Bibaleze.si

Kako prepoznati simptome te nevarne bolezni?

V.H.

Zdrav otrok

0
10. 09. 2020 07.58

Vsi starši želimo varovati svojega otroka, zato je še toliko pomembneje, da pravočasno prepoznate simptome te zelo nevarne bolezni, ki najbolj ogroža prav naše najmlajše. V tem primeru šteje vsaka minuta, zato berite naprej.

bolezen

Ste že slišali za bakterije po imenu menigokoki? Poznamo jih 12, od katerih jih polovica (A, B, C, W, X in Y) povzroča invazivne meningokokne okužbe, medtem ko so najranljivejša skupina prav otroci do 5. leta starosti. 

V povprečju imamo 10 do 20 okužb letno, a prepogosto spregledamo znake ene najbolj zahrbtnih in težavnih okužb, ki povzroča vnetje možganskih ovojnic in sepso. 

Meningokokni meningitis 

Meningokok (Neisseria meningitidis) največkrat zahteva življenja dojenčkov in otrok. Gre za meningokok tipa B, ki se ga starši z razlogom bojijo, saj lahko povzroči smrt ali trajne posledice, kot so amputacije okončin, slepota, gluhost in celo poškodbe možganov. 

Meningokoki povzročajo smrtno nevaren meningitis (vnetje možganskih ovojnic) in sepso (zastrupitev krvi), ki lahko že v 24 urah povzročita smrt. 

Zelo pomembno – kako prepoznati simptome te nevarne bolezni?

Meningokokni meningitis je akutna bakterijska bolezen, za katero so značilni nenadna povišana telesna temperatura, glavobol, slabost, bruhanje in otrdel vrat. Pojavi se lahko tudi nemirnost, razdražljivost zmedenost, motnje zavesti in občutljivost na svetlobo.

Za to bolezen so značilni nenadna povišana telesna temperatura, glavobol, slabost, bruhanje in otrdel vrat.
Za to bolezen so značilni nenadna povišana telesna temperatura, glavobol, slabost, bruhanje in otrdel vrat.FOTO: Shutterstock

Prvi znaki so včasih nespecifični in podobni gripi, ampak to nevarno bolezen boste prepoznali običajno po otrdelem vratu in kožnem izpuščaju v obliki drobnih podkožnih krvavitev (petehije). Če izpuščaji ne izginejo, ko pritisnete nanje, je to že vzrok za skrb. Svoj sum preverite s testom, ki ga lahko naredite doma, tako da stekleni kozarec položite čez izpuščaj, in če je viden skozi steklo, poiščite zdravniško pomoč. 

Prvi specifični znaki sepse:

- bolečine v nogah

- nenormalna barva kože

- hladne dlani in stopala

- žeja

- pikčast izpuščaj

* Pri dojenčkih je začetek okužbe počasnejši, znaki bolezni pa so lahko varljivo blagi, brez otrdelega vratu, lahko pa se pojavi izbočena mečava. Dojenček ima povišano temperaturo, je razdražljiv, zaspan in noče jesti.

Celo po preboleli bolezni lahko pri otroku ostanejo hude trajne posledice, medtem ko se je smrtnost bolezni z uporabo antibiotikov zmanjšala, a je še vedno zelo velika – do 15 %. 

Ob pravočasni diagnozi in zdravljenju z antibiotiki se bolnikovo stanje hitro začne izboljševati in praviloma se pozdravi brez trajnih posledic. 

Kako se bolezen prenaša?

Bolezen se prenaša kapljično, kar pomeni, da se širi s kihanjem in kašljanjem, zato so za prenos lahko problematični stiki z okuženim, kjer je razdalja manjša od 1 metra. Tveganje je veliko tudi pri skupni uporabi (z bolnikom) jedilnega pribora, kozarcev in podobno, tudi spanje v istih prostorih. Še huje, okužba se lahko razširi tudi v vrtcih in šolah, zato je treba takoj obvestiti vse ljudi, s katerimi je bil okuženi v stiku. Pri nekaterih so meningokoki v nosno-žrelni sluznici, in medtem ko sami ne zbolijo, lahko meningokoke prenesejo na druge. 

Invazivna meningokokna okužba napreduje zelo hitro.
Invazivna meningokokna okužba napreduje zelo hitro.FOTO: Arhiv naročnika

Kakšna sta inkubacijska doba in potek okužbe?

Invazivna meningokokna okužba napreduje zelo hitro in lahko prizadene vse starostne skupine, medtem ko so najbolj ogrožena skupina otroci do 5 let. Inkubacijska doba lahko traja od 2 do 10 dni, saj v tem času meningokoki običajno pridejo v kri. Naselijo se lahko v možganskih ovojnicah, kjer povzročajo gnojno vnetje, zaradi katerega se lahko bolniku že v nekaj urah stanje izjemno poslabša. 

Kako lahko zaščitite svojo družino?

O možnostih zaščite proti invazivni meningokokni okužbi ali morebitnih dodatnih vprašanjih se posvetujte z otrokovim pediatrom ali s svojim zdravnikom. Več informacij najdete TUKAJ.

 

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863