Ko gre za zdravje, so nekatere igrače lahko bolj tvegane kot druge, kajti umazanija ne izbira. Od popraskanih plastičnih igrač, ki jih malčki vlečejo po blatu in listju v parku, do plesnivih kopalnih igrač. Tu so tudi igrače, ki jih otrok deli s prijatelji in tako lahko deli tudi zimske prehlade in kašelj.
Najpogostejši patogeni, ki jih najdemo na otroških igračah, so respiratorni virusi, kot so adenovirus, rinovirus in respiratorni sincicijski virus (RSV), pa tudi povzročitelji, ki povzročajo drisko, kot so rotavirus, norovirus in bakterije (npr. Escherichia coli).
Razne bakterije in plesni so največja težava pri kopalnih igračah. Plesni lahko povzročijo alergijske reakcije in težave z dihanjem, bakterije pa okužbe.
So nekatere igrače nevarnejše od drugih?
"Nekatere raziskave so pokazale, da plišaste igrače zberejo več mikrobov – tudi škodljivih – kot trde igrače, zato so lahko mehkejše igrače bolj nagnjene k širjenju patogenov," meni James Garnett, mikrobiolog na King's College v Londonu, dodal je tudi, zakaj so igrače za v vodo lahko problematične: "Bakterije in glive rastejo kot biofilm v mokrih in vlažnih okoljih. Naberejo se v luknjicah, kar jim daje dodatno zaščito in otežuje njihovo odstranitev. Kopalne igrače z luknjami so zelo nagnjene k rasti teh mikrobov v njih."
So mikrobi vedno nevarni?
Mikrobi so večinoma naši prijatelji in so povsod. "Manj kot 0,001 % odkritih mikrobov je patogenih (kar pomeni, da lahko povzročijo bolezen)," pravi zdravnik. Mikrobi naseljujejo večino človeškega telesa (koža, črevesje, usta, nos itd.). Človeško telo je sestavljeno iz več kot 50 % mikrobov (bakterij, gliv, virusov), ki jih imenujemo človeški mikrobiom: "So bistvenega pomena za ohranjanje zdravja in lahko spodbudijo imunski sistem, da se bori proti vdorom patogenov. Zato je pomembno, da komuniciramo z mikrobnim svetom." Zato ni treba sterilizirati vsakega predmeta – interakcija z mikrobi je normalen del življenja.
Kako pogosto naj starši umivajo igrače?
Na splošno je to odvisno od tega, kako pogosto otrok uporablja svoje igrače. Če igrače, kot so igrače za grizenje in plastične žvečilke, padejo na tla in je otrok mlajši od enega leta, jih razkužite, preden jih otrok ponovno da v usta. Pri starejših otrocih pa načeloma zadostuje že redno brisanje igrač. Če pa ste imeli doma kakšno bolezen ali če so igrače prišle v stik s telesnimi tekočinami, kot so kri, bruhanje in sluz, jih temeljito operite v vroči milnici.
Plišaste igrače je dobro oprati v pralnem stroju enkrat na mesec, vendar si prizadevajte za tedensko pranje, če ima vaš otrok igračo, s katero spi, ki je nenehno v ustih ali jo pogosto nosi s seboj.
Vir: miss7mama