
Dragi odrasli, če ste pravkar postali starši, imate izvrstno priložnost, da zapolnite to veliko luknjo pomanjkanja smeha in humorja. Vaš malček se bo iskreno nasmehnil prav ob vsaki malenkosti, ki v sebi nosi kanček pridiha humorja.
Humor povezuje ljudi
Si predstavljate družinsko kosilo v lepem sončnem popoldnevu? Vsi ste zbrani, otroci in odrasli. Otroci so polni navdušenja, igrivi in za »akcijo«, vi pa se pritožujete in jih karate. Zakaj se jim ne bi pridružili in se skupaj nasmejali do solz?!
S svojimi otroki se zato čim več smejte in zganjajte norčije. Dober smisel za humor lahko vašemu malčku pomaga, da bo kasneje v življenju bolj samozavesten in se bo lažje spopadal z izzivi.
Velikokrat smo nagnjeni k razmišljanju, da je humor nekaj, s čimer se rodimo, vendar, kot kažejo raziskave, to ne drži. Humorja se malčki naučijo od staršev in bližnjih.
Humor – kaj je to?
Humor je tisto, kar naredi stvar smešno. Smisel za humor pa je zmožnost, da jo kot smešno prepoznamo. Dober smisel za humor, ki se ga malček nauči že v zgodnjih letih, mu lahko pomaga, da življenje doživlja lahkotnejše. Med drugim je bolj spontan, razmišlja drugače in je bolj igriv.
Otroci z dobro razvitim smislom za humor so v življenju bolj srečni, bolj optimistični in zdravi, imajo večje samospoštovanje in lažje sprejemajo drugačnost, je pokazala ameriška študija. Humor naj bi otrokom pomagal do večje odpornosti na različne bolezni in stres, lažje premagujejo bolečino in imajo manj zdravstvenih težav. Poleg tega so tudi med sovrstniki bolj cenjeni.
S humorjem je življenje bolj zabavno!

Različna starost – drugačen smisel za humor
Otrok začne razvijati smisel za humor že zelo zgodaj. A dejstvo je: kar se zdi smešno vašemu malčku, zagotovo ni smešno najstniku.
Dojenčki še ne razumejo humorja. Kaj je smešno in kaj ne, se naučijo, ko vidijo vaš nasmeh na obrazu in čutijo vašo radost, veselje. Smešni zvoki in obrazna mimika bodo dojenčku dali vedeti, da se dogaja nekaj smešnega. Med devetim in 15. mesecem bi otrok že moral vedeti, da delate nekaj smešnega, ko oponašate žabje kvakanje.
Malčki nadvse cenijo smisel za humor, še posebej takšnega, ki jih preseneti, pravi psiholog dr. D'Arcy Lyness. Počasi začnejo oponašati tudi humor staršev, poslušati besede in jih izgovoriti po svoje. Predšolski otroci že počasi razumejo in prepoznajo smešne slike, šale in tudi sami postajajo polni humorja.
Smeh nedvomno pomaga do boljšega zdravja. Njegovi učinki trajajo še 45 minut po tem, ko se nehamo smejati. Zato se čim več smejte in spodbujajte humor pri svojem otroku!

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV