Zagotavljanje varnosti in dobrega počutja vašega dojenčka ali malčka je izjemnega pomena, zlasti v vročem vremenu. Pregrevanje lahko pusti resne posledice za majhne otroke, saj so zaradi manjšega telesa in omejene sposobnosti uravnavanja temperature bolj dovzetni za težave, povezane s toploto.
Zaradi pregrevanja vašemu malčku ni le neprijetno. Med spanjem lahko to poveča tudi tveganje za sindrom nenadne smrti dojenčka in druge težave, kot je vročinski izpuščaj.
Vedeti je treba tudi, da se nekateri znaki pregrevanja prekrivajo s simptomi vročine ali dehidracije pri vašem otroku. Ker se majhni dojenčki na splošno ne potijo veliko, je malček lahko pregret zaradi tega, ker še ni sposoben samouravnavati telesne temperature, zato je dobro, če potipate njegovo zatilje, ki najhitreje pokaže, če je otroku (pre)vroče.
To pa so bistveni nasveti za preprečevanje pregrevanja pri dojenčkih in malčkih:
Primerna oblačila
Izbira pravih oblačil je ključnega pomena pri preprečevanju pregrevanja otroka. Odločite se za lahke, ohlapne in zračne tkanine, kot je bombaž, da omogočite kroženje zraka in pomagate pri izhlapevanju znoja. Dojenčka ali malčka oblecite v več plasteh, da boste zlahka prilagodili njegovo obleko glede na temperaturo. Poleg tega razmislite o uporabi pokrival, najbolje klobukov s širokimi krajci in sončnih očal, da jih zaščitite pred neposredno sončno svetlobo.
PREBERI ŠE: Vse, kar morate vedeti o nakupu sončnih očal za otroke

Zadostna hidracija telesa
Poskrbite, da bo vaš otrok ves dan hidriran, zlasti v vročem vremenu. Pogosto mu ponudite vodo, tudi če ne kaže znakov žeje. Doječe matere bi morale dojiti pogosteje, saj materino mleko zagotavlja hidracijo in pomembna hranila. Za malčke, ki so začeli piti vodo, imejte s seboj steklenico vode, še posebej, kadar ste na poti.
Primerno ohlajen prostor
Ohranjanje hladnega prostora je bistvenega pomena za preprečevanje pregrevanja v zaprtih prostorih. Za udobje v bivalnih prostorih uporabite ventilatorje ali klimatske naprave. Če nimate dostopa do klimatske naprave, ustvarite navzkrižno prezračevanje tako, da odprete okna na nasprotnih straneh prostora in tako prezračite prostor. Za dodajanje vlage v zrak lahko uporabite tudi vlažne krpe ali vlažilec s hladno meglico.

Primeren čas za zunanje aktivnosti
V najbolj vročem delu dneva, običajno med 10. in 17. uro, se izogibajte neposrednemu izpostavljanju na soncu in se zadržujte v notranjih prostorih. Če morate ven, izberite senčna območja in nosite primerna oblačila za zaščito pred soncem. Na otroške vozičke pritrdite dežničke, ki se pripnejo, da otroka zaščitite pred neposredno sončno svetlobo.
Nikoli ne puščajte otrok brez nadzora v vozilih
Parkiran avto se lahko v nekaj minutah nevarno segreje, tudi če so okna razpokana. Dojenčka ali malčka nikoli ne puščajte brez nadzora v vozilu, niti za kratek čas. Bistveno je, da jih vzamete s seboj ali poskrbite za alternativno varstvo, če morate iz kakršnega koli razloga zapustiti avto.

Bodite pozorni na znake pregrevanja
Bodite pozorni na simptome in znake pregrevanja. Ti lahko vključujejo prekomerno potenje, pordelost kože, hitro dihanje, letargijo ali razdražljivost. Če opazite katerega od teh znakov, otroka takoj premaknite v hladnejši prostor in mu ponudite vodo.
Poiščite nujno medicinsko pomoč
Otroku morate takoj poiskati in zagotoviti zdravniško pomoč, če opazite znake pregretja, kot so driska, bruhanje, slabost, povišan ali upočasnjen srčni utrip, težave z dihanjem, izguba zavesti ali neodzivnost otroka.
Vir: healthline.com
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV