Bibaleze.si

Steklenični karies ali gniloba mlečnih zob

Urška Šavli dr. dent. med.

Zdrav otrok

0
17. 05. 2022 08.07

Karies zgodnjega otroštva (KZO ali steklenični karies) je zelo pogosta okužba pri otrocih, mlajših od šestih let, ki nastane zaradi prenosa bakterij Streptococcus mutans in laktobacilov, običajno od matere.

zobje

Karies je najpogostejša nalezljiva bolezen na svetu – ima ga skoraj vsak človek. Čeprav lahko karies s primerno prehrano, skrbno higieno, rednimi obiski zobozdravnika in uporabo fluoridov preprečimo, vseeno prizadene milijone otrok in jih spremlja v odraslo dobo. Zaradi kariesa otroci in odrasli trpijo bolečine in jih je strah posegov pri zobozdravniku.

Karies je najpogostejša nalezljiva bolezen na svetu.
Karies je najpogostejša nalezljiva bolezen na svetu. FOTO: osebni arhiv

VZROK NASTANKA

Karies nastane zaradi bakterij, ki tvorijo zobni plak (zobne obloge). Ko uživamo enostavne ogljikove hidrate (sladkor), bakterije sladkor pretvarjajo v kislino. Viri sladkorja včasih niso samo sladkarije, ampak tudi sladke pijače, mlečna formula (umetno mleko) in gazirane pijače. Poskusite popiti pol kozarca malinovca ali druge sladke pijače in v ustih boste imeli čez nekaj minut kisel okus. Ta kislina nastane v ustih vsakič, ko pojemo ali popijemo kaj sladkega, in v njih vztraja do 20 minut. 

Kislina počasi, a vztrajno topi sklenino oziroma zunanjo plast zoba. Temu procesu se reče demineralizacija. Ko se sklenina počasi topi, v luknjico prihajajo bakterije, ki še dodatno uničujejo zob. Ko gniloba napreduje v zobovino (dentin), karies označimo kot napredovani.

Karies nastane zaradi bakterij, ki tvorijo zobni plak (zobne obloge).
Karies nastane zaradi bakterij, ki tvorijo zobni plak (zobne obloge).FOTO: Shutterstock

Steklenični karies je gniloba na zgornjih mlečnih zobeh, predvsem sekalcih, ki nastane zaradi nočnega hranjenja po steklenički, v kateri je sladka pijača (mlečna formula, sladkan čaj, sok). Ponoči se tok sline zmanjša in zato slabše spira zobke, bakterije pa dobijo več sladkorja in proizvedejo več kisline. 

PREPREČEVANJE NASTANKA KARIESA

Svetujem vam, da otroka čim prej navadite na pitje vode ali nesladkanega čaja iz kozarčka. Ponoči in pred spanjem mu ne dajajte mlečne formule, soka ali kravjega mleka. Pomembno je redno natančno in temeljito umivanje zob z mehko krtačko in majhno količino zobne paste s 1000ppm fluorida (1500 ppm pri starejših od šestih let). 

Fluoridi so sestavine zobne paste, ki se vgradijo v sklenino zob in jo napravijo odpornejšo proti kislinam. Otrokom naj starši pomagajo pri umivanju zob do dopolnjenega sedmega leta, saj si do takrat niso fizično sposobni dovolj dobro umiti zob. Pomembni so tudi obiski pri zobozdravniku, ki zazna prve spremembe na sklenini in opozori na posebno nego na tem področju.

Otroka čim prej naučite piti iz kozarčka.
Otroka čim prej naučite piti iz kozarčka. FOTO: Shutterstock

ZDRAVLJENJE

Pri začetnem kariesu se lahko lezija zaustavi s skrbno higieno, topikalno aplikacijo fluoridov in spremembo prehrane. Če je karies napredoval, ga je treba oskrbeti z zalivko (plombico). Zdravi zobje so popotnica za vse življenje in dobre higienske navade bo otrok prenesel tudi v odraslo dobo.

Vir: Wikipedia, American dental association (ADA)                        

Pripravila: Urška Šavli, dr. dent. med.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863