Bibaleze.si

Huda oblika bolezni, ki jo je dobro čimprej prepoznati

S.B.

Zdrav otrok

0
22. 09. 2020 07.28

Sepsa je nevarna bolezen, ki jo sproži okužba in se lahko konča s slabšim delovanjem organov in celo s smrtjo. Kako jo prepoznati in kako ukrepati?

vrocina

Sepsa ali zastrupitev krvi je v večini primerov posledica okužbe in prizadene organizem, ko se bakterije razširijo v krvni obtok. Zelo težko jo je prepoznati, najpogosteje pa se pojavlja pri starejših ljudeh in majhnih otrocih. 

Kakšni so znaki sepse pri otrocih?

Prvi specifični znaki sepse pri otrocih se kažejo kot bolečine v nogah, neobičajna barva kože, hladne dlani in stopala ter občutek žeje. Nastopijo lahko tudi sledeči simptomi: bruhanje, izguba apetita, temperatura telesa nad 38 stopinj, oteženo dihanje, nemir ali letargija ter hitrejši ali počasnejši srčni utrip.

Kaj jo povzroča?

Sepsa pri otrocih je lahko posledica negativnih in pozitivnih bakterij v telesu, virusov, glivic, rikecij in praživali. Sindrom sistemskega imunskega odziva, ki poteka z enakimi ali podobnimi kliničnimi znaki kot sepsa, lahko med drugim povzročajo tudi obsežna operacija, poškodba, opeklina, hipoksija, šok ipd. Sepsa se lahko pojavi predvsem pri otrocih z oslabljenim imunskim sistemom. Med povzročitelje pa pogosto spadajo tudi invazivne meningokokne okužbe, ko bakterije iz sluznice preidejo v krvni obtok in se razširijo po vsem telesu. Na ta način se naselijo tudi v možganskih ovojnicah, kjer povzročajo gnojno vnetje, ki mu pravimo meningokokni meningitis. Ko bakterije v veliki količini vdrejo v kri, se pojavi meningokokna sepsa ali zastrupitev krvi, ki je zelo huda oblika bolezni in se začne zelo hitro, bolnikovo stanje pa se slabša iz ure v uro, kar povzroči notranje krvavitve v kožo, ude in notranje organe. Čas od okužbe do izbruha bolezni je od 2 do 10 dni, običajno 3 do 4 dni.

Med simptomi so razdražljivost, prekomerno jokanje, zaspanost.
Med simptomi so razdražljivost, prekomerno jokanje, zaspanost.FOTO: Shutterstock

Kakšni so znaki meningokokne okužbe?

Meningokokne okužbe se kažejo skozi nespecifične simptome, podobne simptomom gripe. Otroci lahko občutijo glavobol, slabost in jih sili na bruhanje. Hkrati imajo lahko povišano telesno temperaturo in zmanjšano željo po hrani. Lahko se pojavijo izpuščajem podobne podkožne krvavitve. Najbolj ogrožena skupina so otroci do 5 let.

Pri dojenčkih in majhnih otrocih je simptome včasih težje prepoznati, saj so varljivo blagi. Dodatni simptomi, ki se pojavijo pri dojenčkih in majhnih otrocih, so izbočena mečava, odklanjanje hrane, razdražljivost in prekomerno jokanje, ohlapne noge, zaspanost in driska.

Tudi po preboleli bolezni lahko pri otroku ostanejo hude trajne posledice: izguba sluha, amputacije okončin in podobno.

Kako se prenašajo meningokokne okužbe?

Prenašajo se kapljično, s poljubljanjem, kašljanjem, kihanjem, z deljenjem jedilnega pribora in kozarcev ali pa v okoljih, kjer je skupaj veliko ljudi, npr. v vrtcih, šolah, internatih.

Na kakšen način zaščititi otroka?

Meningokoknih okužb ne smemo podcenjevati, saj je potek hujših oblik izjemno hiter in resen, zato je izjemno pomembno, da zgodaj prepoznate znake in spremljate stanje otroka ter hitro ukrepate. Pri sumu na meningokokno okužbo nemudoma poiščite zdravniško pomoč. Proti invazivni meningokokni okužbi obstaja zaščita, o možnostih zaščite pa se posvetujte z otrokovim pediatrom ali s svojim zdravnikom. Meningokokne okužbe resno ogrožajo vaše otroke, obstaja pa zaščita. Za več informacij obiščite spletno stran Prehitimo meningokoke.

Invazivna meningokokna okužba napreduje zelo hitro.
Invazivna meningokokna okužba napreduje zelo hitro.FOTO: Arhiv naročnika

Sponzorirana objava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855