Ena najbolj alarmantnih težav, ki jih prinaša sonce, je seveda toplotni udar, o katerem bi morali biti starši čim bolje in pravočasno obveščeni. Sončna opeklina je burna reakcija celotnega organizma na prekomerno izpostavljanje soncu. Lahko se zgodi hitro, še posebej, če je otrok aktiven na soncu, pogostejša pa je tako imenovana pozna sončna kap, ki se pojavi nekaj ur po bivanju na vročini – pred spanjem ali med prvim spanjem.
Zgodnja reakcija je zelo burna: otrok ima nenadoma vrtoglavico in slabost, pogosto bruha in postane zaspan. Tudi starejši otroci so lahko vznemirjeni, skoraj vedno so prisotni glavoboli. Otrok je oblit z znojem, roke in noge ima sprva tople, če se ne umakne s sonca, pa postanejo mrzle in se tresejo. Telesna temperatura je lahko normalna, običajno pa je povišana. Manjši kot je otrok, bolj izraziti so simptomi in večja je nevarnost zapletov. Ko pretiravate s sončenjem, lahko tudi izgubite zavest, kar se pogosteje dogaja pri mladostnikih.

Pri pozni sončarici se simptomi pojavljajo počasneje, so manj izraziti, a trajajo dlje. Otroci so vroči, zardeli, čeprav niso na soncu. Videti so, kot da bi jih počil virus, zato so mamice in očetje pogosto zmedeni, češ da gre za okužbo. Malčki so zelo razdražljivi – jokajo na videz brez razloga, starejši otroci pa imajo običajno slabost (včasih tudi bruhanje), spremenljivo razpoloženje in nespečnost. Praviloma je telesna temperatura povišana.
Kako zaščititi otroka pred sončarico?
Otroka ne izpostavljajte soncu: če gre za zgodnjo in močno sončno opeklino, je treba otroka najprej skriti pred soncem, po možnosti v klimatiziran prostor ali vsaj v zatemnjen in dobro prezračen prostor ali stanovanje.
Otroka oprhajte z mlačno vodo: nato ga brez brisanja pustite, da se posuši. Dajte mu veliko tekočine: za otroka s sončno kapjo je nujna ohlajena brezalkoholna pijača (čaj, sok ali navadna voda). Ne dajajte velike količine tekočine naenkrat, ampak pogosteje po malem, še posebej, če je otrok bruhal.
Dajte mu zdravilo: če je telesna temperatura še vedno visoka, je treba malčku dati eno od zdravil za zniževanje temperature.

Počitek: otrok mora počivati naslednjih nekaj ur. Idealno bi bilo, da malo zadrema. Seveda je treba med spanjem nadzorovati telesno temperaturo, v primeru novih skokov pa ponoviti terapijo z zdravilom proti visoki temperaturi. Zdravilo lahko ponovite štiri ure po prejšnjem odmerku. In če je minilo manj časa, ponovite tuširanje z mlačno vodo.
Kako preprečiti sončne opekline?
Najpomembneje je izogibanje izpostavljanju soncu med 10. in 17. uro. Otrok naj bo dobro zaščiten, torej ga namažite z zaščitno kremo in mu na glavo nadenite kapo. Dodatna ustrezna zaščita (skupaj z zaščitno kremo) je tudi navadna bela svetla majica, ki bo zaščitila najbolj izpostavljene dele telesa.
Otroku je treba pogosto ponuditi tekočino (tudi ko je ne prosi), najbolje vodo in ne prehladno, pa tudi lažjo hrano, razdeljeno na več manjših obrokov, ki temelji na veliko sadja in zelenjave. Prostore, v katerih se zadržujejo otroci, obvezno ohladite na sprejemljivo temperaturo.
Pazite se toplotnega udara!
Če je koža rdeča, suha in vroča ne samo na glavi, ampak tudi po celem telesu, otrok pa ima povišano temperaturo (lahko tudi nad 40 stopinj), lahko pride do toplotnega udara. To je življenjsko nevarno stanje, zato je treba takoj poklicati rešilca. Do prihoda pomoči je treba otroka sleči in previdno umiti s krpo, namočeno v mlačno vodo. Tekočino mu dajemo le, če je pri zavesti in ne bruha.
Vir: miss7mama
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV