
Redni in zdravi obroki s hranljivimi malicami in dovolj tekočine so bistveni za vzdrževanje ravni sladkorja v krvi med dnevom, meni Nicola Graimes, avtorica knjige Prava hrana za otroške možgane.
Zajtrk
Strokovnjaki za prehrano so ugotovili, da otroci, ki zajtrkujejo, bolje sodelujejo v šoli. Zajtrk je najpomembnejši obrok dneva, saj dvigne raven sladkorja v krvi in dopolni zaloge pomembnih hranil, ki so se izčrpale med počitkom. Prav tako spodbudi metabolizem, ki se je ponoči upočasnil. Strokovnjaki so v svojih študijah celo dokazali, da otroci, ki ne uživajo zajtrka, veliko hitreje in večkrat posegajo po nezdravi hrani, bogati s sladkorji in maščobami. Tak način prehranjevanja pa že pri otroku vodi v nezdravo prehranjevanje in se na žalost tudi zelo hitro ukorenini, otrok se takšne prehrane in prehranjevanja hitro nauči. Ti otroci z vstopom v šolo pogosteje odidejo od doma brez zajtrka in se na poti v šolo ustavijo v trgovini, kjer si kupijo čips, bonbone in podobno nezdravo hrano.
Dokazano je tudi, da otroci, ki izpustijo zajtrk, niso najboljši v matematiki, reševanju problemov, izbiri informacij, spominu in učenju jezikov.

Ogljikovi hidrati ali beljakovine?
Zajtrk ugodno vpliva na možgane zaradi ogljikovih hidratov. Dober primer so kosmiči in kruh. Kosmiči so pogosto še obogateni z vitamini in minerali, vključno z vitaminom B in železom. Ti pa pomagajo pri proizvodnji energije v telesu. V kosmičih je tudi glukoza, najpomembnejše gorivo za možgane, mleko pa je odličen vir kalcija, vitaminov skupine B, cinka in magnezija.
Zajtrk, ki je bogat z beljakovinami, dokazano bolje stimulira možgane, hitreje zadovolji tek in nasiti za dlje časa kot obrok z ogljikovimi hidrati. Z beljakovinami bogata hrana (jajca, mleko, jogurt, stročji fižol in ribe) ima zjutraj večji vpliv na ogrevanje možganov. Seveda pa je najbolje, da v otrokov zajtrk vključimo vsakega po malo.
Kosilo
Polnovredno kosilo, ne glede na to, ali ga pripravite doma ali ga otrok zaužije v vrtcu oziroma šoli, je nujno potrebno za vzdrževanje energije, krepitev spomina in zbranosti ter sposobnosti učenja ves dan. Žal se zdrava šolska prehrana še vedno zapostavlja, še posebej tam, kjer imajo otroci možnost, da izbirajo kosilo sami. Otroci se največkrat ne zavedajo, da zanje ni zdravo, ko si na krožnik naložijo hrano, ki vsebuje enostavne ogljikove hidrate in maščobe.
Strokovnjaki za prehrano menijo, da naj bi kosilo, prav tako kot zajtrk, vsebovalo več beljakovin kot ogljikovih hidratov. Z beljakovinami bogata hrana je boljša za pospeševanje delovanja uma in pozornosti. Pomaga pa tudi pri izogibanju opoldanskemu padcu energije, ki ga doživljajo mnogi otroci.

Malica
V preteklosti so strokovnjaki odsvetovali hranjenje med glavnimi obroki. Toda ugotovili so, da otroci potrebujejo manjše in hranilne obroke večkrat na dan. Vzrok za to je tudi hitrejša poraba zaloge glukoze pri otrocih v primerjavi z odraslimi.
Večerja
Pri večerji pa je ravno obratno. Otroci naj bi zaužili več ogljikovih hidratov kot beljakovin. Če je vaš otrok pretirano živahen ali hiperaktiven ob koncu dneva, bi bilo morda dobro povečati količino ogljikovih hidratov v njegovem večernem obroku. Kljub temu pa ne pozabite na beljakovine.
Prav tako je koristno, da otroku uro ali dve pred spanjem ponudite skromen prigrizek: košček kruha, mafin ali čajno pecivo. Ogljikovi hidrati namreč spodbujajo tvorbo serotonina, ki umirja delovanje možganov. Pozna malica bo premagala lakoto ponoči, ko je lahko padec krvnega sladkorja tudi vzrok za otrokovo nespečnost.
Izkušnje in mnenje lahko izrazite na forumu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV