Bibaleze.si

Stanje, ki je poleti lahko smrtno nevarno

S.B.

Zdrav otrok

0
13. 07. 2023 08.38

Zgodnji simptomi sončarice so zelo intenzivni: otrok v trenutku oslabi, čuti vrtoglavico in slabost, pogosto se pojavi tudi bruhanje in otrok postane zaspan. A sončarica se lahko pojavi tudi kasneje. Simptomi se pokažejo počasneje in so manj izraziti, vendar pa trajajo dalj časa. Več o tem v spodnjih vrsticah.

Otrok z vročino

Sončarica je izjemno nevarno akutno stanje, pri katerem telo ni zmožno več uravnavati svoje temperature. Največkrat se pojavi takrat, ko sta glava in zatilje predolgo izpostavljena neposrednim sončnim žarkom, kar povzroča motnje v prekrvavitvi možganov. 

Povzročijo pa jo lahko tudi dolgotrajno spanje ali ležanje na soncu ter izpostavljenost soncu dojenčkov v vozičkih, dolga igra na soncu ali ob morju in vožnja v avtomobilu v vročem vremenu. Telesna temperatura lahko ob tem naraste toliko, da se telo ne more več ohlajati, zato lahko pride do sončarice, ki se pokaže takoj ali pa šele čez nekaj časa. Zato vsakršna previdnost ni odveč. 

Soncu se ne izpostavljajte med 11. in 17. uro.
Soncu se ne izpostavljajte med 11. in 17. uro.FOTO: Adobe Stock

Zgodnji simptomi sončarice:

- slabost
- vrtoglavica
- bruhanje 
- utrujenost in zaspanost
- glavobol
- pospešeno dihanje
- zmedenost

Simptomi, ki se lahko pojavijo pozneje:

- vročična in pordela lica
- razdražljivost in jok
- slabo počutje in bruhanje
- nespečnost
- nihanje razpoloženja
- povišana telesna temperatura

Otroci naj imajo na soncu vedno klobuk ali kakšno drugo pokrivalo.
Otroci naj imajo na soncu vedno klobuk ali kakšno drugo pokrivalo.FOTO: Adobe Stock

Pri otrocih uravnavanje telesne temperature ni tako učinkovito kot pri odraslih, zato pri njih obstaja tudi večje tveganje za nastanek sončarice. 

Otrok naj ne bo nikdar dalj časa neposredno izpostavljen soncu – vedno ga zaščitite s primernimi, lahkotnimi, bombažnimi oblačili (najbolje svetlih barv), s kremo s zaščitnim faktorjem, predvsem pa ne pozabite na pokrivalo, kot sta klobuk ali športna kapica s šiltom. 

Ob tem pa nikakor ne pozabite na zadostno hidracijo, najbolje z vodo ali nesladkanim čajem, ki bo pomagala uravnavati telesno temperaturo, hkrati pa preprečila tveganje za dehidracijo otroka.

Kaj storiti, če opazite znake in simptome sončarice

V primeru, da otrok ne dobi ustrezne in takojšnje pomoči, je lahko sončarica izjemno nevarna bolezen. Če opazite znake in simptome, otroka nemudoma premestite v hladen in senčen prostor. Otroku podložite glavo, slecite oblačila ter mu na zatilje in čelo položite hladne obkladke. 

Ohladite ga lahko tudi z mokrimi rjuhami in če je pri zavesti, dajete hladno vodo po žlički. Pomembno je, da ob tem redno spremljate in merite telesno temperaturo in otrokovo počutje. V primeru, da se stanje ne izboljša kmalu, je treba čim prej poiskati zdravniško pomoč ali poklicati nujno medicinsko pomoč. 

Otrok naj ob visokih zunanjih temperaturah pije zadostne količine tekočin.
Otrok naj ob visokih zunanjih temperaturah pije zadostne količine tekočin.FOTO: Adobe Stock

Bolezen lahko preprečimo s preventivnimi ukrepi

Preden se odpravite ven, otroku zavarujte glavo in vrat s primernim pokrivalom, ob tem pa poskrbite za primeren vnos nesladkane tekočine. Ne izpostavljate otroka poletnemu soncu med 11. in 17. uro. Oblecite mu lahkotne bombažne majčke svetle barve. 

Na plaži, ob bazenu ali na igralih naj se v poletnih mesecih otrok čim manj zadržuje neposredno na soncu in čim več časa preživi v senčki. Pogosto mu ponujajte tekočino in sočno sadje. Med vožnjo z avtomobilom v vročih poletnih dneh pazite na temperaturo v njem, na okna namestite senčila, večkrat naredite postanek in avto prezračite. Otroka nikdar ne puščajte samega v avtu! Več o tem tukaj.

Poleg sončarice je za otroka nevaren tudi toplotni udar. Gre za posledico velike izgube soli in vode po daljšem znojenju. Znaki so glavobol, krči, bleda in vlažna koža, hiter in močan srčni utrip ter neznatno povišana temperatura. Če opazite te znake, otroka ohladite in mu pomagajte nadomestiti izgubljeno tekočino. Otrok naj se uleže ali vsaj dvigne noge ter pije velike količine rahlo soljene vode (po majhnih požirkih).

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863