Grizenje nohtov je grda navada, predvsem pa zaradi bakterij, nakopičenih pod nohti, tudi škodljiva. Pogosto jih grizejo tudi najmlajši, zato naj vas ne skrbi, če navado opazite pri svojem dveletniku. Otrok lahko oponaša vrstnike, preizkuša, kakšen okus imajo nohti, mu je dolgčas ali pa jih grize zgolj iz navade. Nekateri nohte grizejo krajši čas, drugi navado ohranijo do najstniških let, nekateri grizenje nohtov opustijo sami od sebe.
Če ima otrok v živo pogrizene nohte in si hkrati tudi puli lase, je to lahko znak, da je izpostavljen večjemu stresu ali anksioznosti, kot je to običajno. Z grizenjem nohtov lažje prebrodi stresne situacije. Po nekaterih ocenah naj bi si grizlo nohte 33 % otrok, mlajših od enajst let. Po desetem letu starosti je ta navada pogostejša pri fantih. Odstotek se v puberteti zviša, zniža pa znova v odrasli dobi. Otroci nohte pogosto grizejo povsem nezavedno – ob branju, gledanju televizije ali kakšni drugi dejavnosti.
Zakaj je grizenje nohtov škodljiva navada?
Poleg tega, da je estetsko neprimerna navada, lahko grizenje nohtov pripelje tudi do otekanja in vnetja dlesni. Ko grizemo nohte, običajno grizemo tudi obnohtno kožico. Manjše ranice lahko vodijo do okužbe nohtov in okužbe v ustni votlini. Pod nohti se nahaja polno koščkov hrane in bakterij, ki jih z grizenjem prenašamo v usta. Bakterije se v 80 odstotkih prenašajo preko rok. Vlažna koža nudi prijetno okolje tudi za razvoj glivične okužbe. Grizenje začne ogrožati rast nohta, ko poškodujete nohtno posteljico. Če si grizete tudi obnohtno kožico, prsti postopoma postanejo boleči. To lahko vodi do deformacije ali celo izpada nohta. Ker grizenje nohtov olajša prehod virusom v podkožje, se okrog nohtov lahko pojavijo bradavice. Prav tako se v primeru, da ste grizli nohte, ko ste imeli herpes na ustnici, herpes lahko pojavi na prstu.
Kako preprečiti grizenje nohtov pri malčkih?
S kaznovanjem in prepričevanjem, da to ni lepa navada, jih od grizenja nohtov ne boste odvadili. Še več, pretirana želja staršev, naj otroci prenehajo grizenje nohtov, lahko vodi v druge motnje: k močenju postelje, vedenjskim izgredom ipd.

Pogovorite se z otroki o vzrokih
Pomembno je razmisliti o samih vzrokih za griženje nohtov in skupaj z malčkom skozi pogovor odkriti. kaj je tisto, zaradi česar si grize nohte. Če imate kakšno idejo o tem, kaj bi bilo lahko zanj strah vzbujajoče ali stresno, se z njim o tem iskreno pogovorite. Če opazite, da je vzrok grizenja nohtov psihične narave, se posvetujte s pediatrom.
Objemajte in ne kaznujte
Pomembno je, da otroku daste občutek, da je ljubljen in varen. Če boste agresivno pristopili k težavi, ne boste dosegli, da bo navado prenehal, temveč boste lahko dosegli ravno nasprotno in problem poglobili.
Pomagajte mu, da odpravi to slabo navado
Nihče ne vidi rad pogriženih nohtov, zato verjetno tudi vaš malček želi prenehati s to navado. Morda ga celo v vrtcu ali šoli zbadajo zaradi tega, zato doma ne potrebuje dodatnega pritiska, temveč vašo pomoč. Pomagajte svojemu otroku, da se bo znebil te navade in mu dajte vedeti, da ga imate kljub temu radi. Nato pa skupaj poiščite rešitev.
Namažite nohte z lakom iz lekarne
V lekarni lahko kupite lak za nohte, ki je prozorne barve in ima grenak okus in bo vašega malčka odvrnil od te slabe navade.

Preusmerite pozornost
Ugotovite, med katero dejavnostjo si vaš otrok najpogosteje grize nohte, in ga takrat zamotite s čim drugim.
Poskrbite za nego in redno higieno
Da malček ne bo mogel gristi nohtov, mu jih redno strizite čisto na kratko. Bodite pozorni, da ne bo začel gristi obnohtne kožice in je pogrizel do živega. Ravno tako ga navadite na redno umivanje rok z vodo in milom.
Kdaj poiskati strokovno pomoč?
V redkih primerih je lahko griženje nohtov pri malčkih in otrocih znak, da jih je nečesa strah ali da so pod večjim stresom. Če grize vrhove prstov do krvi in si povzroča bolečine, bi se morali obrniti na otrokovega osebnega pediatra. Ravno tako bi morali poiskati strokovno pomoč v primeru, da griženje nohtov spremljajo druga nenavadna dejanja, kot so samodestruktivna dejanja in samopoškodbe, vlečenje trepalnic ali drastične spremembe v spalnih navadah in močenje postelje.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV