Bibaleze.si

Takrat je čas, da posežemo po probiotikih za otroke

S.B.

Zdrav otrok

0
30. 11. 2023 11.27

Če se prehranjujete raznoliko in vaši otroci normalno rastejo ter se zdi, da nimajo prebavnih težav, potem verjetno ne potrebujete probiotičnega dodatka. Če pa se pri otroku pojavijo določeni simptomi in znaki, pa je morda čas, da začnete probiotike dodajati v otrokovo prehrano. Kaj sploh so probiotiki in kako delujejo?

probiotiki

Probiotiki, ki jih pogosto imenujemo "dobre bakterije", igrajo ključno vlogo pri ohranjanju zdravega ravnovesja v črevesnem mikrobiomu. Njihova vključitev v prehrano pa lahko prispeva k splošnemu dobremu počutju. Preprosteje povedano, so prijazne bakterije, ki podpirajo različne telesne funkcije, zlasti v prebavnem sistemu.

Probiotiki ali koristne črevesne bakterije že obstajajo v nekaterih živilih, ki jih jemo, na primer v jogurtu. Bolj kot je raznolik vnos sveže hrane, bolj raznolike so bakterije v črevesju. Dr. Gregg Kobak, pediatrični gastroenterolog in strokovnjak za probiotike v otroški bolnišnici Colorado pojasnjuje, da še vedno marsičesa ne vemo o črevesnih bakterijah, imenovanih mikrobiom

Vemo pa, da na splošno bolj raznolik mikrobiom pomeni bolj zdrav prebavni trakt. "Šele začenjamo ceniti pomen, ki ga ima naš mikrobiom pri zdravju ljudi in boleznih, od prebavnih težav, bolezni srca, avtoimunskih bolezni in celo debelosti," je dejal dr. Kobak. 

Jogurt in skutne kaše vsebujejo naravne probiotike.
Jogurt in skutne kaše vsebujejo naravne probiotike. FOTO: Adobe Stock

Kaj so otroški probiotiki?

Probiotiki ali žive kulture za otroke so prehranska dopolnila, zasnovana posebej za dojenčke in otroke. Določene vrste in sevi bakterij se običajno nahajajo v otrokovem črevesju, kot so sevi bifidobakterij in laktobacilov

Visokokakovostni otroški dodatki bodo vsebovali žive kulture, ki so bile klinično raziskane pri otrocih in so še posebej primerne za otrokov prebavni sistem v razvoju. 

Taki sevi so tudi Lactobacillusgasseri, Bifidobacteriumbifidum in Bifidobacteriumlongum, ki so pokazali učinkovitost v kliničnih študijah, hranijo pa jih tudi v svetovnih bankah mikrobioloških sevov, saj so pomembni za razvoj prehranskih dopolnil, ki imajo ugoden učinek na črevesje, prebavo in tudi imunski sistem, saj je center imunskega sistema ravno v črevesju.

PREBERI ŠE: Slovenska farmacevtka o prehranskih dopolnilih za otroke

Probiotiki lahko pomagajo otrokom s prebavnimi težavami

Otrokom, ki se soočajo s prebavnimi težavami, bodisi z drisko ali zaprtjem, lahko jemanje probiotikov v kombinaciji z drugimi zdravili precej pomaga. Strokovnjaki so namreč opazili, da nekateri probiotiki lahko znatno izboljšajo resne primere zaprtja, sindroma razdražljivega črevesja in driske, kjer druga zdravila sama po sebi niso delovala. 

Prav tako lahko ublažijo učinke antibiotikov in lahko pomagajo zmanjšati količino zdravil, ki jih jemlje vaš otrok. Antibiotiki lahko povzročijo bolečine v želodcu, zaprtje ali drisko, probiotiki pa lahko omilijo te stranske učinke. Toda vsi probiotiki niso učinkoviti med jemanjem antibiotikov, zato se pogovorite z otrokovim pediatrom ali farmacevtom o tem, kateri probiotik je najboljši za vašega otroka.

Veliko probiotikov najdemo v mlečnih izdelkih, kot sta skuta in jogurt.
Veliko probiotikov najdemo v mlečnih izdelkih, kot sta skuta in jogurt. FOTO: Adobe Stock

Probiotiki lahko pomagajo krepiti otrokov imunski sistem

Otroci so pogosto izpostavljeni različnim okoljskim dejavnikom, ki lahko ogrozijo njihov imunski sistem. Dokazano je, da probiotiki krepijo imunski odziv pri otrocih in jim pomagajo pri učinkovitejšem boju proti okužbam in boleznim.

Spodbujajo zdravje prebavnega sistema

Uravnotežen črevesni mikrobiom je bistvenega pomena za pravilno prebavo. Probiotiki pomagajo ohranjati to ravnovesje tako, da spodbujajo rast koristnih bakterij in zavirajo rast škodljivih. To lahko ublaži pogoste prebavne težave pri otrocih, kot sta zaprtje in driska.

Pomagajo lahko pri obvladovanju alergij in ekcemov

Raziskave kažejo, da lahko uvedba probiotikov zgodaj v otrokovem življenju zmanjša tveganje za razvoj alergij in ekcemov. Probiotiki pomagajo modulirati imunski sistem in preprečujejo, da bi se prekomerno odzval na določene sprožilce, ki lahko povzročijo alergijske reakcije.

Probiotiki lahko nudijo podporo duševnemu zdravju

Zdravje črevesja je tesno povezano z duševnim zdravjem. Probiotiki vplivajo na črevesno-možgansko os, igrajo vlogo pri uravnavanju razpoloženja in kognitivni funkciji. Vključitev probiotikov v otrokovo prehrano lahko torej prispeva k boljšemu čustvenemu in mentalnemu zdravju otroka.

Probiotiki bodo pomagali otroku pri težavah z drisko ali zaprtjem.
Probiotiki bodo pomagali otroku pri težavah z drisko ali zaprtjem. FOTO: Shutterstock

Glede na kompleksnost probiotikov dr. Kobak priporoča staršem, da imajo v mislih te tri stvari, če razmišljajo o dajanju probiotikov svojim otrokom:

Za pravi učinek potrebujete prave probiotike:

Vsak od tisočih bakterijskih sevov v prebavnem traktu opravlja drugačno delo, zato je pomembno, da ciljate na določeno bolezen s pravimi vrstami probiotikov. Jemanje generičnega probiotika morda ne bo izboljšalo prebavnih simptomov.

Pri izbiri probiotika upoštevajte nasvet zdravnika ali farmacevta

Strokovnjak za probiotike bo glede na simptome vašega otroka vedel, kateri probiotik priporočiti. Če želite, da vaš zdravnik razmisli o probiotikih za vašega otroka, ga prosite, naj vam pomaga določiti natančen načrt zdravljenja s probiotiki.

Probiotiki niso regulirani

Kot velja za vitamine in druge dodatke, Uprava za hrano in zdravila ne ureja probiotikov. Študija, objavljena v medicinski reviji Pediatric Research marca 2016, je pokazala, da se samo ena od 16 probiotičnih tablet brez recepta popolnoma ujema s tistim, kar je izdelek oglaševal.

V nekaterih primerih se sev bakterije ni ujemal s tistim, ki je naveden na izdelku; v drugih primerih se količina bakterij v odmerku ni ujemala. Zdravnik bo imel dobro predstavo o tem, kateri izdelki najbolj natančno odražajo, kaj je dejansko v tabletki.

Poleg izbire pravih probiotikov je ključnega pomena, da so tudi varni in brez škodljivih umetnih snovi, barvil, konzervansov in alergenov. Tudi sladkorju se je treba izogibati, ker ta dodatno spodbuja rast škodljivih bakterij v črevesju. 

Bolečine v trebuščku lahko pomagate blažiti z jemanjem primernih probiotikov.
Bolečine v trebuščku lahko pomagate blažiti z jemanjem primernih probiotikov. FOTO: Adobe Stock

Probiotiki so dobre bakterije

Vaše telo vsebuje milijarde organizmov, kot so bakterije, glive in kvasovke. Večina teh organizmov je neškodljivih in mnogi pomagajo vašemu telesu pravilno delovati – tvorijo tako imenovani človeški mikrobiom.

Probiotiki so nekatere izmed koristnih 'dobrih bakterij', ki sestavljajo vaš mikrobiom. Najdemo jih lahko tudi v obliki prehranskih dodatkov, vendar se pojavljajo tudi naravno v določenih živilih.

Ta fermentirana in starana živila so polna probiotikov:

- Jogurt
- Kislo zelje
- Kombuča
- Kimchi
- Kefir
- Skuta

Vaši otroci verjetno večino probiotikov zaužijejo iz jogurta ali sadnih skut, ki jih lahko pojedo za zajtrk ali malico. Z obnavljanjem dobrih bakterij v telesu probiotiki pomagajo pri prebavi in delovanju imunskega sistema, lahko pa pomagajo tudi pri zdravljenju ali preprečevanju določenih bolezni in krepitvi imunskega sistema. 

Še posebej so koristni pri driski ali zaprtju – oboje je običajno pri otrocih, zlasti med navajanjem na kahlico. Probiotiki lahko pomagajo pri lajšanju nekaterih simptomov sindroma razdražljivega črevesa in vnetne črevesne bolezni.

Pomembno: Preden pa se odločite za uvedbo probiotikov ali pomembnimi spremembami v prehrani, se je nujno posvetovati s pediatrom ali farmacevtom. Glede na otrokovo zdravstveno stanje in potrebe vam bo strokovna oseba znala svetovati, katere probiotike vključiti v otrokovo prehrano in v kakšnih količinah uživati morebitna prehranska dopolnila. 

Vir: geisinger.org, optibacprobiotics.com, childrenscolorado.org

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855