Nacionalni inštitut za javno zdravje razlaga, kaj morate storiti, če dobite klopa. Odmislite to, kar so vam govorile vaše mame in babice, da za odstranjevanje potrebujete olje ali kremo. Tudi s petrolejem ali drugimi mazili ga ne odstranjujte. Poiščite pinceto v svoji kozmetični torbici, naj bo čim bolj koničasta.
''Klopa primemo s koničasto pinceto čim bližje koži in ga z enakomernim gibom izvlečemo. Če deli klopa ostanejo v koži, tudi te čim prej odstranimo,'' pojasnjujejo strokovnjaki NIJZ.
Z odstranitvijo klopa ne odlašajte, to storite čim prej.
Poskrbite za preventivo!
Ko greste v naravo, pozabite na majico s kratkimi rokavi in obleko z naramnicami. Priporočljivo je, da imate na sebi dolge hlače, majico z dolgimi rokavi, ruto, škornje. Črna barva za sezono klopov ni dobrodošla! Uporabljajte repelent, ki odganja klope.
Kako naredite naravnega, ki ga lahko uporabite tudi na otrocih, si preberite v spodnjem članku.
Okužen klop
''Borelija se na človeka prenaša z ugrizom okuženega klopa (v Evropi je to Ixodes ricinus). Klop postane kužen s sesanjem krvi okužene živali, najpogosteje so to mali gozdni sesalci in ptiči, lahko tudi večje živali, ki predstavljajo naravni rezervoar za bakterije. Zaenkrat ni dokazov o prenosu bolezni s človeka na človeka. Borelioza med nosečnostjo ne predstavlja tveganja za zarodek, če je ustrezno zdravljena," podajajo informacije strokovnjaki z NIJZ. Kaj so prvi znaki bolezni?
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV