Bibaleze.si

Kako otroku pojasniti Downov sindrom?

S.B.

Zdrav otrok

0
23. 04. 2023 05.00

Osebe z Downovim sindromom kažejo vrsto posebnosti, ki jih je posamezne mogoče včasih opaziti tudi pri drugih ljudeh, vendar so vse skupaj značilne za sindrom. Duševne zmožnosti otrok z Downovim sindromom so sicer ovirane, vendar so bile v preteklosti pogosto podcenjene.

downov sindrom

Kaj je Downov sindrom?

Downov sindrom je skupen izraz za kromosomsko nepravilnost, pri kateri ima 21. par kromosomov v človeški celici tri kromosome namesto dveh. Pojav tretjega kromosoma na 21. paru kromosomov imenujemo tudi trisomija enaindvajset. Ljudje, ki imajo dodatni tretji kromosom na 21. paru kromosomov, imajo posebne telesne in umske značilnosti.

Kakšne so te značilnosti?

Pri Downovem sindromu je upočasnjen tako telesni kot  duševni razvoj. Otroci z Downovim sindromom so bolj tihi, redko jočejo in imajo pogosto bolj ohlapno mišičevje in jih telesne dejavnosti hitreje utrudijo. Zato je pomembno, da jih spodbujate k skakanju, poskakovanju, teku, plezanju, lovljenju ravnotežja. Ravno tako lahko otroku z Downovim sindromom pomagate tudi tako, da povabite drugega otroka, naj bo njegov partner v igri oz. naj mu pomaga. 

Otrok z Downovim sindromom ima majhno glavo, obraz je širok in sploščen, s poševnimi očmi in manjšim nosom. Jezik je večji in posledično pogosto izstopa iz ust. Dlani so kratke in široke, prsti na rokah so ravno tako krajši, s tem, da ima mezinec pogosto le dva dela in ne treh ter je zvit navznoter. Približno 35 odstotkov otrok z Downovim sindromom pa ima tudi anomalije srca

Otroci z Downovim sindromom so bolj tihi in redko jočejo.
Otroci z Downovim sindromom so bolj tihi in redko jočejo.FOTO: Dreamstime

Otroci z Downovim sindromom imajo večinoma zelo dober apetit, vendar jim lahko debelost povzroča resne težave, zato je treba paziti, da se uravnoteženo prehranjujejo in da so dovolj telesno dejavni. Voda je veliko bolj zdrava kot sladka limonada. Sadje je boljše kot pecivo. Če otrok je sam, mu dajte čas, da hrano temeljito prežveči. 

Otroci z Downovim sindromom so pogosto prehlajeni. Pomagajte otroku obrisati nos in ga primerno oblecite, ko greste ven. Če ima posebne zdravstvene težave, naj se o tem vzgojitelji pogovorijo s starši.

Zdravnik pogosto postavi diagnozo Downovega sindroma že pred rojstvom. Za ženske nad 35. letom starosti strokovnjaki priporočajo presejalno testiranje. Če je raven alfafetoproteina v materini krvi nizka, obstaja večja verjetnost, da ima plod Downov sindrom. 

Ob teh ugotovitvah se zdravnik odloči za amniocentezo in odvzem vzorca plodovnice za preiskave, s katerimi potrdi diagnozo. Z ultrazvočno preiskavo lahko odkrije telesne anomalije ploda. Po rojstvu zdravnik sklepa na diagnozo iz novorojenčkovih telesnih značilnosti. Diagnozo potrdi s preiskavami otrokove krvi na trisomijo 21. 

Duševne zmožnosti otrok z Downovim sindromom so sicer ovirane, vendar so bile v preteklosti pogosto podcenjene.
Duševne zmožnosti otrok z Downovim sindromom so sicer ovirane, vendar so bile v preteklosti pogosto podcenjene.FOTO: Dreamstime

 

Kako otroku pojasniti Downov sindrom?

Prijatelji in znanci me večkrat vprašate, kako je prav otroku pojasniti Downov sindrom. Ali kako bi mu morali? Ali kako bi jaz želela, da to naredite? No ... na vsa ta vprašanja nimam pametnega odgovora. Lahko pa povem, kako sem to naredila sama.

V zadnjih letih vrtca sem sošolcem starejšega fantina morala to večkrat razložiti. Mlajši, ki imajo downovčka, dejansko ob sebi tega niso preveč registrirali. Po petem letu pa so se začela vprašanja.

Vse skupaj se je največkrat začelo s splošnim vprašanjem: "Gospa, zakaj pa je ta fantek tako čuden?" Čisto mirno sem načela pogovor: "Prav čisto nič ni čuden. Je pa v nekaterih pogledih resnično malo drugačen od večine. Povej mi, prosim, kaj pa si opazil drugačnega na njem?"

Na tej točki so večinoma začeli naštevati, da bolj okorno hodi, da manj ali nenavadno govori, da veliko kaže jezik ali da ima ozke oči.

Pa sem otročka pomirila in nadaljevala: "Prav imaš in dobro opazuješ! Pri tem je zares malo drugačen. Veš, ko se rodimo, imamo vsi ljudje v sebi zapisano, kakšni bomo postali. Kakšna bo naša barva las in oči. Koliko bomo visoki, hitri ali pametni. No, in pri njem so se te informacije že v času nosečnosti med seboj malo premešale. Temu rečemo Downov sindrom."

Otroci imajo kratko pozornost in na tem mestu se je pogovor največkrat zaključil. V tistih letih, ko to sprašujejo, so otroci še čiste duše, nepokvarjeni in brez predsodkov. "Premešanih informacij" ne vrednotijo. Niso ne dobre ne slabe, ampak samo SO. A če je na otrokovi strani le obstajal interes, sem hitro nadaljevala.

"Zaradi Downovega sindroma je Lan malo drugače videti, se počasneje razvija in uči. Ampak veš, kaj? Že kmalu bo tudi on znal vse to, kar znaš ti danes! In kljub razlikam sta si v več stvareh podobna kot različna. Tudi on je lahko vesel ali žalosten. Pogumen ali prestrašen. Ubogljiv ali nagajiv. V nečem pa sta si vidva celo čisto enaka! Oba se rada igrata, oba si želita imeti prijatelje in oba si želita, da bi vaju imeli radi!" 

In tako, dragi moji, se z levo roko odpravi še en radoveden otroški zakaj! Nobena raketna znanost, mar ne?

Maša Maroševič

Vir: Veliki zdravstveni priročnik

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855