Bibaleze.si

'Otrok v pregretem avtu? Najprej se spoti, omedli in nato umre!'

N.R.A.

Zdrav otrok

0
20. 06. 2024 05.00

Otroško telo se segreje tri do petkrat hitreje kot telo odraslega. Povišanje telesne temperature in nezmožnost ohlajanja lahko povzroči vročinski udar, poškodbe organov in smrt. Vsako leto znova in znova ponavljajo – ne puščajte otrok v avtu v vročini! Ne, niti za 5 minut!

Otrok v avtu

Sonce pripeka nad 30 stopinjami Celzija v senci in na poti iz vrtca se odločite skočiti še v trgovino po solato. Tistih 15 minut v razgretem avtomobilu je dovolj, da vaš otrok izgubi zavest in utrpi življenjsko nevarne posledice. Poškodbe organov, ledvic, možganov in v najhujših primerih smrt – je nevarnost, na katero zdravniki z razlogom opozarjajo vsako poletje, saj so, kot smo bili že neštetokrat priča, avtomobil in vročina smrtonosna kombinacija.

''Otrokov nikakor ne smete puščati samih v avtu. To ni nevarno le za otroke, ampak tudi za hišne ljubljenčke, saj se zelo hitro, v 15 do 30 minutah, močno segreje. To pa vodi v močno dehidracijo. Na začetku je otrok prepoten, nato pride do trajnih okvar vseh organov, predvsem možganov, redko se tudi zgodi, da otroka pustimo v avtu le pet minut,'' za net.hr poudarja zdravnica družinske medicine Tanja Pekez.

Vse več je tragičnih zgodb, ko starši ne pomislijo pravočasno na posledice zaprtega otroka v avtomobilu.
Vse več je tragičnih zgodb, ko starši ne pomislijo pravočasno na posledice zaprtega otroka v avtomobilu. FOTO: Shutterstock

Kako hitro se avto segreje?

Otroško telo se segreje tri do petkrat hitreje kot telo odraslega. Povišanje telesne temperature in nezmožnost njegovega ohlajanja lahko povzroči vročinski udar. Simptomi vključujejo visoko vročino, vročo, rdečo in suho kožo, hiter utrip, nemir, zmedenost, omotico, glavobol, bruhanje, hitro, a plitvo dihanje, letargijo in nezavest. In samo 15 minut bivanja v pregretem avtomobilu lahko povzroči usodne posledice, to je poškodbe možganov in ledvic.

Manjši ko je otrok, prej postane življenjsko ogrožen, če telo ne deluje v normalnih razmerah, ne glede na vzrok nenormalnih stanj. Zelo hitro pride do resnih posledic, tudi smrti.

V peklenski vročini zadostuje že nekaj minut. Pri zunanji temperaturi, na primer 32 stopinj Celzija, traja le pol ure, da temperatura v notranjosti vozila doseže 48 stopinj Celzija in postane nevarna za otroke, živali in druge, ki ne morejo iz njega. 

Kaj pa, če otroka najdete samega v avtu?

Starši so lahko včasih agresivni in tožijo tistega, ki je razbil avto, da bi spravil otroka ven. Če opazite otroka v avtu, takoj pokličite 113, uskladili bodo prihod Policije in vseh drugih služb, da Center za socialno delo lahko odreagira. Za nujno pomoč pokličite 112. Če najdete otroka na parkirišču trgovskega centra, se lahko oglasite na informacijskem pultu, ki pokliče starše.

Zaščitite otroka.
Zaščitite otroka.FOTO: Dreamstime

Poleg staršev, ki menijo, da ni nevarnosti, če otroka za nekaj časa pustimo v avtu, obstaja nekaj, kar se imenuje sindrom pozabljenega otroka, ki tudi lahko pripelje do tragedije. Gre za primere, ko starši ali drugi družinski člani nehote zaradi utrujenosti, stresa, neprespanosti, življenjske naglice ali drugih razlogov pozabijo, da je otrok v sedežu ali da je otrok sploh v avtu. Ne gre za zanemarjanje otroka ali pomanjkanje starševske ljubezni, ampak kot pojasnjujejo psihiatri, za motnjo spomina in to je nekaj, kar se lahko zgodi vsakomur.

Sindrom pozabljenega otroka

Raziskave kažejo, da človeški možgani in spomin z ustvarjanjem navad omogočajo delo na 'avtopilotu', ki lahko zaradi sprememb v rutini, stresa in pomanjkanja spanja povzroči izgubo zavedanja o prisotnosti otroka v avtomobilu.

Prvi korak pri preprečevanju tovrstnih nesreč je, da se starši in skrbniki zavedajo nevarnosti in z različnimi metodami preprečijo takšno spregledovanje. Metode preprečevanja so lahko povsem specifične za navade in vas le spominjajo, obstajajo pa tudi splošni nasveti. Dogovor med starši, da drug drugega opomnita oziroma preverita, ali sta otroka peljala v vrtec/šolo, da si pred odhodom nastavita alarm kot opomnik, da na prednji sedež namestita vizualni opomnik, kot je otroški nahrbtnik, jakna, igrača. Ali svojo jakno, torbo ali kaj podobnega pustijo na zadnjem sedežu.

Dojenček v lupinici
Dojenček v lupiniciFOTO: Profimedia

Po drugi strani pa je treba otroku na način, primeren njegovi starosti, razložiti, da lahko in mora odreagirati, če ga starš pusti v vozilu, ter mu razložiti, kako lahko reagira, če ostane sam v avtu – torej, kako izstopiti iz vozila, odpreti okno ali obvestiti druge v okolici, da je ostal sam v vozilu.

Puščanje otroka brez nadzora v zaprtem vozilu pomeni hudo zanemarjanje in zlorabo otroka, kar je znak kaznivega dejanja kršitve otrokovih pravic. Posledice so lahko smrt otroka ali resno okrnjeno zdravje. Za storitev hujše oblike tega kaznivega dejanja je zagrožena kazen.

Vir: net.hr/danas

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855