V raznih revijah, priročnikih, na svetovnem spletu lahko preberemo, kako koristne so tibetanske vaje za odrasle, da si s tem povrnejo vitalnost, poskrbijo za pretok energije, njihovo telo pa ostane gibljivo. Malokdo pa ve, da takšne vaje, tako duševno kot telesno, koristijo tudi otrokom, ki se morajo že v rosnih letih uspešno spopadati z vsem, kar jim življenje prinaša naproti, in vedno ni le 'med in mleko', včasih so kakšne urice, dnevi tudi za njih polni naporov, ki jim morajo biti kos.
Zakaj so tibetanske vaje za sprostitev več kot dobrodošle tudi za šolarje?
Melita Bevc Novak, svetovalna delavka z 20-letnimi delovnimi izkušnjami na področju vzgoje in izobraževanja, nam je pojasnila, da bi se v šolah morali posluževati čim več takšnih načinov sprostitve, kot so tibetanske vaje. Meni namreč, da zahodne kulture zelo poudarjajo intelektualni razvoj, toda znano oz. dokazano je, da um ne more delovati, če ga izločimo izven telesa. Pri uspešnem učenju je pomembno celo telo, tako gibanje kot um, duh, vzhodne kulture bi rekle še duša.

''Kot priprava na učenje, na učno uro, bi bilo zelo koristno, da otroci naredijo pet tibetanskih vaj za otroke, tibetančke; so zelo preproste. Takrat otroci povežejo celostno telo, gibanje, telo, um, duh. Energija steče, telo se umiri, možgani pa so pripravljeni bistveno bolje in so koncentrirani. Zgodi se prizemljitev.''
Gre za pet preprostih vaj
Vaje niso zahtevne, zato jih lahko izvaja vsakdo, ki je bil na takšnem izobraževanju ali pa se je seznanil z njihovim potekom. Vaje učitelj kaže, otrok pa za njim ponavlja.
Recimo na Osnovni šoli Otočec imajo vsak petek zjutraj Uvod v dan po zvočniku, temu rečejo pet minut za zdravje, izvajajo zelo podobne vaje tibetančkom, včasih pa tudi le-te. Občasno organizirajo medgeneracijsko druženje, povabijo starše, babice, dedke, da pripeljejo otroka v šolo ter zjutraj pred šolo, službo vsi skupaj naredijo vadbo. ''Celo pozimi smo se organizirali, zbrala se je cela ploščad mladih in starejših in vsi skupaj smo malce potelovadili, se razgibali.''
Melita Bevc Novak podpira to, da bi se pri pouku uvedla ena minuta za zdravje, vendar žal za to ni vedno časa, ker bi potem zmanjkalo časa za učenje. Toda če je otrok zaspan, če nima energije, če ni osredotočen na snov, lahko učitelj razlaga karkoli, toda na žalost se to ne bo usedlo v njegov um. Zato bi bila minutka s tibetanskimi vajami odlična rešitev.
Vaje so primerne za vsakogar, ne glede na starost, spol, ampak dokazano so še bolj smotrne za avtiste, otroke z vedenjskimi težavami, dislektike, otroke, ki imajo težave pri razumevanju logičnih povezav.
Kako poteka vseh pet vaj, si lahko pogledate na posnetku.
1. vaja – vrtenje (Energija)
- pospeši pretok energije v telesu
2. vaja (Zemlja)
3. vaja (Zrak)
4. vaja (Voda)
5. vaja (Ogenj)
Kako med poukom izvajati tibetanske vaje?
Strokovnjakinja pojasnjuje, da se takšna vadba lahko izvede v učilnici. Pri njih s tem nimajo težav. Učilnice so standardnih velikosti za 30 učencev, pri njih pa jih je približno 15 v enem razredu. Na šolah, kjer recimo nimajo dovolj prostora, lahko za pet minut mize umaknejo ali gredo na hodnik ali pred šolo. Na Osnovni šoli Otočec imajo vsi na razredni stopnji izhod iz učilnice na ploščad, tako da jo lahko izkoristijo za vaje. V bližini so igrala, travnik in gozd, skratka imajo idealne pogoje za sprostitev.
Ali bi učenci po takšni vaji postali preveč razposajeni? Svetovalna delavka pravi, da mora biti učitelj pravi ustvarjalec, da mora začutiti, kdaj je tisti pravi trenutek. Včasih so dnevi, ko to niti ni potrebno, otroci so v delovnem zagonu, ustvarjajo, takrat jih je skoraj nesmiselno prekinjati. ''Ko učitelj vidi, da otroci niso koncentrirani, da ne morejo več, da niso pri stvari, da je za njih prenaporno, pa je priporočljivo, da si vzamejo eno ali dve minuti za zdravje, še bolje je, če gredo kar ven, da se nadihajo svežega zraka, popijejo malo vode.'' Poudarja, da je res dobro to izvesti na začetku dneva. Najprej vajo lahko izvajajo trikrat, nato petkrat in tako do največ 21-krat; in sicer samo v lihem številu ponovitev.
Tibetanske vaje tudi doma
Ko se otroci naučijo teh tibetanskih vaj, jih lahko izvajajo tudi doma ter jih pokažejo staršem. Z njihovo pomočjo vsak lahko ohrani vitalnost, zato ni nič narobe, če doma dan začnete s takšnimi preprostimi vajami, še preden zajtrkujete in se odpravite novim izzivom naproti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV