Bibaleze.si

Kako se lahko izognemo okužbi z rotavirusi?

S.B.

Zdrav otrok

0
21. 09. 2024 04.15

V Sloveniji je v zadnjih letih zaradi rotavirusne okužbe zdravljenje v bolnišnici potrebovalo povprečno letno več kot 800 otrok, mlajših od pet let. Po izračunih pa je še trikrat več otrok bolezen prebolelo v domači oskrbi, pod nadzorom pediatra. Preverite, kakšni so ukrepi za preprečevanje bolezni.

trebuh

Rotaviroza je izraz, ki označuje rotavirusno okužbo, ki se v 80 odstotkih pojavlja v hladnejšem obdobju, od novembra do maja. Rotavirusi najpogosteje povzročajo prebavne težave pri majhnih otrocih. Ob prvi okužbi je namreč kar 80 odstotkov obolelih mlajših od dveh let. Rotavirusna driska je zelo kužna bolezen. Otroci so namreč lahko kužni že pred pojavom driske in tudi potem, ko je nimajo več. 

 

Kakšni so znaki in simptomi okužbe z rotavirusi?

Med prve simptome okužbe z rotavirusi spadajo bolečine v trebuhu, bruhanje in vročina, ki je lahko zelo visoka. Sledi driska, ki je tudi glavni bolezenski znak. Ti simptomi se večinoma pojavijo od 12 ur do 3 dni od stika z virusom. Otrok pri tem po navadi izgubi večje količine tekočine, zato je pomembno, da poskrbite, da jo nadoknadi, saj v nasprotnem lahko dehidrira. V primeru dehidracije je treba tekočino nadomeščati z infuzijo. 

Pomembno je, da otrok v tem času uživa zmerne količine lahko prebavljive hrane, primerne svoji starosti. Posebna dieta pri tem ni potrebna. Pomembno je le, da poskrbite, da bo otrok poleg hrane užival tudi zadostne količine tekočine, kot so nesladkan čaj, voda ali juha, s čimer bo nadomestil izgubljeno tekočino. Odsvetuje se pitje gaziranih pijač, ki lahko povzročajo dodatno napetost v trebuhu. 

Otrok naj pije večkrat, vendar po malem, najboljše po žlički ali požirkih, kolikor le lahko. Pri tem naj otrok je hrano, ki si jo zaželi in mu tekne. V lekarnah so prav tako na voljo tudi različne raztopine, ki lahko nadomestijo izgubljeno tekočino in elektrolite. Ker pa drisko in bruhanje povzroča virus, bolezni ni mogoče zdraviti z antibiotiki.

Pomembno! Okužba z rotavirusi je lahko tudi asimptomatska, kar pomeni, da se tipični znaki bolezni ne pokažejo. Tak potek bolezni je bolj značilen za odrasle osebe ali novorojenčke oz. zelo majhne dojenčke, ki jih še vedno ščitijo materina protitelesca. Vendar pa osebe brez bolezenskih znakov lahko bolezen prenašajo naprej in so pomemben vir okužbe. 

Če otroka dojite, je napačno, da v času bolezni to prenehate. Ravno nasprotno – doječe matere naj otroka v času okužbe z rotavirusi dojijo še pogosteje. 

Rotavirusne okužbe spremljata driska in bruhanje.
Rotavirusne okužbe spremljata driska in bruhanje.FOTO: Shutterstock

Koliko časa traja bolezen in kako se širi?

Bolezen v povprečju traja od pet do sedem dni. Najbolj ogroženi in dovzetni za okužbo so zelo majhni otroci. Predvsem v prvih 4 do 7 dneh bolezni okuženi otroci v blatu izločajo velike količine virusov. Širi se prek površin, umazanih rok, predmetov in igrač, na katerih se virusi lahko obdržijo precej dolgo časa. Dolgo se obdržijo tudi v vodi, zato je lahko vir okužbe tudi onesnažena voda. Prenašajo pa se lahko tudi po zraku, in sicer pri vdihovanju aerosola, ki nastane pri bruhanju. 

Okuženi z rotavirusom izloča virus v času bolezni, pa še nekaj dni zatem, ko driska in bruhanje že izzvenita. Zato je pomembno, da otroci, ki so preboleli rotavirozo, še vsaj en dan po preboleli bolezni ostanejo doma zaradi omejevanja širjenja okužbe na druge otroke v vrtcu ali šoli.

Na kakšen način se lahko izognemo rotavirusnim okužbam?

Najpomembneje je, da se držimo higienskih ukrepov, in tudi otroke že od majhnega učimo k temu. Otroci, ki imajo prebavne okužbe in se vsak dan odpravljajo v kolektivno varstvo (vrtec ali šolo), naj takrat ostanejo doma. Še posebej pozorni morate biti na temeljito umivanje rok. V primeru bruhanja morate ustrezno poskrbeti za čiščenje izbruhanine – krpe, s katerimi ste čistili, je treba takoj zapreti v vrečke, da se virus ne širi po zraku, ter jih prekuhati ali zavreči v smeti. 

Prostor nato dobro očistite z vročo vodo in prezračite. Kadar se rotavirusna okužba pojavi pri enem od družinskih članov, je pomembno, da se še bolj strogo držite vseh higienskih ukrepov, kot so pogosto in temeljito umivanje rok, pravilno in higiensko odstranjevanje rabljenih plenic in pogosto čiščenje ter razkuževanje površin doma, predmetov in igrač, s katerimi se otrok igra. 

Vir: 
Prim. mag. Breda Zakotnik, dr. med., specialistka pediatrije in infektologije za Slovensko zdravniško društvo – Združenje za pediatrijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855