Kadar se majhni otroci igrajo na vročini, njihovo telo s potenjem izgubi veliko tekočine. In malčki najverjetneje sploh ne bodo opazili, da potrebujejo tekočino. Zato je naloga staršev, da poskrbijo, da otroci pijejo dovolj vode.
Voda je osnoven sestavni del vseh živih bitij, otroci je imajo v svojem telesu več kot 70 odstotkov, zato je potrebna pazljivost, da ne pride do dehidracije, saj se otroško telo slabše prilagaja različnim vremenskim ali bolezenskim spremembam.
Strokovnjaki priporočajo to količino:
Od 1 do 3 let: najmanj 0,82 litra dnevno
Od 4 do 6 let: najmanj 0,94 litra dnevno
Od 7 do 9 let: najmanj 0,97 litra dnevno
Od 10 do 12 let: najmanj 1,1 litra dnevno
Od 13 do 14 let: najmanj 1,3 litra dnevno
Od 15 do 19 let: najmanj 1,5 litra dnevno

Ko otrok potoži, da je žejen, po navadi pomeni, da gre že za blažjo obliko dehidracije!
Znaki, ki kažejo, da je otrok dehidriran:
- suhe in razpokane ustnice,
- suh jezik,
- utrujenost,
- zmanjšana telesna dejavnost,
- glavobol,
- razdražljivost.
Starši lahko otrokovo dehidracijo preverjajo tudi po barvi urina in pogostosti uriniranja. Manj pogosto uriniranje in urin temnejše barve sta pogosto znak, da otrok ni zaužil dovolj tekočine. Če ima dojenček tudi po več urah suho plenico, je to znak dehidracije.
Zelo pomembna je tudi temperatura tekočine. V vročih dneh nas premami hladna, osvežilna pijača s kockami ledu. Toda strokovnjaki tega ne svetujejo. S hladno pijačo poskuša telo nadomestiti temperaturno razliko. To pomeni, da se vedno bolj potimo – in tako spet izgubljamo tekočino. Najboljša je mlačna pijača. Na ta način se telo ohladi, težav s cirkulacijo pa ne bo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV