Čezmerna prehranjenost in debelost pri otrocih in mladostnikih sta pomemben javnozdravstveni problem Slovenije. Čeprav se delež otrok in mladostnikov, ki so čezmerno prehranjeni oziroma debeli, trenutno več ne povečuje, je delež otrok, katerih zdravje je ogroženo zaradi debelosti, prevelik, pojasnjujejo slovenski strokovnjaki.
Sladkorna bolezen pri otrocih
Sladkorna bolezen tipa 1 je najpogostejša oblika sladkorne bolezni, ki se pojavi pri otrocih: od 90 do 95 odstotkov otrok, mlajših od 16 let, ki imajo sladkorno bolezen, ima to vrsto sladkorne bolezni. Nastane zaradi nezmožnosti trebušne slinavke za proizvodnjo inzulina.
Sladkorno bolezen tipa 1 uvrščamo med avtoimune bolezni, kar pomeni stanje, ko imunski sistem telesa napada lastna tkiva in organe. Pri sladkorni bolezni tipa 1 so celice trebušne slinavke, ki proizvajajo inzulin, uničene. Tako kot pri odraslih vzrok za sladkorno bolezen pri otrocih še vedno ni jasen.

"Lasten imunski sistem napade ravno tiste celice v telesu, ki izločajo inzulin. To sicer delajo glede na potrebo, se pravi glede na to, koliko je sladkorja v krvi. Same znajo izmeriti njegovo količino in na podlagi tega zelo natančno izločiti ravno toliko inzulina, kot ga potrebujemo. Sladkor je v telesu res natančno uravnavan. A iz nekega nam neznanega vzroka telo včasih prepozna te celice kot sovražne in jih napade. Klinična slika sladkorne bolezni tipa ena se pojavi, ko uniči 95 odstotkov teh celic" je o sladkorni bolezni tipa 1 povedal prof. dr. Tadej Battelino, dr. med., specialist pediatrije in subspecialist pediatrične endokrinologije, diabetologije in bolezni presnove.
Kakšni so simptomi sladkorne bolezni tipa 1 pri otroku?
Glavni simptomi so enaki kot pri odraslih. Običajno se pojavijo v razmaku nekaj tednov.
"Prvi znaki so, da je otrok žejen, veliko lula, začne tudi izgubljati telesno težo," pravi prof. dr. Battelino. "Če v tem trenutku ne pride do zdravnika, se stanje začne zapletati. V krvi se začne nabirati vodikov ion in kri se zakisa. Otrok začne težko dihati in je vedno bolj bolan. Razvije se tako imenovana ketoacidoza, ki je ponekod smrtno nevarna, v Sloveniji pa smrtnega izida nismo imeli v zadnjih 47 letih. Kar se tega tiče, smo v vrhu sveta," je pojasnil strokovnjak.

Kako poteka zdravljenje?
Sladkorno bolezen tipa 1 zdravimo predvsem z inzulinom in merjenjem glukoze v krvi, pri čemer je inzulinska terapija vedno prilagojena starosti otroka. A zelo pomemben in neizogiben del zdravljenja sta prav pravilna prehrana diabetikov in redna telesna dejavnost.
Redna telesna dejavnost se je namreč izkazala kot eden najpomembnejših dejavnikov za odložitev in zmanjšanje obsega poznejših zapletov bolezni. Številne klinične študije so pokazale, da otroci in mladostniki s sladkorno boleznijo tipa 1, ki redno telovadijo, potrebujejo manj inzulina za enako raven nadzora presnove.
Sedeči način življenja, prekomerna telesna teža in neustrezna prehrana sodijo med ključne dejavnike tveganja za nastanek sladkorne bolezni, zato je izjemno pomembno redno ukvarjanje s športom, ki je eden najpomembnejših ukrepov pri zdravljenju in uravnavanju sladkorne bolezni tako pri tipu 1 kot diabetes tipa 2.
Prehrana pri otrocih s sladkorno boleznijo
Ne glede na to, ali gre za tip 1 ali 2, je še posebej pomembna pravilna prehrana s tremi glavnimi obroki in dvema malicama na dan. Prehrana mora biti bogata z vlakninami in ogljikovimi hidrati. Zelena zelenjava, mlečni izdelki, fižol in različne vrste čičerike, tuna, losos in jagodičevje so zagotovo na vrhu kakovostne prehranske piramide.
Sladkarije niso prepovedane, dovoljene so v zmernih količinah. V prehrani se lahko uporabljajo tudi različna nadomestna sladila. Da bi bolnike motivirali k pravilnemu prehranjevanju, diabetologi poudarjajo, da prepovedanih živil ni. Velja pa poudariti, da se je dobro izogibati ocvrti hrani, sladkim, obarvanim gaziranim pijačam, belemu kruhu in pecivu, težkim tortam, mastnemu mesu, jedem z močnimi začimbami.

Redna telesna dejavnost
Za dobro obvladovanje bolezni je zelo pomembno tudi udejstvovanje v različnih športnih dejavnostih. Raziskave so pokazale, da je redna vsakodnevna telesna dejavnost eden najpomembnejših dejavnikov, s katerim lahko ljudje s sladkorno boleznijo dolgoročno vzdržujejo dobro stanje bolezni.
V dobro natreniranih mišičnih celicah se glukoza s pomočjo inzulina hitreje in lažje izkoristi in porabi za energijske potrebe. Poleg tega je telesna dejavnost, ki je v skladu s starostjo, spolom in zmožnostmi otroka, pomembna ne le za fizično, ampak tudi za psihično zdravje otroka.
PREBERI ŠE: Vpliv prehrane na sladkorno bolezen in nadzor krvnega sladkorja
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV