Zakaj otroci lažje rešujejo naloge, kadar pred tem telesno telovadijo?
Odgovor na to vprašanje je podal znanstvenik Charles Hillman z ameriške Univerze Urbana-Champaign v Illinoisu. V njegovi raziskavi je sodelovalo 20 otrok, ki so bili stari okoli deset let. Polovica otrok je morala pred reševanjem nalog 20 minut hoditi in vzdrževati utrip pri 60 % najvišje vrednosti, medtem ko je druga polovica otrok mirno sedela. Hillman je otrokom nato na glave namestil elektrode in meril njihovo možgansko aktivnost, medtem ko so morali otroci povedati, v katero smer je usmerjena srednja od petih puščic. Pri lažji in preprostejši različici naloge so vse puščice kazale v isto smer, medtem ko je pri zahtevnejši nalogi vsaka od puščic kazala v svojo smer. Rezultati raziskave so pokazali, da je polovica otrok, ki so pred izvajanjem testa telovadili, oddalo več t. i. možganskih valov P3, ki se pojavijo v možganih, ko smo postavljeni pred določeno odločitev. Rezultati otrok, ki so se pred testom gibali, so bili za kar 10 odstotkov boljši, večja pa je bila tudi njihova P3-aktivnost. To dokazuje, da so otroci iz prve skupine o odgovoru premislili temeljiteje kot otroci iz druge skupine ter posledično dosegli boljše rezultate.

Prve raziskave, ki so dokazale, da telesna vadba pozitivno vpliva na delovanje otrokovih možganov, so potekale pred skoraj 20 leti. V raziskavi iz leta 2003, je znanstvenica Ingegerd Ericsson z Univerze v Malmöju dokazala, da porabljanje kalorij pri telovadbi koristi zdravju otroka in tudi delovanju njegovih možganov, zato je prav, da imajo otroci v šoli poleg ostalih učnih ur tudi ure športne vzgoje, pri katerih se gibajo in telovadijo. V projekt Bunkeflo je vključila 251 otrok iz prve šolske triade. Rezultati raziskave so pokazali, da so se motorične sposobnosti tistih učencev, ki so imeli več telovadbe, bistveno izboljšale. Izboljšali so se v različnih tehnikah gibanja, npr. pri poskakovanju, stanju na eni nogi, metanju žoge ipd., hkrati pa je presenetilo dejstvo, da sta se znatno izboljšala tudi njihova koncentracija in delo med poukom. Otroci, ki so več telovadili, so tudi bolje brali in pisali, uspešnejši so bili pri reševanju matematičnih nalog in računanju. Imeli so tudi precej boljše ocene od druge skupine otrok, ki so telovadili manj od njih. Učitelji so tudi potrdili, da so bili otroci, ki so več telovadili in se gibali, med poukom bolj osredotočeni in mirnejši od drugih otrok.
Dobra telesna pripravljenost pa ne vpliva le na delovanje in velikost možganov pri otrocih, temveč tudi na dober spomin. Če si torej želite, da bi bili vaši otroci pravi mali učenjaki, poskrbite, da se bodo tudi vsak dan dovolj gibali. Namesto za poležavanje pred televizijskimi ali mobilnimi ekrani proste konce tedna izkoristite za razne izlete, pohode in aktivnosti na prostem. Tako boste poskrbeli za fizično zdravje in počutje celotne družine, hkrati pa bodo vaši možgani bolje delovali in nabrali boste kar nekaj energije, s katero boste čez teden bolj osredotočeni na službo, otroci pa na šolske obveznosti.
Vir: Science Illustrated, slovenska izdaja
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV