Med vožnjo sem sina spraševala, kako mu je ime, koliko je star, koliko bratcev in sester ima, kako jima je ime ... Postavljala sem mu vprašanja, za katere sem vedela, da pozna odgovore. Preverjala sem, ali se zaveda in ali lahko zbrano razmišlja, da si ni morda poškodoval možganov. Imela sem izkušnje, saj je njegov starejši bratec pri pol leta padel s postelje. Tudi njega sem takoj peljala na urgenco, saj se mu je po padcu iz noska vlila kri.
Na srečo je bilo pri obeh vse v redu. Krvavitev iz nosu pri starejšem je bila posledica padca na obrazek. Pri mlajšem se je tudi izkazalo, da padec ni povzročil poškodb na možganih, ranica, s katere se je vlila kri, pa je bila v resnici tako majhna, da je niti šivati ni bilo treba. Po pregledu sta oba lahko odšla domov, dobili pa smo tudi navodila, na kaj moramo biti pozorni ob poškodbi glave.
Moja sinova seveda nista edina, ki sta iskala zdravniško pomoč zaradi padca na glavo. Udarci in lažje poškodbe glave so pogoste zlasti pri otrocih, o čemer priča tudi statistika. V letu 2019 je bilo samo v Urgentnem kirurškem bloku obravnavanih 5340 otrok do sedmega leta in 13.492 do 14. leta. Poškodbo glave kot glavno diagnozo je utrpelo 2509 otrok do sedmega leta in 3526 otrok do 14. leta. Največ je bilo površinskih poškodb in ran zaradi udarcev, nekaj nad 300 je bilo pretresov možganov.
Znaki možganskih poškodb – izguba zavesti, bruhanje, zaspanost ...
Po besedah namestnika vodje Urgentnega kirurškega bloka dr. Uroša Tominca je malo verjetna poškodba možganov, če je otrok po padcu pri polni zavesti, če je bister in buden, če takoj zajoka, če na glavi ni globoke rane ali hujše poškodbe mehkih delov, če se normalno vede, ne bruha, ni zaspan in ni drugih sprememb. Takrat zdravnik otroka največkrat skrbno pregleda, oskrbi in po potrebi zašije morebitno rano ter ga odpusti domov z navodili bolnikom s poškodbo glave.
Bruhanje ni vedno nujno znak za preplah. Otrok lahko recimo enkrat bruha zaradi šoka, strahu, silovitega joka; nevarno je večkratno bruhanje. Dobro je tudi obiskati zdravnika ob morebitni krvavitvi iz nosu – čeprav je lahko posledica padca na obraz in gre lahko tudi za zlom nosne kosti – in ob krvavitvi iz ušes. Načelno velja, da lahko otroka po padcu na glavo sami pripeljemo na urgenco, razen če na primer po padcu z drevesa navaja bolečine tudi drugod in če se ne more premikati, če ne more recimo gibati z vratom. Takrat je bolje poklicati reševalce na 112.
Zdravnik bo zavestnega, bistrega otroka z lažjo poškodbo glave največkrat pozorno pogledal in se niti ne bo nujno odločil za rentgensko sliko. Če pa se vseeno odloči zanjo, lahko na rentgenu vidi zgolj morebitni zlom lobanje, poškodb možganov pa ne. CT-možganov pa vedno opravijo, če je otrok po padcu izgubil zavest, če bruha, če je zaspan, če nevrološko ni v redu. Otroka nato vedno sprejmejo na opazovanje v bolnišnico za 24 do 48 ur, je razložil dr. Uroš Tominc.

Močnejši udarec v glavo lahko namreč povzroči poškodbo ali krvavitev možganov, zato je lahko ogroženo življenje. In znaki hujših poškodb možganov se lahko pokažejo šele po nekaj urah, največkrat dveh do treh urah, včasih pa celo nekaj dni po poškodbi glave. Nazaj k zdravniku je po pregledu in odpustu nujno treba, če pri otroku opazimo nenadno zaspanost, če je zmeden, če se nenavadno vede, če čudno govori in nas ne razume, če ga boli močno glava, če ne more premikati noge ali roke, če ga zanaša, če dvojno ali megleno vidi, če krvavi iz nosu ali ušes, če čudno diha, če slabše sliši.
Otrok po padcu lahko zaspi, a ga je treba preverjati
Predvsem majhni otroci po udarcu v glavo močno jokajo in so prestrašeni, a se nato razmeroma hitro umirijo in tudi zaspijo. A nekateri starši se jih bojijo pustiti zaspati. "To jim lahko dovolite. Nenavadna zaspanost pomeni, da se jih ne da normalno zbuditi. Če ste zaskrbljeni, otroka zbudite po eni uri ali prej. Seveda bodo nerazpoloženi, ker ste jih zbudili, vendar bo vaša skrb pomirjena. Potem jim dovolite, da vnovič zaspijo. Če ste posebno zaskrbljeni zaradi poškodbe glave, jih lahko ponoči zbudite tudi večkrat. Ko otroci spijo, preverjajte tudi, ali dihajo normalno in ali spijo v normalnem položaju," piše v navodilih kliničnega centra.
Na srečo je večina poškodb glave lažjih in ne pusti nobenih dolgotrajnih posledic. Čeprav nas starše "kap" ob otrokovi poškodbi glave, še posebno če se ulije kri, pa se na srečo največkrat izkaže, da je vse v redu. Vseeno je morda ob hujšem udarcu priporočljivo peljati otroka k zdravniku. Za vsak primer, saj se nikoli ne ve. Pa čim manj padcev, udarcev, bušk in poškodb vam želimo vsi pri Bibaleze.si!
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV