v primeru bolezni in nezgode.

Kaj pa življenjsko zavarovanje z naložbenim varčevanjem?

Ste si zastavili cilj, da boste svojemu otroku olajšali pot v samostojnost? Mu želite ob vstopu v srednjo šolo ali fakulteto kupiti stanovanje ali nov avto? Ali imate višje cilje in bi otroka želeli poslati v šolanje v tujino?

V tem primeru je življenjsko zavarovanje z naložbenim varčevanjem idealno za vas in otroka, saj vam omogoča dodatek k pokojnini, vašemu otroku pa mesečno štipendijo. Z naložbo lahko varčujete že za prihodnost dojenčka in zanj poskrbite tudi v primeru najhujšega.

Če želite sebi in otroku več kot le varnost, potem sklenite življenjsko zavarovanje.
Če želite sebi in otroku več kot le varnost, potem sklenite življenjsko zavarovanje.FOTO: Arhiv naročnika

Vsi starši si za svoje otroke želimo najboljše. Še najmanj si želimo nesreč in poškodb, s katerimi bi bili otroci zaznamovani. Ker so otroci vedoželjni in še ne znajo dobro oceniti morebitnih nevarnosti, je pomembno, da jih pravočasno in ustrezno zavarujemo. Tako bodo otroci ob poškodbah in boleznih deležni prave zdravniške pomoči, vi boste pa vsaj nekoliko omilili finančne posledice.

Poleg obveznega in dodatnega zdravstvenega zavarovanja, lahko dodatno sklenete zavarovanje za specialiste, pri katerem bodo tudi vaši otroci imeli hitrejši dostop do specialistov. Ker nezgoda nikoli ne počiva, pri otroku nikakor ne smete pozabiti na nezgodno zavarovanje. Če pa sklenete kombinacijo varčevanja in zavarovanja, potem se za prihodnost vaših otrok ni potrebno bati.

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855