Pri umivanju ne spreglejte šestic!
Prvi stalni kočniki (šestice) izrastejo za mlečnimi peticami in so pogosto spregledani, saj ni nobenih opozorilnih znakov, da se nekaj novega izrašča v ustih. Vidimo jih le ob natančnem pregledu ustne votline in otrok mora zelo odpreti usta, saj so zadaj. Zato pogosto niso dovolj natančno očiščeni. Ti izraščajoči zobje tudi niso v funkciji grizenja in imajo razbrazdano grizno ploskev, zato se na njih ujamejo ostanki hrane, posledično pa tudi več bakterij. V obdobju izraščanja stalnih zob morate biti starši še posebej pozorni na dogajanje v ustih. Otroku morate dvakrat dnevno umivati zobe z zobno ščetko in pasto, ki naj po otrokovem šestem letu starosti vsebuje 1450 ppm fluoridov. Ko začnejo izraščati šestice, jih umivamo z zobno ščetko z majhno glavo. Tako lahko ta predel natančno očistimo in pri otroku ne izzovemo bruhanja. Obdobje, ko mlečne zobe zamenjajo stalni, lahko traja vse do otrokovega 15. leta starosti.

Zaščita popolnoma izraščenih zob
Zobozdravnik se pogosto odloči za zaščito teh izraščajočih zob, saj s tem prepreči, da bi se v griznih ploskvah zadrževali ostanki hrane. Da lahko zaščito naredi, pa mora biti zob v celoti izraščen. Zato so obiski pri zobozdravniku v obdobju izraščanja zob zelo pomembni, saj zobozdravnik aktivno sodeluje pri ohranjanju zdravja stalnih zob, ki jih bodo otroci imeli vse življenje. Poleg tega je to obdobje, ko otroci razvijajo logičnost razmišljanja in lahko s pomočjo zobozdravniškega osebja skupaj ugotovijo, da če imajo čiste zobe, popravljanje teh ni potrebno. Obiski zobozdravnika so prijetna izkušnja in to lahko ohranjajo vse življenje.
Težave
Poleg tega je to obdobje tudi pomembno za spremljanje izrasti ostalih stalnih zob. Pogosto se zgodi, da otroci nimajo zametkov za stalne zgornje dvojke in stalne petice. Zato zobozdravnik opravi, v približno osmem letu starosti, ortopansko slikanje, da se prepriča, ali so vsi zametki prisotni.
Poleg tega se v tem obdobju kažejo tudi začetki ortodontskih nepravilnosti. Nekatere nepravilnosti zahtevajo obravnavo že v obdobju mešanega zobovja (to je prisotnost tako mlečnih kot stalnih zob), nekatere nepravilnosti pa opazuje zobozdravnik ali pa otroka napoti k specialistu ortodontu.
Poleg tega so lahko stalni zobje nepravilno mineralizirani (angleško molar incisor hypomineralisation – MIH), kar zahteva intenzivnejšo oskrbo, spremljanje, da ohranjamo te zobe zdrave.
Nova uredba Evropskega parlamenta opušča uporabo amalgama. Zato ZZZS dovoljuje uporabo belega, kompozitnega materiala za izdelavo zalivk (plomb) pri otrocih do 15. leta starosti v njeno breme, torej brez doplačila.
Vloga zobozdravnika je pomembna vse življenje, čeprav je pogosta miselnost, da se ga obišče šele, ko zob boli. Spremlja spremembe v ustih, odstranjuje mehke in trde zobne obloge (zobni kamen) in popravlja zobe, ki imajo karies. Če ga redno obiskujemo, si lahko prihranimo kakšno neprespano noč, uporabo analgetikov in antibiotikov ter ohranimo svoje zobe zdrave vse življenje. Lep nasmeh in prijeten zadah sta tista, ki ju tudi otroci med seboj kmalu opazijo in na njem gradijo samozavest.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV