Seneni nahod je celo ena pogostejših težav otrok in mladostnikov, pove specialistka pediatrije in alergologinja Anja Koren Jeverica, dr. med., s Pediatrične klinike UKC Ljubljana.

"Težave se kažejo na očeh (srbečica, rdečica, zabuhle veke) oziroma na nosu (srbečica, zamašen nos, izcedek, kihanje). Lahko pa se pokažejo tudi na pljučih (kašelj, težko dihanje, piskanje)." Zaradi senenega nahoda se lahko poslabša astma. Otrok ali mladostnik je lahko tudi bolj utrujen, zaspan, ima glavobole.
Če starši pri otroku prvič opazijo takšne znake, naj obiščejo zdravnika."Senzibilizacijo, torej prisotnost protiteles, potrdimo nato po navadi s kožnimi alergološkimi testi. Občasno tudi s krvnim testom."
Alergija je napačen imunski odziv na neko snov iz okolja. V primeru senenega nahoda je to pelod različnih dreves, trav oziroma plevelov. "Zaradi nastanka posebnih protiteles se v telesu ob stiku z alergenom pojavijo znaki alergije." Med drevesi najpogosteje težave povzročajo leska, breza, jelša, jesen, oljka in cipresa. Med travami in pleveli pa trpotec, ambrozija, krišina, pelin.
Zdravnik bo predpisal antihistaminike ali kortikosteroidna pršila za nos, včasih tudi kapljice za oči. Učinek bo boljši ob rednem jemanju v času cvetenja. Če učinek ni dovolj dober, včasih pomaga zamenjava zdravila.

"V bolj trdovratnih primerih svetujemo tudi zdravljenje s tako imenovano specifično imunoterapijo," pojasni zdravnica. "Izvaja se v alergološki ambulanti. Pomeni pa zdravljenje z injekcijami ali kapljicami/tabletami za pod jezik." To terapijo torej izvajajo le pri otrocih z izrazitejšimi simptomi. Zdravnica pa pove, da v prihodnosti verjetno lahko pričakujemo še boljša zdravila za specifično imunoterapijo.
Nekaterim snovem, ki povzročajo alergijo, se je včasih mogoče izogniti. Pri pelodu to po navadi ni rešitev. "Poleg zdravil lahko pomagajo še nekateri ukrepi. V času intenzivnega cvetenja odsvetujemo izvajanje težjih fizičnih naporov na prostem. Dobro se je večkrat prhati in umivati lase. Pelodi se namreč lahko prilepijo na lase, tudi na obleko, ki jo je zato prav tako dobro večkrat oprati. Ko najbolj cveti, se odsvetuje spanje ob odprtem oknu." Pomaga lahko tudi izpiranje nosu s fiziološko raztopino.
Kar starši še lahko naredijo, je, da otrok ne izpostavljajo cigaretnemu dimu. "Ta je zelo škodljiv in lahko poslabša alergijske težave."
Zadnje čase je bilo mogoče ponekod prebrati tudi, da lahko mleko poslabša alergijske težave. A zdravnica pove, da to ni znanstveno dokazano. Prehrana brez mleka pa lahko otrokom, ki rastejo in se razvijajo, še posebej škodi, saj je to živilo zelo dober vir kalcija, ki ga telo potrebuje za kosti. To lahko vodi v slabšo kostno gostoto pri otroku, kar mu lahko povzroči težave v starejših letih.

Lahko pa določena hrana res povzroča težave. "Nekateri otroci, predvsem najstniki imajo lahko ob prej omenjenih težavah tudi težave z določeno hrano rastlinskega izvora, kot so sadje ali oreščki. In sicer se to pokaže kot srbečica v ustni votlini. Temu pojavu rečemo oralni alergijski sindrom in je posledica navzkrižnih alergenov med hrano in pelodi. Tipičen primer sta breza in jabolka. A večinoma ne nastanejo večje težave. In simptomov ni, če je hrana toplotno obdelana."
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV