Ob prehladu, gripi in drugih boleznih se imunski sistem bori, kar se lahko navzven odraža kot povišana telesna temperatura, boleče grlo, glavobol ter druge bolečine in težave. Simptomi so običajno obvladljivi in zdravje se v veliki večini primerov po določenem času povrne. Ob bakterijskih okužbah pa je včasih odziv telesa pretiran in tedaj se v kri sprostijo vnetni mediatorji, ki začnejo napadati celotno telo, organe in tkiva. Tovrstni prekomerni odziv imenujemo sepsa – življenje ogrožajoče stanje, ki ob nepravočasnem ali neuspešnem zdravljenju privede do odpovedi organov in smrti.
PREBERI ŠE: 5 napačnih odločitev, kadar ima otrok vročino
Gre za zastrupitev krvi. Vzrok sepse je namreč prisotnost bakterij oziroma drugih mikroorganizmov v krvi, ki pri dovzetnih otrocih vodi v hud sistemski vnetni odziv organizma – SIRS (systemic inflammatory response syndrome) – na mikroorganizme ter njihove toksine in presnovke. SIRS, ki se kaže s podobnimi kliničnimi znaki in simptomi, kot jih vidimo pri sepsi, se lahko pojavi tudi v neinfekcijskih okoliščinah, na primer pri hudi poškodbi, opeklini ali ob kroničnih imunskih boleznih in hudih imunsko posredovanih boleznih, kot so pri otrocih na primer Kawasakijeva bolezen, sindrom aktivacije makrofagov ali MIS-C (multisystemic inflammatory syndrome in children), ki je povezan s prebolelim covidom-19, je naštela specializantka pediatrije Petra Prunk Križanec, dr. med., s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja v UKC Ljubljana.
Bolj ogroženi so novorojenčki, mlajši in dolgotrajno bolni otroci
Obolevnost otrok zaradi sepse se po različnih regijah sveta zelo razlikuje. V ZDA se denimo pojavi pri enem na tisoč otrok. V razvitem svetu je izjemno redka s pojavnostjo med enim in štirimi na tisoč novorojenčkov, pri čemer je tveganje večje pri mlajših in otrocih s slabšim imunskim sistemom. Med otroki, ki so v osnovi zdravi, so bolj ogroženi nedonošenčki in novorojenčki do starosti 30 dni ter dojenčki in majhni otroci, stari okoli dve leti.
PREBERI ŠE: Zakaj se pri dojenčku pojavijo trebušni krči in kako jih ublažiti?
Za hude okužbe in razvoj sepse so v vseh starostnih obdobjih posebej ranljivi ogroženi otroci z oslabljenim imunskim sistemom, bodisi s prirojenimi imunskimi pomanjkljivostmi bodisi z rakavimi obolenji, otroci, zdravljeni z zdravili, ki zmanjšujejo imunost (kemoterapevtiki, biološka zdravila, imunosupresivi), in otroci brez vranice. "Pogosteje za sepso zbolevajo tudi otroci, ki so zdravljeni v enotah za intenzivno nego in terapijo, otroci z znotrajtelesnim umetnim materialom (znotrajžilni katetri, stalni urinski katetri, umetne srčne zaklopke, ventrikulo-peritonealna drenaža itd.) in otroci s pridruženimi hujšimi kroničnimi boleznimi," je opozorila specializantka pediatrije.

Razlogov za pojav sepse je več, gre pa za bakterijsko okužbo. Pri predhodno zdravih dojenčkih in otrocih so najpogostejši povzročitelji pnevmokok, meningokok in hemofilus influence tipa B pri otrocih, ki niso cepljeni. "Povzročitelji sepse pri otrocih se razlikujejo med starostnimi skupinami in glede na pridružene bolezni. Pri novorojenčkih in otrocih, mlajših od treh mesecev, so najpogostejši povzročitelji tako imenovane po Gramu negativne bakterije (zlasti Escherichia Coli) in streptokoki skupine B. Pri otrocih z znotrajžilnimi katetri so najpogostejši povzročitelji po Gramu pozitivne bakterije (zlasti koagulazno negativni stafilokoki). Pri imunokompromitiranih otrocih so lahko povzročitelji sepse tudi bakterije, ki niso pogoste povzročiteljice okužb, kot je bakterija Pseudomonas aeruginosa," je naštela.
PREBERI ŠE: Tako je treba ukrepati ob vročinskih krčih
Simptomi so nespecifični in potek je hiter. Ključno je hitro ukrepanje
Simptomi in znaki sepse so nespecifični ter se hitro razvijajo. "Sepsa se pri otroku kaže kot povišana ali znižana telesna temperatura, mrzlica, spremenjeno obnašanje (zaspanost, zmedenost, razdražljivost ali celo koma), bolečine, prebavne težave, kot so bruhanje, driska in bolečine v trebuhu, kožni izpuščaj, povišana srčna frekvenca, povišana frekvenca dihanja. Ob napredovali sepsi se izražajo kot znižan krvni tlak in znižana srčna frekvenca," je opisala dr. Petra Prunk. Znaki sepse: – vročina nad 38 stopinj Celzija in/ali mrzlica, Če opazite zgoraj naštete znake, je nujna hitra zdravniška pomoč.
– izbočena mečava pri dojenčkih,
– težave z dihanjem ali pospešeno dihanje,
– nereden srčni utrip,
– bolečine,
– zastoj odvajanja urina,
– spremembe barve kože (bledica, modrikavost),
– kožni izpuščaji,
– zaspanost, omotičnost, otopelost,
– razdraženost ali neutolažljiv jok,
– zmedenost,
– težave pri hranjenju in pomanjkanje teka,
– bruhanje in driska.
Starši morajo biti pri otroku pozorni zlasti na spremenjeno obnašanje, pri dojenčku pa na spremenjen ali neutolažljiv jok, zavračanje hranjenja, znake dihalnega napora, stokanje, spremenjeno barvo kože in slabše odvajanje urina. V takih primerih morajo takoj poiskati zdravniško pomoč. "Otrok s sumom na sepso sodi v bolnišnico, kjer bodo po natančnem kliničnem pregledu odvzete kužnine (kri, urin, po potrebi možganska tekočina, različni brisi) za laboratorijske in mikrobiološke preiskave in opravljene slikovne preiskave in kjer bodo glede na klinično sliko pričeli zdravljenje," je poudarila.
Zdravljenje se vselej začne v bolnišnici z antibiotiki, v redkih primerih hude sepse oziroma septičnega šoka in odpovedi organov ob sepsi pa je potrebno zdravljenje v enoti za intenzivno nego in terapijo otrok. Včasih gre na srečo seveda za lažen preplah, saj je lahko klinična slika tudi drugih, manj nevarnih okužbah in boleznih včasih podobna sepsi, in otroke ob sumu v bolnišnico nemalokrat sprejmejo predvsem zaradi opazovanja in pravočasnega ukrepanja.

Sepso je mogoče preprečevati z ustrezno higieno in s cepljenjem ter jo zdraviti z zgodnjim odkrivanjem. "Rutinsko cepljenje dojenčkov proti bakteriji Haemophilus influenzae tipa B in cepljenje proti pnevmokoknim okužbam sta pri otrocih dramatično zmanjšala pojavnost hudih okužb in s tem tudi seps, povzročenih zaradi omenjenih mikroorganizmov," je izpostavila specializantka pediatrije. Zato je priporočljivo, da so vsi otroci cepljeni po cepilnem programu, ob priporočeni starosti pa svetujejo tudi neobvezno cepljenje proti pnevmokoknim okužbam, ki najbolj ogrožajo otroke v drugem in prvem letu starosti. Sepso, povzročeno z bakterijama hemofilus influence in pnevmokokom, namreč pri otrocih tudi pri nas že vrsto let preprečujejo s cepljenjem proti pnevmokoknim okužbam, ki se izvaja kot priporočeno za vse otroke od dopolnjenega tretjega meseca starosti.
Posledice so lahko tudi trajne
Okrevanje otroka po sepsi je odvisno od poteka in pričetka zdravljenja, odziva na zdravljenje, povzročitelja sepse in pridruženih otrokovih bolezni. Posledice bolezni so različne. Tveganje za ponovitev je pri zdravih otrocih majhno, pogostejša je vnovična pojavnost sepse pri otrocih s pridruženimi boleznimi, zlasti pri otrocih s prirojeno ali pridobljeno okvaro imunosti. Otrok lahko sicer po preboleli sepsi živi povsem normalno življenje brez dolgotrajnih posledic, lahko pa sepsa vodi v začasno ali trajno odpoved različnih organov, kot so ledvice, jetra in osrednje živčevje. Tedaj ostanejo dolgotrajne posledice, v najbolj tragičnih primerih se lahko sepsa konča tudi s smrtjo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV