Bibaleze.si

Uši v vrtcih: vse, kar bi morali vedeti starši

S.B.

Zdrav otrok

0
09. 01. 2023 05.00

Mnoge starše zgrabi panika, ko v otrokovih laseh opazijo majhne uši. Ko uši odkrijemo, ne čakajmo, ampak se takoj lotimo temeljitega odpravljanja, da se ne bodo namnožile. Predvsem najprej preglejmo glave vseh družinskih članov, potem pa pričnimo postopek odstranjevanja teh nadležnih živalic. Kako, si preberite v spodnjih vrsticah.

usi

Uši so tri milimetre velike sivkasto bele žuželke, ki se zelo hitro množijo in prenašajo z ene osebe na drugo. Kadar eden izmed družinskih članov domov prinese uši, so zato potrebni preventivni ukrepi, ki bi zaščitili preostale člane družine, tistemu, ki je staknil uši, pa čim prej odstranili zajedavce. Kako to storiti?

"Za običajne garje običajno zadoščajo sredstva, ki vsebujejo skabicide (sredstva proti pršicam) in jih nanašamo na kožo po navodilu zdravnika. Zdraviti se mora ves kolektiv, v katerem so se garje pojavile, prav tako morajo vsi izvajati ukrepe za preprečitev nadaljnjega prenosa. Po prvem nanosu zdravila na kožo obolelega je treba vsa oblačila, brisače in posteljnino oprati v pralnem stroju. Perilo, ki ga ni moč oprati, shranimo v plastične vrečke za najmanj 72 ur v tem času pršice poginejo. Pohištva, prevlečenega s tekstilom, vsaj 24 ur ne uporabljamo, nato ga očistimo s sesalnikom. Predmete, ki jih lahko zmočimo, pa čistimo z vodo in detergentom," je za portal Vizita.si povedala diplomirana medicinska sestra iz pediatrične ambulante, Mateja Avsec Jozić.

"Las otroku ni treba pobriti, lahko pa se pred ušmi zaščitimo tako, da se izogibamo medsebojni izmenjavi krtač, glavnikov, oblačil in pokrival (kap, šalov, čelad ipd.). Če imamo dolge lase, je bolje, da so tesno speti. V družinah z otroki, ki obiskujejo vrtec ali šolo, družinskim članom vsak teden doma pregledujemo/prečesavamo lasišče. Če dobimo obvestilo, da so se v šoli ali vrtcu pojavile uši, vsak dan doma pregledujemo/prečesavamo lasišče. Če najdemo uši, pri vseh, ki imajo uši ali žive gnide, še isti dan izvedemo razuševanje in obvestimo vse, ki so bili v zadnjih 14 dneh z njimi v tesnem stiku," je še dodala.

Če imamo daljše lase, je preventivno boljše, da so v času razsajanja uši speti.
Če imamo daljše lase, je preventivno boljše, da so v času razsajanja uši speti.FOTO: Shutterstock

 Kako ravnati, če pri otroku odkrijete uši? 

Otroku redno pregledujte lasišče. "Zadnje čase ugotavljamo več ušivosti. Zato je smiselno, da lasišče pregledamo vsaj enkrat tedensko, posebno pri otrocih, ki obiskujejo vrtec ali šolo. Če odkrijemo uši pri družinskem članu ali pa dobimo obvestilo, da so se pojavile uši v kolektivu, lasišče pregledamo vsak dan," opozarjajo na NIJZ. Če odkrijete pri otroku uši, nikar ne zaženite panike. Enostavno se odpravite v lekarno, kjer sta na voljo dve vrsti sredstev: preparati, ki delujejo kemično, in taki, ki delujejo mehansko. 

Kemični preprati so močni insekticidi, ki uničijo tako uši kot tudi gnide. Njihova pomanjkljivost je ta, da uši sčasoma postanejo nanje odporne, poleg tega pa so lahko škodljivi za zdravje. Šamponi, ki na uši delujejo mehansko, so narejeni na osnovi rastlinskih olj, ki zajedavce zadušijo, gnide pa odlepijo od las. Po uporabi preparatov po navodilih proizvajalca lase še mokre prečešemo z gostim glavnikom, da odstranimo gnide. Kljub natančno izpeljanemu postopku je dobro, da lasišče na koncu še natančno pregledamo, saj je možno, da se je kaka gnida vseeno obdržala.

Postopek pregledovanja lasišča in razuševanje

Lase najprej razčešemo z navadnim glavnikom. Za iskanje uši in gnid nato uporabimo gost glavnik (razmak med zobmi naj bo od 0,2 do 0,3 mm). Prečesavamo lahko suhe lase, bolj priporočljivo pa je, da lase prej operemo z navadnim šamponom, ki ne obarva las (tako namreč uši lažje vidimo). Okrog vratu namestimo bel papir ali belo brisačo, na kateri bodo uši ali gnide bolje vidne. S prečesavanjem začnemo za ušesi, nadaljujemo po posameznih pramenih las, od narastišča las po vsej njihovi dolžini.  

Za vsakim potegom skrbno pregledamo glavnik in ga obrišemo s papirnatim robčkom, ki ga nato zavržemo v prej pripravljeno vrečko. Na vsakem posameznem pramenu las postopek ponovimo od 3- do 5-krat. Po končanem postopku zavržemo vrečko s papirnatimi robčki, glavnik operemo in namočimo v vroči vodi (> 60 C). Po tem postopku prvo uš, če so uši prisotne, običajno odkrijemo po kakšni minuti, pravijo na NIJZ.

Kupite lahko poseben glavniček, s katerim odstranite uši.
Kupite lahko poseben glavniček, s katerim odstranite uši.FOTO: Dreamstime

Starši, ki pri otroku najdejo uši ali žive gnide, so dolžni izvesti razuševanje natančno po opisanem postopku. Sredstev za razuševanje ne uporabljamo preventivno. Vsa sredstva vedno nanašamo na suho lasišče.  Ne glede na preparat postopek razuševanja obvezno ponovimo čez 7 do 10 dni.  Med enim in drugim postopkom razuševanja dnevno razčesavamo lasišče z gostim glavnikom. Lasišča ne umijemo vsaj še dan ali dva po tem, ko smo izprali preparat za razuševanje. 

Glavnike in krtače operemo v vroči vodi (več kot 60 C), prav tako perilo (oblačila, brisače, posteljnino), ki je bilo v stiku z lasmi. Predmete, ki jih ne moremo oprati, vstavimo v plastično vrečko, ki jo tesno zatisnemo in pustimo za 10 do 14 dni na sobni temperaturi ali 24 ur v zmrzovalniku. Otrokom odsvetujemo medsebojno menjavo kap, čelad, glavnikov ali krtač. Ni zadosti dokazov, da rastlinski pripravki (eterična in naravna olja) učinkovito odstranjujejo uši. Odkritje uši ali gnid na otrokovi glavi nikoli ne sme biti razlog za izostanek iz šole ali vrtca, še dodajajo strokovnjaki Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Je treba obvestiti vrtec ali šolo?

Če ima vaš otrok uši ali garje, je treba obvestiti vrtec oziroma šolo in vse, s katerimi je bil otrok v stiku. V vrtec/šolo gre lahko otrok po uspešno opravljenem postopku razuševanja in uspešnem zdravljenju garij. V preteklosti so bile uši znak slabe higiene in nizkega življenjskega standarda, a že dolgo ni več tako. Ravno nasprotno – uši privlači zlasti čisto in umito lasišče, zato naj vam ne bo nerodno, če se pojavijo ravno pri vašem otroku. Pomembnejše je, da o tem iskreno spregovorite z njegovo vzgojiteljico ali učiteljem in storite vse, da bi jih čim prej odpravili. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863