Bibaleze.si

Otroci so 10-krat bolj izpostavljeni mikroplastiki kot odrasli

S.B.

Zdrav otrok

0
12. 03. 2025 05.00

Rezultati nedavne študije razkrivajo, da je v iztrebkih dojenčkov več mikroplastike kot v iztrebkih odraslih posameznikov. Krivec za to bi lahko bile plastične stekleničke in ostali plastični pripomočki ter igrače, ki se pogosto znajdejo v ustih najmlajših, predvidevajo pa, da tudi prehrana otroka. Na kaj je treba biti pozoren?

mikroplastika

V moderni dobi, ko praktično vsako živilo dobimo v embalaži, ki ohranja njegovo svežino, se skriva tiha nevarnost: mikroplastika. Ti majhni plastični delci, pogosto nevidni s prostim očesom, so se zažrli v različne predele našega okolja, vključno s prehranjevalno verigo. Nedavne študije so osvetlile prisotnost mikroplastike v vsem, od morske hrane do vode iz pipe, kar vzbuja zaskrbljenost glede možnih vplivov na zdravje, zlasti na ranljivo populacijo, kot so otroci.

Kaj je mikroplastika?

Gre za drobne plastične delce, pogostokrat nevidne prostemu očesu, veliki so lahko namreč manj kot pet milimetrov, bodisi namerno izdelani za izdelke, kot so mikrokroglice v kozmetiki, ali pa so posledica razgradnje večjih plastičnih predmetov. V okolje najdejo pot na različne načine, vključno z neustreznim odlaganjem odpadkov, razgradnjo plastičnih izdelkov in celo prek sintetičnih vlaken, ki odpadejo z oblačil med pranjem.

PREBERI ŠE: V tem živilu naj bi bilo največ mikroplastike

Mikroplastika so drobni delci, pogostokrat nevidni s prostim očesom.
Mikroplastika so drobni delci, pogostokrat nevidni s prostim očesom. FOTO: AdobeStock

Povezava med mikroplastiko in otroško hrano

Eden zaskrbljujočih načinov, s katerim mikroplastika vstopi v naše telo, je prek hrane, ki jo zaužijemo. Raziskave so pokazale, da so mikroplastiko našli v hrani in pijači, vključno z morsko hrano, soljo, medom in celo ustekleničeno vodo. Ti delci lahko izvirajo iz embalaže in predelave živilskih proizvodov ter onesnaženja iz okolja.

Potencialni vplivi na zdravje

Medtem ko se celoten obseg vplivov mikroplastike na zdravje še vedno raziskuje, se hkrati pojavlja vse več skrbi, zlasti glede zdravja otrok. Majhni otroci so še posebej ranljivi, saj se njihovo telo še vedno razvija in zato potrebuje tudi več hrane in vode glede na njihovo telesno težo. 

Nekatera potencialna zdravstvena tveganja, povezana z izpostavljenostjo mikroplastiki, vključujejo vnetja, oksidativni stres in motnje endokrinega delovanja. Poleg tega obstajajo pomisleki glede kopičenja toksinov na mikroplastičnih površinah, ki bi se lahko ob zaužitju sprostili v telo.

Eden zaskrbljujočih načinov, s katerim mikroplastika vstopi v naše telo, je prek hrane, ki jo zaužijemo.
Eden zaskrbljujočih načinov, s katerim mikroplastika vstopi v naše telo, je prek hrane, ki jo zaužijemo.FOTO: AdobeStock


Mikroplastiki se ne da povsem izogniti. Lahko pa zmanjšamo uporabo izdelkov, v katerih se nahaja največ plastičnih delcev, menijo strokovnjaki. 

Kakšni so preventivni ukrepi?

Koraki, ki jih lahko starši sprejmejo za zmanjšanje izpostavljenosti otrok mikroplastiki:

Izberite sveža, polnovredna živila: Kadar koli je to mogoče, se odločite za sveža, nepakirana živila, saj je manj verjetno, da bodo onesnažena z mikroplastiko iz embalaže.

Izogibajte se plastični embalaži: Ko kupujete pakirana živila, izberite izdelke z minimalno plastično embalažo ali pa izberite alternativo, kot sta steklena ali papirnata embalaža.

Filtrirajte vodo iz pipe: Investirajte v visokokakovosten sistem za filtriranje vode, da zmanjšate prisotnost mikroplastike v pitni vodi.

Zmanjšajte uporabo plastike: Zmanjšajte uporabo plastike za enkratno uporabo v vašem gospodinjstvu, kot so plastične vrečke, steklenice in pribor, da zmanjšate splošno prisotnost mikroplastike v okolju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831