Četudi je kašelj naravni obrambni refleks telesa, s katerim se izloča nakopičena sluz, je v določenih situacijah alarmanten simptom in lahko znak razvoja resnega bolezenskega stanja, kot je astma.
Pri otrocih se največkrat pojavi alergijska astma. Ta prizadene dihalne poti – sapnice bronhije, ki postanejo preobčutljive za različne sprožilce iz okolja. Ko pride do alergijske reakcije, se zaradi krčenja mišic v steni sapnic zožijo dihalne poti, hkrati pa se začne kopičiti tudi sluz. Oboje skupaj povzroča oteženo dihanje, in sicer je otežen predvsem izdih.
Astmatičnega napada se otrok lahko zelo ustraši. Občutek dušenja sproži sočasen napad panike, ki še dodatno poslabša že tako oteženo dihanje. Začetni vzrok je torej alergen, ki se širi po zraku. Astma se pri otrocih običajno ne razvije pred drugim letom starosti. Bolezen se lahko pogosteje pojavlja znotraj družin. Poleg tega jo lahko spremljajo še druga alergična obolenja, kot so ekcem, seneni nahod in preobčutljivost na penicilin.
Pri dojenčkih do prvega leta starosti se piskanje pojavi pri brohiolitisu oz. vnetju malih sapnic. V tem primeru je vzrok za piskanje okužba, ne alergična reakcija, zato ni nujno, da gre za astmo. Astma je obvladljiva bolezen, če sledimo zdravnikovim navodilom, otrok pa redno jemlje zdravila.

Prekomerni kašelj pri otrocih lahko nakazuje na virusno okužbo dihal, nazofaringitis, laringitis, bronhitis ali pljučnico, včasih pa je lahko povezan z astmo, gastroezofagealnim refluksom ali alergijo. Ko trdovraten kašelj povzroči astma, se pljuča in dihalne poti zlahka vnamejo zaradi sprožilcev, kot je vdihavanje cvetnega prahu ali okužba dihal.
Astma pri otrocih lahko povzroči simptome, ki motijo njihove dnevne aktivnosti, igro, šport, učenje in celo spanje. Če se ne odkrije pravočasno, lahko povzroči nevarne napade.
Kateri simptomi so zaskrbljujoči?
Ne samo, da kašelj lahko signalizira prisotnost bolezni, kot je astma. Drugi znaki, zaradi katerih se mnogi starši prestrašijo, so, ko otrok težko ali oteženo diha. K temu lahko prištejemo še težave s spanjem zaradi oteženega dihanja in utrujenost, zaradi katere se otrok ne more niti igrati.
Simptomi se razlikujejo in lahko sčasoma poslabšajo ali izboljšajo. Obstajajo primeri, ko sta prisotna samo dva glavna znaka: trdovraten kašelj in občutek pritiska v predelu prsnega koša. Po drugi strani pa lahko občasno ali dolgotrajno piskajoče dihanje in druge simptome, podobne astmi, povzroči tudi infekcijski bronhitis ali druga težava z dihanjem.
Kdaj k zdravniku?
Kašelj običajno izgine po 10 dneh. Če ne preneha, ne oklevajte in se obrnite na pediatra. Pravilna diagnoza in zgodnje zdravljenje bosta obvladovala simptome in preprečila napade astme, če se bolezen odkrije. O vseh simptomih obvestite zdravnika, da bo lahko postavil natančno diagnozo.
Ne pozabite povedati, ali so poleg nenehnega, utrujajočega kašlja, ki ga okrepijo močne čustvene reakcije, prisotni piskajoče dihanje, zmanjšan apetit, nemiren spanec, ki ga prekinjajo napadi kašlja. Če bo pediater presodil, da je treba, bo otroka napotil k pulmologu ali alergologu na preiskave, kot sta spirometrija in alergotest, ki bosta pokazala dejavnike, ki povzročajo morebitni napad astme.
Na žalost astme ni mogoče pozdraviti, vendar pa je mogoče s pravilnim zdravljenjem obvladati simptome in preprečiti poškodbe pljuč.

Kako naj poteka zdravljenje kašlja?
Pri otrocih, mlajših od dveh let, ki imajo produktiven kašelj, je priporočljivo, da ne posegate po sirupih ali drugih zdravilih, da bi omogočili izločanje sluzi. Zdravljenje s tovrstnimi zdravili lahko povzroči spuščanje sluzi v pljuča. Poiščite nujno medicinsko pomoč, če opazite, da ima otrok resne težave z dihanjem.
Epizode astme se razlikujejo po resnosti, vendar se napadi astme lahko začnejo s kašljem, ki napreduje v piskajoče dihanje in vidno oteženo dihanje. V hujših primerih se lahko prsni koš močno vgreza, saj otrok težko diha. Možno je tudi, da te znake spremljajo povišan srčni utrip, znojenje in bolečine v prsih.
Namen zdravila je umirjanje suhega kašlja in pomoč pri izkašljevanju z utekočinjanjem sluzi pri produktivnem kašlju. V večini primerov je kašelj del normalnega razvoja bolezni in ga ne smemo zavirati, z izjemo hudega kašlja, ki moti otrokovo spanje, aktivnost in prehranjevanje. Ne uporabljajte zdravila proti kašlju pri otrocih, mlajših od dveh let!
Če je otrok mlajši od treh mesecev in kašelj spremlja visoka temperatura, ga odpeljite na pregled k najbližjemu pediatru. Splošno pravilo, ki velja za vse otroke, je hud kašelj, s krči, napadi, ki povzroča slabost, bruhanje, izgubo zavesti in ga spremlja hropenje pri dihanju ali vgrezanje medrebrnih mišic – takrat morate nujno in nemudoma obiskati zdravnika.
Vir: clicksanatate.ro., vizita.si
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV