Moluski so kožne spremembe, ki jih povzroči okužba z enim od molluscum contagiosum virusov. So sprva drobne, kasneje pa tudi do večjega poprovega zrna velike okrogle spremembe barve kože, na katerih zgornjem polu opazimo drobno odprtinico.
"Molluscum contagiosum ali mehkužke, so pogosti nerakasti izrastki na koži, ki jih povzroči virusna okužba zgornjega sloja kože. So podobne bradavicam, le da jih povzroči drug virus. Ime kaže na to, da se le-ta in izrastki zlahka prenašajo z neposrednim kožnim stikom. Virus, ki jih povzroča, spada v družino Poxvirusov, vstopa pa skozi male razpoke v koži ali lasne folikle in vodi v nastanek mehkužk," je za nas pojasnila tudi strokovnjakinja mag. Metka Adamič, dr. med. spec. dermatovenerologije in dodaja, da ne prizadene notranjih organov.
Moluski sicer niso nevarni, se pa lahko zelo namnožijo, če jih ne odstranjujemo. Predvideva se, da posamezna lezija izzveni tudi spontano – v obdobju 9 mesecev do 2 let. Del molusk pa se preoblikuje v pecljate fibromatozne spremembe. Spremembe so zelo nalezljive in se prenašajo z enega dela telesa na drugega in med ljudmi, bodisi neposredno ali preko okuženih predmetov – zlasti brisač in oblačil. Zato bodite pozorni, da otroci ne uporabljajo istih brisač in oblačil ter da ima otrok, pri katerem so nastali moluski vedno na voljo sveža oblačila in sveže oprano brisačo.

Kako zdravimo moluske?
Moluske lahko po daljšem obdobju izginejo same, v vsakem primeru pa jih je potrebno zdraviti, saj so zelo kužne. Po besedah zdravnika naj bi se same od sebe zdravile kar 6 mesecev do pet let. V kolikor ima človek, ki se okuži z omenjenim virusom, oslabljen imunski sistem, pa je zdravljenje še dolgotrajnejše. Načinov odstranitve je več, zamrznejo jih lahko s tekočim dušikom, uničijo z različnimi kislinami, uporabijo električne igle ali pa jih postrgajo z ostrim instrumentom, temu pravijo kiretaža. Zdravljenje doma s posebno v ta namen narejeno kremo ali gelom je primerno le za starejše otroke in odrasle.
Najprimernejše pa je, da se posvetujete z dermatologom in se on odloči za ustrezno metodo zdravljenja. ''Če je izrastkov veliko, bo mogoče potrebnih več obiskov pri njem v razmaku od treh do šestih tednov, dokler niso vse mehkužke odstranjene. Obstaja seveda možnost, da jih ne zdravite in počakate, da izginejo same od sebe, še posebno pri malih otrocih,'' je še zaključila Adamičeva. Vsi postopki zdravljenja pa so zmerno boleči, zato praviloma 30–45 min pred posegom spremembe namažejo z anestetično kremo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV