Bibaleze.si

Zakaj sadja ni dobro uživati preveč?

L. E.

Zdrav otrok

0
29. 05. 2020 11.45

Smuti je trenutno priljubljen napitek. Deluje zdravo, še posebej, če mu niso dodane nezdrave sestavine. Z uporabo mešalnika je mogoče naenkrat pojesti kar veliko sadja. V smuti pa je mogoče vključiti tudi zelenjavo (špinačo, korenje …). Marsikateri starš le tako otroka prepriča, da jo nekaj zaužije. Sadje in zelenjava sta res zdrava. Toda prehranska strokovnjakinja Andreja Širca Čampa svetuje, da ju v obliki smutija otroku ponudimo le občasno, bolj za posladek.

Smuti

Raje kot smuti prehranska strokovnjakinja Andreja Širca Čampa z ljubljanske Pediatrične klinike svetuje, da otroku ponudimo cele kose sadja. Povsem v redu je tudi, če jih narežemo na koščke, da lahko denimo jabolka ali hruške vmešamo k jutranjim kosmičem.

Ko pa sadje zmeljemo v smuti, že opravimo del procesa prebave. "Ko smo sadje zmleli, smo ga že delno razgradili. Zaradi tega hitreje preide iz želodca v dvanajstnik, kar povzroči nekajkrat hitrejšo presnovo. Posledica je hiter dvig glukoze v krvi ter nato njen še hitrejši padec. Če bi otroku smuti denimo pripravili za zajtrk, bi bil že na poti v šolo spet lačen, hlepel pa bi predvsem po sladkorju, denimo čokoladi." V spodnji povezavi si preberite, kakšen je po mnenju prehranske strokovnjakinje bolj zdrav zajtrk, ki ga lahko ponudimo otroku.

V obliki smutija je mogoče hkrati zaužiti kar precej sadja. "Že eno jabolko in hruško je naenkrat težko pojesti. Ni pa ju težko popiti v obliki smutija," pove strokovnjakinja.  To pomeni, da lahko z enim napitkom zaužijemo kar veliko energije. Z uživanjem sadja pa v nobenem primeru ni dobro pretiravati. "Govorimo – če jemo veliko sadja in zelenjave, smo zdravi." A gre za posploševanje. "Zdravi smo, če uživamo veliko zelenjave. Če uživamo veliko sadja, pa se moramo denimo več gibati." To pa zato, da lahko porabimo več energije. Predvsem je torej treba paziti, da uživamo dovolj različne zelenjave.

Bolje je otroku ponuditi sadje v kosu. Mletje že opravi del procesa prebave, zato je presnova prehitra.
Bolje je otroku ponuditi sadje v kosu. Mletje že opravi del procesa prebave, zato je presnova prehitra.FOTO: Shutterstock

Zakaj sadja ni dobro uživati preveč? Ker vsebuje sladkor. Andreja Širca Čampa poudarja, da namerava Svetovna zdravstvena organizacija z letom 2020 za otroke celo zmanjšati odstotek zaužitega sladkorja, ki naj bi še veljal za primeren. Svetovali bodo, da otroci ne zaužijejo več kot pet odstotkov sladkorja glede na skupen dnevni energijski vnos. "To je malo. Če imamo otroka v vrtcu – že če mu zjutraj na kruh namažemo marmelado ali med, bo dovolj." Svetovna zdravstvena organizacija tudi povsem odsvetuje vnos sladkorja v tekoči obliki, torej v obliki sladkih pijač. "Te namreč le povečujejo željo po sladkem." Otrok si bo želel le še več sladkorja.

Prehranska strokovnjakinja nekoliko strogo doda, da je smuti domislek, ki podpira našo lenobo. "Dobri so le za zelo majhne otroke – dojenčke, ki še nimajo razvitega žvekalnega refleksa in ne morejo pojesti celega koščka sadja. Ter za tiste, ki morda zaradi izpadanja zob ali kakšnih drugih razlogov ne morejo več žvečiti oziroma gristi." Lahko je smuti tudi bolj zdrav nadomestek obroka, ko smo denimo na poti in do česa drugega bolj zdravega ne moremo priti.

Prav tako ne smemo misliti, da je otrok za ta dan dobil dovolj vitaminov in mineralov, če je zaužil smuti iz sadja ter morda še nekaj zelenjave. To ne pomeni, da je v redu, če nato za kosilo poje hamburger in za večerjo ocvrt krompirček. Smuti ne more nadomestiti običajnega vnosa sadja in še posebej ne zelenjave.

Smuti ne more nadomestiti običajnega vnosa sadja in zelenjave. Lahko je le občasen posladek.
Smuti ne more nadomestiti običajnega vnosa sadja in zelenjave. Lahko je le občasen posladek.FOTO: Shutterstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855