Malčki ob vstopu v vrtec velikokrat zbolijo, saj se njihov imunski sistem šele začenja dobro krepiti in navajati na novo okolje, v katerem neprestano biva več različnih otrok iz različnih okolij in družin. Vrtčevski otroci so še posebej na udaru, ker so še majhni in imajo nekoliko drugačne higienske standarde ter radi vsako stvar preizkusijo, potipajo in nesejo k ustom.
Zavedati pa se morate, da le en otrok, ki ima bolezenske znake, lahko okuži celotno skupino otrok. In da bo v vrtcu konstantno potekala 'predaja štafete', če starši ne boste dosledni in otrok, preden jih znova odpeljete v vrtec, ne boste docela pozdravili.

Kadar pri otroku opazite bolezenske znake in slabo počutje, ga obdržite doma, ker se bo bolan otrok najbolje počutil in hitreje pozdravil v domačem okolju. Hkrati pa boste na ta način preprečili tudi prenos nalezljive bolezni na druge otroke v vrtcu, kar je odgovorno in primerno ravnanje. Če otroka obdržite doma zaradi nalezljive bolezni, je prav, da o tem obvestite vrtec.
Kdaj otrok ne sme v vrtec?
Ne pripeljite otroka v vrtec, če:
- Je imel v zadnjih 48 urah povišano telesno temperaturo ali drisko (2- ali večkrat dnevno odvajal tekoče blato) ali je bruhal.
- Ima izpuščaj z vročino ali brez nje (razen v primeru neinfekcijskih izpuščajev, kot so po pikih insektov, alergijski izpuščaji ...).
- Ima v ustih razjede in se slini.
- Ima gnojen izcedek iz nosu, kiha in močno kašlja ali ima gnojne oči.
- Ga boli žrelo in ima otekle bezgavke.
- Ima uši ali garje (otrok sme ponovno v vrtec takoj, ko je uspešno opravljeno razuševanje ali uspešno izveden postopek zdravljenja garij).
Ob prebolevanju katerekoli okužbe otrok ne sodi v vrtec, ampak ima pravico, da ga starši negujejo doma, v vrtec pa naj se vrne popolnoma zdrav. Otrok tako hitreje in lažje preboli bolezen, je bolj odporen, preprečeno pa je tudi širjenje bolezni na druge otroke.
Ko v vrtec pripeljete otroka prezgodaj, ko še ni zdrav, oziroma da ga v primeru vidnih začetnih bolezenskih znakih niste peljali k zdravniku, ki bi izključil bolezen kot nevarno drugim otrokom, predstavlja vaš otrok veliko tveganje, da se bo bolezen razširila po celotni skupini, ki jo obiskuje, in posledično na vse otroke in osebje v vrtcu.
Ob takšnem postopanju lahko vrtčevsko osebje sprejem otroka zavrne.

Kdaj sme otrok ponovno v vrtec?
Idealno bi bilo, da se otrok do konca pozdravi in si povrne odpornost in dobro počutje, se normalno prehranjuje in igra. Otrok sme ponovno v vrtec, ko je zdrav in vsaj 2 dni nima vročine, vsaj 1 dan ne bruha in vsaj 1 dan nima več driske. Pri drugih nalezljivih boleznih upoštevajte navodila zdravnika, ki po navadi sledijo naslednjim kriterijem:
Gripa: Po ozdravitvi oz. po sedmih dneh od začetka bolezni.
Norice: (vodene koze): Po 5 dneh po pojavu značilnega izpuščaja oziroma ko ni več svežih mehurčkov in se vsi mehurčki posušijo.
Ošpice: Po 4 dneh po pojavu značilnega izpuščaja.
Rdečke: Po 6 dneh po pojavu značilnega izpuščaja.
Škrlatinka: Po 24 urah od začetka antibiotičnega zdravljenja.
Streptokokna angina: Po 24 urah od začetka antibiotičnega zdravljenja.
Bolezen nog, rok in ust: Ko ni več svežih mehurčkov in se vsi mehurčki posušijo.
Vnetje očesne veznice (konjunktivitis); Bakterijsko: Po 48 urah od začetka antibiotičnega zdravljenja. Virusno: otrok gre lahko v vrtec, ko ni več izcedka, za šolo ni omejitev.
Gnojno vnetje kože: Po 48 urah od začetka antibiotičnega zdravljenja, če so gnojne rane pokrite, oziroma po presoji otrokovega zdravnika tudi več kot 2 dni.
Driska, bruhanje: Po 48 urah od zadnjega bruhanja ali driske.
Garje: Takoj po uspešno izvedenem postopku zdravljenja.
Peta bolezen: Ni omejitev.
Šesta bolezen: Ni omejitev.
Kakšna je preventiva?
Poskrbite, da bo otrok čim prej osvojil dobre higienske navade, predvsem umivanje rok, ravno tako poskrbite za krepitev zdravja otrok z dovolj gibanja na svežem zraku, telesnim utrjevanjem po naravi in gozdnih poteh, sprehodi tudi v slabem vremenu.
Ne kadite v prostorih, kjer so otroci. Navajanje jih na raznoliko, pestro in uravnoteženo prehrano, kjer so zajeta vsa živila (meso, sadje, zelenjava, žitarice) in v vrtec ne peljite otrok z znaki nalezljive bolezni, otrok, ki so še kužni ali imajo uši. Na ta način boste obvarovali tako svojega kot tudi druge otroke.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV