O tem, kdaj lahko od otroka pričakujemo pravilno izgovarjavo posameznih glasov, zakaj se sploh pojavijo težave v govoru in kako jih lahko odpravimo, smo se pogovarjali s spec. klin. logopedije Uršo Dular Kolar.

Kljub temu da vaš triletnik še vedno nepravilno izgovarja sičnike in šumnike, glas r pa zamenjuje z l, to ni znak za paniko, da na vrat na nos odhitite k logopedu. Če otrok nima drugih težav pri sporazumevanju, počakajte do približno četrtega ali petega leta.
Nekateri na primer zamenjujejo glas s z glasom š in glas č z glasom c; to lahko izvira iz različnih težav. Urša Dular Logar pravi, da so lahko vzroki naslednji: pogosta vnetja ušes v zgodnjem razvoju govora, kar oteži pravilen razvoj poslušanja, pogosti prehladi z zamašenim nosom silijo v dihanje skozi usta, kar posledično privede do napačnega griza, različne razvade (duda, sesanje prsta), prirojene strukturne napake govoril (na primer razcep neba), slabša gibljivost in koordinacija govoril, slabši senzorni občutki v ustni votlini, slabša slušna pozornost, slabša slušna diferenciacija, težave s sluhom, slab govorni model, premalo spodbud iz okolja, podobne težave v družini … ''Pogosto se zgodi, da se med seboj prepleta več dejavnikov, lahko pa vzroka tudi ne odkrijemo.''
Vadite vsak dan
Če se zavedate, da ima vaš otrok težave pri izgovarjavi določenih glasov, ne bo dovolj, da bo obiskoval logopedsko ambulanto, temveč morate z njim vaditi vsak dan vsaj 10 minut.
Po mnenju logopedinje splošnega recepta za odpravljanje težav na žalost ni. Otroci lahko recimo rečejo namesto sova tova, šova, cova, hova … pri čemer je treba biti pozoren predvsem, ali ima otrok težave v slušnem zaznavanju glasov ali z motoriko govoril. ''Najbolj splošne so sicer vaje za razgibavanje govoril, ki jih prilagodimo otrokovi starosti (dvig jezika proti nosu, bradi, dotik jezika za zgornjimi zobmi, oblizovanje po zgornji in spodnji ustnici, kroženje z jezikom v obe smeri po ustnicah …).'' Dodatne vaje določi logoped za vsakega otroka posebej, pri tem pa je zelo pomembno, da je na obravnavi prisoten tudi eden izmed staršev, ki bo z otrokom vadil doma.

In, ali je koristno, da otroka ves čas popravljamo, opominjamo na pravilno izgovarjavo? Logopedinja pojasnjuje, da se določen glas ne more razviti, dokler za to niso zagotovljeni vsi pogoji: dovolj razvita govorila, slušna pozornost, zrelost centralnega živčnega sistema … ''Glasovi se razvijajo spontano. Starši ne smejo biti neučakani in otroka siliti, da izgovori določen glas, ker zagotovo obstaja tehten razlog, da določenega glasu še ni. Lahko celo naredijo veliko škode, ker otrok v želji, da bi staršem ustregel, razvije popačen glas, na primer grlni r.'' Ker četudi malčku uspe za vami pravilno ponoviti besedo, jo bo naslednjič povedal spet po svoje. Ključnega pomena je, da se ''male glave'' naučijo pravilno izgovoriti in slišati posamezen glas, nato pa ga skupaj z logopedom dajeta v zloge, besede in povedi. Prav tako če boste od otroka zahtevali, da se na pamet uči pesmice in ga pri tem ves čas opozarjali na napake, to ne bo pomagalo.
Glas r
Logopedinja pravi, da ne obupajte, v izjemnih primerih se glasu r res ne da naučiti, vendar to presodi logoped. ''Vsekakor se splača vztrajati, glasu r se lahko naučijo tudi odrasli!'' Toda previdno, s ''slavno'' povedjo ''Riba reže raci rep.'' ne boste iz otroka izsilili glasu r, temveč mu boste s tem samo škodovali, saj ga ne izgovarja zato, ker ga ne bi hotel, ampak ker njegova govorila še niso pripravljena nanj. ''Logoped otroku torej najprej pomaga z vajami za izboljšanje motorike govoril … Za izgovor glasu r v kombinaciji z vokali je potrebno že kar nekaj spretnosti, zato v začetku obravnave to ni primerno,'' pojasnjuje Urša Dular Kolar in nadaljuje, da se otroci razlikujejo med sabo, zato logopedi pri njih uporabljajo različne metode za učenje izgovarjave glasu r.
V tolažbo, čeprav mislite, da ni napredka, pri vztrajnih vajah in rednih obiskih pri logopedu bo rezultat očiten – naučeno bo deček ali deklica slej ko prej prenesel v vsakdanji govor.
Če gre za odstopanja pri jezikovni komunikaciji, če otrok pozneje spregovori, če ima težave z izgovarjavo mnogih glasov, če ima pogosta vnetja ušesa ali povečano žrelnico, poudarjamo, da vseeno preverite sluh. Naj bodo na takšnega otroka pozorni tako vzgojitelji v vrtcu kot starši.
Ne zamudite novih nedeljskih oddaj Slovenija ima talent! Če jih zamudite, si jih poglejte na VOYO.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV