Te dni veliko beremo o ošpicah. ''Temelji globalnega izbruha ošpic, ki smo mu priča danes, so bili ustvarjeni že pred leti,'' je dejala Henrietta Fore, izvršna direktorica UNICEF-a. ''Virus ošpic bo vselej našel necepljene otroke. Če želimo resnično preprečiti širjenje te nevarne, vendar prepričljive bolezni, moramo cepiti vsakega otroka, tako v razvitih državah kot tudi v državah v razvoju,'' so zapisali v sporočilu UNICEF-a.
Koliko primerov ošpic so zabeležili letos po vsem svetu?
Po vsem svetu je v prvih treh mesecih zbolelo več kot 110.000 ljudi zaradi ošpic.
Kako lahko zaščitimo otroke pred ošpicami?
Potrebno jih je cepiti, in sicer z dvema odmerkoma. ''Zaradi pomanjkanja dostopa do cepljenja, slabih zdravstvenih sistemov, pa tudi neupravičenega strahu in dvomov v cepiva je bila leta 2017 globalna precepljenost s prvim odmerkom cepiva proti ošpicam 85%, kljub rasti prebivalstva pa se v zadnjem desetletju ni bistveno spremenila,'' pojasnjujejo predstavniki UNICEF-a in dodajajo: ''Globalna precepljenost z drugim odmerkom cepiva je veliko nižja, in sicer 67 odstotkov. Svetovna zdravstvena organizacija priporoča prag 95-odstotne precepljenosti, da bi dosegli tako imenovano kolektivno zaščito.''
Kakšno je stanje?
Navajajo, da je v državah z visokimi dohodki precepljenost s prvim odmerkom cepiva proti ošpicam 94-odstotna, z drugim odmerkom pa 91-odstotna. Presenetljivo, Združene države Amerike se uvrščajo med države z visokim dohodkom, toda med letoma 2010 in 2017 kar 2,5 milijona otrok ni bilo cepljenih s prvim odmerkom. To je največ otrok v eni državi, na drugem mestu je Francija (600.000 otrok), tretjem pa Velika Britanija (500.000 otrok). Najbolj žalostno pa je to, da v državah z nizkimi dohodki, recimo Nigeriji kar 4 milijone otrok ni bilo niti prvič cepljeno, prav tako je visoka številka v Indiji, Pakistanu, Indoneziji in Etiopiji.
''Še bolj zaskrbljujoča je globalna precepljenost z drugim odmerkom cepiva proti ošpicam. Med 20 državami z največjim številom necepljenih otrok v letu 2017, jih kar 9 ni uvedlo drugega odmerka. Dvajset držav v Podsaharski Afriki ni uvedlo nujno potrebnega drugega odmerka v nacionalni program cepljenja, kar pomeni, da je več kot 17 milijonov dojenčkov letno izpostavljenih večjemu tveganju, da zbolijo za ošpicami v otroštvu,'' navajajo dejstva predstavniki UNICEF-a.
Povečanje precepljenosti
Prizadevajo si povečati preceljenost, da se skupinsko zaščitimo. ''Ošpice so izredno nalezljive,'' je poudarila Henrietta Fore, zato pomagajmo vsi skupaj otrokom, ki jim zaradi kakršnegakoli razloga starši, zdravniki, država ne more omogočiti cepljenja. Ko boste na družbenem omrežju nekaj objavili, dodajte 'hashtag' #VaccinesWork. Fundacija Billa in Melinde Gastes bo v aprilu za to prispevala 0.89 EUR za UNICEF, ki izvaja program cepljenja v državah v razvoju.
Resnična zgodba
Kadidia, Fatoumata, Fanta, Baba Daou so otroci, ki so bili žrtev ošpic februarja letos. Zdravstveni center Sofara in UNICEF sta hitro odregirala in otroci so zdaj zdravi. Prihajajo iz regije Mopti, ki beleži najnižjo stopnjo cepljenja otrok v državi Mali. Dejansko je tam le 37 odstotka otrok cepljenih. Četudi bi hoteli starši cepiti otroka, je zdravstvena ustanova zelo oddaljena, pravzaprav je na 18.000 le en zdravnik.
UNICEF poskuša zdravstvo približati domovom, kjer živijo otroci, tako na oslih in konjih dostavljajo cepiva. Potujejo do oddaljenih območij tudi do osem ur.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV