Bibaleze.si

Novi koronavirus: otroci naj ne bi bili bolj ogroženi, zbolelo jih je zelo malo

Špela Zupan

Zdrav otrok

0
06. 03. 2020 13.17

Precej je še nejasnosti glede novega koronavirusa, saj gre za nov virus. Vseeno pa vse kaže, da otroci niso bolj dovzetni za okužbo in da imajo lažjo obliko bolezni, če že zbolijo.

Otrok in mamica z masko in razkužilom

S koronavirusom se lahko okužijo ljudje vseh starosti, po dosedanjih izkušnjah pa imajo težji potek bolezni starejši s kroničnimi obolenji, kot so astma, sladkorna bolezen, srčno-žilne bolezni in podobno. "Natančni podatki o poteku bolezni se še zbirajo, saj gre za nov virus. Iz poročanja Kitajske pa lahko sklepamo, da poteka v lažji obliki pri približno 80 odstotkih okuženih, težji potek naj bi imelo približno 20 odstotkov zbolelih," so pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (Nijz).

Preberite še:

Kaj je koronavirus?
Nov koronavirus: kje so informativne točke?
Kako se ustrezno zavarovati pred okužbo?

Kako pa naj bi okužbo s koronavirusom prenašali otroci? Na Nijz so odgovorili, da se natančni podatki o poteku bolezni še zbirajo, saj gre za nov virus. Na vprašanje, kako je z bolj ogroženimi otroki z dologotrajnimi, hujšimi, kroničnimi boleznimi, so na Nijz ponovili, da izkušnje kažejo, da imajo težji potek bolezni starejše osebe s kroničnimi obolenji kot so astma, sladkorna bolezen, srčno-žilne bolezni in podobno.

Doslej nič ne kaže, da bi bili otroci bolj dovzetni za okužbo, prav tako pri njih ni večjega tveganja za težji potek bolezni. Ameriški center za preprečevanje bolezni je med odgovori na pogostejša vprašanja o novem koronavirusu denimo pojasnil, da ni nobenega dokaza o večji ogroženosti ali nagnjenosti k okužbi otrok. Še več - okužbe pri njih so precej redke. Po podatkih kitajskega centra za preprečevanje bolezni je bilo največ okuženih - 87 odstotkov - na Kitajskem starih med 30 in 79 let. 8,1 odstotka je bilo mladih v svojih dvajsetih letih, 1,2 odstotka je bilo najstnikov in samo 0,9 odstotka je bilo mlajših od devet let. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je daleč največ okuženih starih med 30 in 69 let. Izjemno malo - 2,4 odstotka - je okuženih starih manj kot 18 let, kažejo podatki WHO.

Po poročanju StatNews se v Vuhanu, od koder naj bi prišel virus, od sredine januarja ni okužil noben otrok. Ni pa znano, ali morda otroci sploh ne kažejo tipičnih znakov bolezni, čeprav so morda okuženi. Podatki kitajskega centra za preprečevanje bolezni še kažejo, da je okužb malo tudi pri najstnikih, starih med 11 in 19 let. V omenjeni starostni skupini se je denimo do 11. februarja okužilo 549 otrok, kar skupno znaša 1,2 odstotka. Eden od njih je žal umrl.

Za zdaj tudi ni dokazov o prenosu okužbe matere na plod niti med nosečnostjo niti med ali po rojstvu; novorojenčki pa se lahko okužijo ob tesnem stiku z obolelim, tako kot vsi preostali. Sicer pa so se otroci povečini nalezli od okuženega družinskega člana, s katerim so živeli v skupnem gospodinjstvu, poroča KidsHealth.org. Po njihovih navedbah pa je nov virus pri otrocih povzročil lažjo obliko bolezni kot pri odraslih ali starejših. Na ameriškem CDC poudarjajo, da dosedanji podatki iz Kitajske kažejo, da so imeli oboleli otroci simptome prehlada, kot so povišana telesna temperatura, izcedek iz nosu in kašelj, najmanj eden je obenem bruhal in imel drisko. Tako lahko sklepamo, da otroci večinoma prebolijo lažjo obliko bolezni.

Na Unicefu so medtem objavili video, kaj bi morali starši vedeti o koronavirusu. Nanizali so nekaj ključnih dejstev:

► Kako se širi virus? Z neposrednim stikom z okuženimi kapljicami okužene osebe in z okuženimi površinami. Otrokom recite, naj bodo najmanj meter od oseb, ki kihajo, kašljajo ali imajo povišano telesno temperaturo.
► Kakšni so simptomi? Povišana telesna temperatura, kašelj in pri težjih oblikah težave z dihanjem. Bolezen se lahko pri hujših oblikah razvije v pljučnico. V najhujših oblikah je lahko bolezen smrtna, ampak, kot rečeno, imajo težji potek bolezni starejši s kroničnimi obolenji.
► Kako se zaščiti pred okužbo? Z rednim umivanjem rok, najmanj 20 sekund z milom in toplo vodo, roke pa si lahko tudi razkužite z razkužilom. Pri kašljanju in kihanju si usta zaščitite z robčkom ali s komolcem.
► Ali uporaba mask pomaga? V resnici ne, pravijo na Unicefu. Če nimate simptomov okužbe, ni potrebe po nošenju maske. Če kašljate ali kihate, pa je morda bolje nositi masko zaradi zaščite drugih.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Potrebna je ustrezna higiena, predvsem redno in pravilno umivanje rok

Vse kaže, da otroci torej niso bolj ogroženi. Vseeno pa se je pametno držati navodil za preprečevanje okužbe. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) svetuje vsem, naj se držijo najbolj pomembnih ukrepov, ki zmanjšajo možnost okužbe – predvsem higiene rok in izogibanje vidno obolelim osebam, če izgledajo vročični, kašljajo, smrkajo ali kihajo.

Umivanje rok
Umivanje rokFOTO: Dreamstime

Na Nijz imajo tudi priporočila za preprečevanje okužb dihal in drugih podobnih obolenj v vrtcih in šolah, kjer je na kupu več otrok. Med drugim svetujejo pravilno in redno umivanje rok, ustrezno higieno in zračenje prostorov, kar našteto v izobraževalnih ustanovah že tako ali tako izvajajo. Znova poudarjajo, da je treba nemudoma obvestiti starše, če otrok v vrtcu začne kazati znake bolezni (vročina, kašelj), otrok z nalezljivo boleznijo pa ne sme obiskovati vrtca ali šole, dokler je kužen. Kdaj se lahko vrne v vrtec ali šolo, oceni pediater. Starši pa smo dolžni vrtec ali šolo čim prej obvestiti, da je otrok zbolel. Priporočila Nij za preprečevanje okužb dihal in drugih podobnih obolenj v vrtcih in šolah ...

→ Za več informacij o koronavirusu obiščite spletno stran Nijz ...

Pri preprečevanju okužbe z novim koronavirusom SARS-CoV-2 je tako kot pri drugih nalezljivih bolezni, ki povzročajo okužbe dihal, priporočljivo upoštevati naslednje vsakodnevne preventivne ukrepe:

→ Izogibamo se tesnim stikom z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni.
→ Ne dotikamo se oči, nosu in ust.
→ Če zbolimo, ostanemo doma.
→ Upoštevamo pravila higiene kašlja.
→ Redno si umivajmo roke z milom in vodo.
→ Če voda in milo nista dostopna, za razkuževanje rok uporabimo namensko razkužilo za roke, v katerem naj bo najmanj 60-odstotna vsebnost etanola. (Razkužilo za roke je namenjeno samo zunanji uporabi. Sredstva za čiščenje/razkuževanje površin niso namenjena čiščenju/razkuževanju kože.)
→ Glede na trenutno epidemiološko situacijo splošna uporaba zaščitnih mask ni potrebna.
→ V času povečanega pojavljanja okužb dihal se izogibamo zaprtih prostorov, v katerih se zadržuje veliko število ljudi. Poskrbimo za redno zračenje zaprtih prostorov.

Vir: Nijz

NIJZ koronavirus
NIJZ koronavirusFOTO: NIJZ
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855