Lahko recimo pomislite na trebušne krče oziroma kolike, če sicer zdrav in čez dan zadovoljen dojenček joka več ur skupaj, več dni zapored in predvsem popoldne in zvečer. Jok je intenziven, neutolažljiv in dolgotrajen. Dojenček se zvija, krči, napenja, steguje nogice, ima vetrove in na trenutke postaja rdeč v obraz. Trebušni krči se lahko začnejo pojavljati pri nekje treh tednih starosti, izzveneti pa bi morali do tretjega meseca. Hude kolike lahko vsaj za krajši čas omilite s povijanjem, nošenjem na trebuščku ali z masažo trebuščka. Zdravnika pa je treba obiskati, če jih denimo spremlja povišana telesna temperatura, bruhanje ali driska, če dojenček ne pridobiva na teži, če nima apetita, če je bled, če opazite spremembe na koži, če je na splošno bolj razdražljiv skozi cel dan. Skratka, ob drugih spremljevalnih bolezenskih simptomih.
Včasih se novopečeni starši "ustrašijo" tudi čudnega blata in tudi njegove količine. Mekonij, prvo blato, je gosto in črno, na videz spominja na nafto. Po nekaj dneh začne novorojenček izločati rumeno in vodeno blato, včasih je lahko vsaka njegova plenička pokakana. Po uvajanju goste hrane pri okoli šestih mesecih naj bi blato postalo vse bolj "normalno", pa tudi odvajanje bolj redno. V bistvu pa je malo stvari, ki bi vas morale skrbeti glede odvajanja. Namreč, skoraj vse je popolnoma v redu - barva blata je lahko rumena, zelena ali rjava, blato je lahko tudi zelo mehko. Zaradi izločanja blata načeloma ni treba obiskati zdravnika, če je dojenček sicer zadovoljen in če lepo napreduje. Priporočljiv pa je obisk pediatra, če v izredno mehkem blatu opazite sluz, predvsem če traja več dni, in če ima dojenček napet in boleč trebušček, pa tudi, če opazite kri v blatu, ki je lahko tudi znak alergije. Sama se spominjam, kako sem pri prvem otroku nekega dne opazila "črne podančice" v blatu mojega enoletnika. Po pogovoru s patronažno sestro sva ugotovili, da so bile "podančice" samo vlaknine banane, ki jih je sin jedel prejšnji dan.
Dojenčki tudi polivajo in včasih bruhajo. Njihova prebava se še razvija in imajo majhen trebušček. Vzrok je lahko tudi v pretiranem hlastanju med hranjenjem, ko dojenček poleg mleka pogoltne še nekaj zraka, nato pa izloči višek. Pomembno je, da dojenček ne bruha v loku, da gre za majhne količine, ki jih lahko denimo obrišete z enim ali dvema odrezkoma papirnate brisače, da lepo napreduje v teži ... Da je v osnovi zadovoljen. Ključno pa je, da mu po vsakem hranjenju "podrete kupček". Dojenček ima lahko tudi vnetje oči. Takrat mu jih izpiramo s fiziološko raztopino, lahko tudi z materinim mlekom. Če se stanje ne izboljša, obiščite pediatra.
Dojenčki imajo občutljivo kožo in zato so pri njih pogosti kožni izpuščaji, ki pa večinoma minejo sami od sebe. Po rojstvu se novorojenčkova koža čisti in lahko se pojavijo nekakšne akne zaradi prenosa materinih hormonov ob rojstvu. Nikar se jih ne dotikajte niti jih ne iztiskajte. Dojenček ima lahko izpuščaje zaradi vročine, včasih ima lise in luske, saj se njegova koža hitro obnavlja, izpuščaj pa je lahko tudi posledica pika žuželke. Pediatru je treba, če izpuščaje denimo spremlja visoka vročina.

Na glavici se lahko večkrat pojavijo temenca; takrat pomaga, če lasišče masiramo z mehko krtačo ali ga pred kopanjem natremo z otroškim, oljčnim ali mandljevim oljem, nato pa operemo z nežnim šamponom za dojenčke in po kopanju dobro osušimo. Pogosta težava pri dojenčkih je tudi plenični izpuščaj, ob katerem je priporočljivo še bolj pogosto menjati plenico in uporabiti zaščitno kremico za hitrejše celjenje in lajšanje tegob. Ko je le mogoče, naj bo dojenček brez plenice. Jaz sem svoje tri čez dan večkrat puščala brez plenice, ko so denimo ležali na brisači na tleh in se igrali. Če se je zgodila "nesreča" sem za njimi pač pospravila in jih umila, ritka pa je bila zatem lepo prezračena.
Malce povišana telesna temperatura nekaj čez 37 stopinj Celzija je pogosta pri dojenčkih. Ne odlašajte pa z obiskom pediatra, če pri najmlajših, predvsem pod pol leta starosti, vztraja pri 38, 39 stopinjah Celzija. Načeloma sicer velja, da se vročina zbija z zdravili, ko doseže okoli 38,5 stopinje Celzija. Če povišana temperatura pri dojenčku vztraja, če je pretirano zaspan, če odvrača hrano in pijačo, se je seveda pametno obrniti na pediatra, pa tudi, ko temperaturo nad 39 stopinj Celzija spremljajo druge težave, kot so na primer tresavica, driska ali izpuščaji. Predvsem je pomembno, kako se otrok počuti ob vročini, in sicer načeloma ni razloga za preplah, če je kot običajno živahen, če se dobro počuti, če dovolj je in pije, če mokri pleničko.
Vedno se lahko posvetujete s patronažno sestro ali pediatrom, če vas skrbi, in je tudi prav, da se. Kot mamica treh sem tudi sama včasih peljala otroka na pregled k pediatru, pa se je po pregledu na srečo izkazalo, da je vse v redu. Denimo, ko se mi je še ne enoletni sin zdel bolj razdražljiv kot ponavadi ali ko je že starejši tožil o bolečinah v ušesku ali v trebuščku. A pediater mi je vselej dejal, da je bolje pogledati in se prepričati, da je vse v redu, kot da bi izpustili pregled, pa bi se morda pozneje izkazalo, da bi bilo treba prej k zdravniku. Skupni imenovalec je - načeloma ni potrebna zdravniška pomoč, če je dojenček zadovoljen, če je videti zdrav, če pridobiva na teži, če se lepo razvija, če ima normalen apetit ... Skratka, če ob "čudnem pojavu" ne opazite drugih težav. Dojenčka je potrebno pripeljati k zdravniku na pregled, če ima katerega od naslednjih znakov (Vir: Vodnik Nijz o nosečnosti, porodu in zgodnjem starševstvu "Pričakujemo dojenčka"): → če neutolažljivo joče, več kot običajno, posebno, če joče z visokim glasom oziroma če je zaradi pogostega joka izmučen in le še stoka,
→ če odklanja hranjenje več kot šest ur podnevi,
→ če je pretirano zaspan, ga težko zbudite in je tudi potem, ko je zbujen, apatičen ali nezainteresiran za okolico ali pa je zelo razdražljiv in jokav,
→ če pospešeno ali zelo plitvo diha, se mu pri dihanju širijo nosna krila, ugrezajo medrebrni prostori in kotanja nad in pod prsnico,
→ če stoka,
→ če ima povišano temperaturo (odvisno tudi od splošnega počutja in drugih bolezenskih znakov): pri zdravniku se zglasite, če ima novorojenček ali dojenček, mlajši od treh mesecev, povišano temperaturo, ali če ima dojenček, mlajši od šestih mesecev, temperaturo nad 39°C, oziroma, če ima otrok katere koli starosti temperaturo nad 40°C,
→ če ima izbočeno ali udrto veliko mečavo,
→ če ima spremenjeno barvo kože (izrazita bledica, modrikasta koža in sluznice ali močno pordela koža),
→ če ima pikčaste krvavitve po koži ali druge nenavadne izpuščaje,
→ če močno bruha ali če bruha v loku,
→ če odvaja obilno tekoče, sluzasto ali krvavo blato.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV